Katyń - dwie drogi

Jest sprawą nie podlegającą dyskusji, że Katyń stał się, obok powstania warszawskiego, historycznym fundamentem III RP. To, że pełne wyjaśnienie i upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej (i w innych miejscach) było narodowym obowiązkiem, nikogo nie trzeba przekonywać.

Jednak pomiędzy takim upamiętnianiem i oddaniem sprawiedliwości ofiarom a uczynieniem z tej tragicznej historii politycznego oręża do walki ze współczesną Rosją istnieje ogromna przepaść. Rządzący Polską po 1989 roku wybrali w sprawie Katynia drugą opcję – ciągłego jątrzenia. Dlatego wszelkie gesty ze strony rosyjskiej były u nas przyjmowane z pogardą, irytacją, lekceważeniem i poczuciem wyższości.

Przyznanie się przez Moskwę, że to Stalin i NKWD odpowiadają za zbrodnię, ujawnienie w czasach Jelcyna dokumentów archiwalnych to poświadczających, budowa cmentarzy wojennych w Katyniu i Miednoje, uroczyste „przepraszam” Jelcyna i wspólny hołd oddany ofiarom przez Putina i Tuska, wreszcie uchwała Dumy na ten temat z 2010 roku – zostało w Polsce przemilczane, zlekceważone lub przyjęte z lekceważącymi komentarzami, że za mało, że to nie to, itp.

Zlekceważono nawet propozycje Cerkwi Prawosławnej, żeby Katyń stał symbolem wspólnego losu obu narodów dziesiątkowanych przez bolszewicki reżim. Kościół w Polsce, przymuszony przez Benedykta XVI do podpisania porozumienia z Cerkwią (2012) przy pierwszej okazji rzucił się w ramiona Kościoła grekokatolickiego, zatrutego jadem szowinizmu ukraińskiego i rusofobii.

rajd katyński

O tym, jak można postępować, jak dawać przykład prawdziwie chrześcijański i polski – przekonuje działalność Motocyklowego Rajdu Katyńskiego z Wiktorem Węgrzynem na czele. Katyń, polska martyrologia, ofiary zbrodni – nie mogą być wykorzystywane w politycznej grze, w dodatku sterowanej spoza Polski. To zniewaga dla ofiar i hańba dla tych, którzy tym się posługują. Wiktor Węgrzyn pokazał jak należy w tej delikatnej materii postępować.

Te oczywiste prawdy, które głosi on i jego koledzy są jednak dla niektórych mieniących się jako „patrioci” okazją do ataku, do obelg („sowieciarze”, „zdrajcy”, itp.) i szczucia. Dla nich i dla tych, którzy za tą brudną falą stoją – nie można dopuścić do zbliżenia Polski i Rosji, nawet jeśli bronią w tej wojence jest pamięć ofiar Katynia.

Jan Engelgard
Potomek ofiary zbrodni NKWD z 1940 roku.

Na zdjęciu: uczestnicy Rajdu Katyńskiego w Moskwie (fot. Agnieszka Piwar)

Jan Engelgard

polski historyk, publicysta i samorządowiec.
Redaktor "Myśli Polskiej" www.mysl-polska.pl

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Dyskusja

oto Zbrozło

Gesty Jelcyna a potem nawet

Gesty Jelcyna a potem nawet Putina (wspólny hołd ofiarom Katynia) był w Polsce dostrzeżony i (przynajmniej u większości) doceniony. P. Redaktor konfabuluje dla potrzeb tego tekstu.

oto Wania

Zbrodniarze są wśród nas!

W dniu 14 października 1992 roku osobisty wysłannik prezydenta Jelcyna prof. Rudolf G. Pichoja przekazał prezydentowi Lechowi Wałęsie dokumenty dotyczące zbrodni Katyńskiej. W ceremonii przekazania dokumentów przed kamerami TVP (kilkunastu sekundowa migawka) prof. Pichoja stwierdził: „...Przekazuję dokumenty, które wykazują, jak wiele zła wam wyrządziliśmy... JEDNOCZEŚNIE DOWODZĄ NIEZBICIE, ŻE NAJWIĘKSZEGO ZŁA NIE MOŻNA ZWALIĆ NA SĄSIADÓW".

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.