Polskie F-16 ćwiczą w Izraelu

Sześć polskich samolotów wielozadaniowych F-16 i ok. 80 żołnierzy bierze udział w ćwiczeniach "Blue Flag" nad terenami pustynnymi w Izraelu. Manewry mają umożliwić pilotom wykonanie misji lotniczych w warunkach, z jakimi mogą oni się zetknąć w warunkach maksymalnie zbliżonych do współczesnego pola walki.

Manewry odbędą się w bazie lotniczej Ovda na pustyni Negew. Prócz gospodarzy oraz Polaków szkolić się będą także Amerykanie, Włosi oraz Jordańczycy.

Jest to drugi pobyt polskich F-16 w Izraelu. Po raz pierwszy Polacy wzięli udział we wspólnych manewrach z Izraelczykami w marcu 2012 r.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto chłop jag

Polskie F-16 ćwiczą w Izraelu

Polskie F-16 ćwiczą w Izraelu

Czy aby na pewno polskie - tołażysze - chociaż szachwnice na skrzydłach rzeczywiście mają.
Wniosek?
Jednego możemy być pewni - nic dobrego dla tubylców z tego nie będzie - tołażysze.

oto Ireneusz

Powiew świeżości ;-))

Wpierw Piętaszki musiałyby zrozumieć, jak to się łączyć ze sobą i nie zbierać plonów po 9 miesiącach ;-)

oto HeS

Gdzie ćwiczą

A tak z ciekawości. Dlaczego w Izraelu? Spojrzałem na mapę.
Izrael jest malutki. Czy oni nie ćwiczą w "okolicach" Syrii:)

oto pio

buuuuuuu

ile czasu zajmuje przelot z wschodniej do zachodniej granicy ? bzzzzzzyk !

oto Krzysztof M

Te całe ćwiczenia to pewnie

Te całe ćwiczenia to pewnie tylko sprawdzanie lojalności względem okupanta. :-) I może jeszcze sprawdzenie, czy Polacy czegoś nie zhakowali.

oto Michel

"Te całe ćwiczenia to pewnie

"Te całe ćwiczenia to pewnie tylko sprawdzanie lojalności względem okupanta."
Sama informacja o wspólnych ćwiczeniach naszych samolotów F-16 z izraelskimi i amerykańskimi powinna skłonić do pytania, gdzie polskie , amerykańskie i izraelskie lotnictwo mogłoby wspólnie walczyć? Przecież nie w obronie Polski i nie w obronie USA. Jedynym miejscem może być Bliski Wschód i wojna w interesie Izraela(USA jest tam psem, którym macha ogon).
Historia wspólnych ćwiczeń z izraelskim lotnictwem zarejestrowała w 1997 roku pobyt 3 naszych MIG-29 w Izraelu, które służyły do odgrywania roli wrogich maszyn dla izraelskiego lotnictwa.
http://www.konflikty.pl/historia/czasy-najnowsze/t...
W 2011 roku rzad Tuska zawarł umowę o współpracy wojskowej z Izraelem a jej efektem są ćwiczenia naszych F-16 z izraelskimi.
Ciekawym faktem jest to, że zarówno przed wspólnymi ćwiczeniami z 2012 roku jak i z 2015 roku, rzad polski składał w USA zamówienie na uzbrojenie dla naszych F-16:

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/usa-uzbroja-polske...

http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=15539

Kontraktu z 2012 roku nie zrealizowano, bo i planowanej wojny z Iranem nie było, gdyż Putin postawił się Obamie w Syrii.
Teraz znów przymierzają się do wojny i znów rząd Polski składa zamówienie na uzbrojenie i wysyła F-16 by ćwiczyły współdziałanie z lotnictwem Izraela i USA.

Potwierdzają się słowa śp. Prezydenta L.Kaczyńskiego, wypowiedziane podczas wizyty w Izraelu w 2006 roku, że niezależnie od tego kto będzie w Polsce rządził, to polityka Polski wobec Izraela się nie zmieni:
„….dlatego aby pokazać, że nam na stosunkach z Izraelem, na sojuszu, zależy w sposób szczególny, armia polska jest obecna w Iraku w dużym stopniu ze względu na nasze związki z waszym krajem. Nasza armia jest obecna, ale będzie obecna w znacznie większej liczbie obecna w Libanie, z tych samych względów. Nasze odpowiednie służby, współpracują na licznych odcinkach z waszymi, też ze względu na to, o czym przed chwilą mówiłem. Tak jest i chciałbym państwa zapewnić, ze chociaż rządy się zmieniają jak w każdym demokratycznym państwie, raz jedni wygrywają, raz drudzy. Ostatnio wygraliśmy my, ale nie jest wykluczone, że w przyszłości wygra ktoś inny . Nie chcielibyśmy tego oczywiście (wybuch śmiechu na Sali), ale nie można tego wykluczyć, to polityka wobec Izraela się nie zmieni…..”

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.