Ukraina jeszcze raz – tajemnicza wojna.

O tej wojnie na Ukrainie polskie media nie rozpowiadają. A jest ona naprawdę ciekawa przez to, że toczy się albo w sądach, albo pod osłoną nocy w budynkach ukraińskich spółek.

Oto do Sądu Najwyższego w Londynie wniesiono sprawę o kwotę $ 2 mld. jaką Wiktor Pinczuk, ukraiński oligarcha zamieszkały w Kingstone i przyjaciel Toniego Blaira, wytoczył przeciwko dwóm innym oligarchom za wrogie przejęcie biznesu.

Jeden z nich to Gienadyj Bogoliubow, którego świadkiem jest były główny prokurator Ukrainy, oskarżył Pinczuka o fałszowanie dokumentów. Pińczuk odbił, oskarżając świadka, czyli byłego prokuratora o ukrycie morderstwa, w które był zamieszany inny oligarcha Kołomojski, wspólnik oligarchy Bogoliubowa. Wiktor Pinczuk właśnie sądzi oligarchę Kołomojskiego o $2mld.

Według świadków Pińczuka, Kołomojski napuścił bandytów na adwokata, który nie chciał ujawnić firmowych sekretów, przy czym w wyniku pomyłki obito niewłaściwą osobę, a potem dokonano morderstwa na „właściwej” ofiarze. Aby zatuszować sprawę, Kołomojski zlecił morderstwo tych co bili i mordu dokonali, były prokurator mu w tym pomagał. Sąd powoli rozpatruje sprawy.

Igor Kołomojski na stałe mieszka w Szwajcarii, ma też obywatelstwo Izraela, co w żadnym razie nie przeszkadza mu być gubernatorem obwodu dniepropietrowskiego w Ukrainie. Prowadzi tajemnicze interesy i będąc jednym z najbogatszych oligarchów, ma „w kieszeni” każdą władzę w Kijowie. Ma własną armię i właśnie wczoraj, pod osłoną nocy, w towarzystwie 20-30 zakomuflowanych i uzbrojonych żołnierzy włamał się do spółki państwowej Ukranafta.Na pytanie dziennikarza radia "Swoboda" co robi nocą w państwowej spółce, Kołomyjski wymyślał mu około 15min. a potem powiedział, że właśnie mieli informację o „rosyjskich dywersantach” w spółce. Nie wyjaśnił jakie wynosi papiery.

Sprawa z Ukranaftą jest o tyle ciekawa, że Kołomojski ma tam pewien udział, ale na tyle mały, że legalnie nie może spółki kontrolować. Miał tam jednak swoich ludzi i faktycznie zarządzał spółką. Ostatnio jednak, nowy minister energetyki dokonał zmian personalnych, tym samym rząd miał dostęp do zarządzania spółką.

Zmiany te wzburzyły Kołomojskiego na tyle, zagroził, że na czele 2000 ochotników zaatakuje Kijów. O czym pisze Bloomberg.

Tajemnicza wojna na Ukrainie trwa. Rzadko informacje tej wojny dają się upublicznić, bo media ukraińskie są w prywatnych rękach oligarchów i nie ujawniają faktów tej wojny.

W Radzie Najwyższej (parlament Ukrainy), są nieśmiałe głosy o zwolnieniu Kołomojskiego ze stanowiska, ale nawet radykałowie partyjni nie są w stanie wiele zmienić.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Dyskusja

oto Eowina

Chyba prawidłowa nazwa firmy ukraińskiej powinna

być "UkrTransNafta". Jest to jeden z głównych przedsiębiorstw energetycznych zarządzających liniami przesyłowymi gazu i ropy naftowej w Ukrainie. Spółka została powołana przez rząd Ukrainy w 2001 roku.

Piszą, że jest szansa, że Kołomojskiego ukarzą za to, że "обматерил" dziennikarza, ale jeszcze nie jasne w jaki sposób.

oto norwid

Dobre!!

Dobry materiał warty przeczytania. Gratulacje dla autorki.

p.s.
Przy okazji proszę admina żeby wróciły w szpalcie "Blogi" - krótkie streszczenie i autor.

KONIECZNIE.

Ostatecznie żeby oszukać oszustów zawsze w tytule można podawać autora. Tylko poco komu ta śpiewogra?

oto Krzysztof M

Oto do Sądu Najwyższego w

Oto do Sądu Najwyższego w Londynie wniesiono sprawę o kwotę $ 2 mld. jaką Wiktor Pinczuk, ukraiński oligarcha zamieszkały w Kingstone i przyjaciel Toniego Blaira, wytoczył przeciwko dwóm innym oligarchom za wrogie przejęcie biznesu.

Ach cóż to? Cóż to! Wolny rynek mu się nie podoba? Silniejszy zwyciężył - po liberalnemu! :-)

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.