Oriana Fallaci - refleksja w rocznicę śmierci

Jakoś tak niezauważona przeszła rocznica śmierci Oriany Fallaci. A szkoda, bo w kontekście tego wszystkiego, co się dzisiaj w Europie dzieje, warto sięgnąć do jej dziennikarskiego dorobku.

Zasłynęła w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku serią wywiadów z najważniejszymi ludźmi tego czasu: Indirą Ghandi, Goldą Meir, Willi’m Brandt’em, Muamarem Kadafim czy Ajatollahem Chomeinim.

Ostatnie lata przed śmiercią upłynęły jej na zmaganiu się z ciężką chorobą, ale także na walce z radykalnym islamem. Jej głos po 11 września 2001 roku był jednym wielkim krzykiem przeciwko defensywnej i asekuranckiej postawie świata Zachodu, sukcesywnie ustępującemu pod naporem muzułmańskim. Jako jedna z nielicznych, miała odwagę publicznie powiedzieć, że cywilizacja zachodnia jest cywilizacją wyższą i doskonalszą, niż świat islamu razem wzięty.

W słynnej “Wściekłości i dumie” potrafiła wyliczyć, kogo cywilizacja zachodnia dała światowej kulturze, literaturze czy nauce i zaraz po tym z rozbrajającą szczerością wyznać, że w tym zestawieniu, islam dał światu jedynie śmierć i zniszczenie. W kontekście Państwa Islamskiego jej słowa były wyjątkowo przenikliwe, by nie rzec prorocze.

Od razu stała się też celem muzułmańskiej nagonki, podchwyconej przez stada zblazowanych i naiwnych Europejczyków, zafascynowanych cywilizacyjnym misz-masz. Potrafiła twardo i po imieniu wskazać zagrożenie, przed którym stanęły kraje zachodnie, nie oglądając się na polityczną poprawność i syki islamskich duchownych, czym doprowadzała ich do szewskiej pasji.

Fallaci była osobą kontrowersyjną, znaną z “niewyparzonego języka”, jak i obcesowości. Nie przejmowała się tym, bo w tym co robiła, była na wskroś autentyczna. Należała do tych nielicznych kobiet, którym ikry pozazdrościć mogłoby wielu facetów parających się dziennikarstwem. Po jej odejściu, nikomu nie udało się już wypełnić luki, jaką po sobie zostawiła.

Oriana Fallaci była współczesną Kasandrą. Nie wieszczyła jednak upadku Troi. Wieszczyła za to upadek Europy. Nie bawiła się w tutaj w żaden dialog między cywilizacyjny. Uważała go za bezcelowy. Domagała się wytyczenia wyraźnej linii demarkacyjnej pomiędzy nieprzystawalnymi do siebie światami. Broniła - jako "chrześcijańska ateistka" - znaczenia i miejsca kultury chrześcijańskiej w przestrzeni publicznej gorliwiej, niż czyniło to i czyni wielu znanych synów Kościoła.

Brakuje dzisiaj głosu Oriany Fallaci. Zagrożenia, o których tak bezceremonialnie pisała, poczyniły w międzyczasie zatrważające postępy. W ich obliczu Europa stanęła kompletnie bezradna. Fatalizm brukselskiej biurokracji oraz rządów poszczególnych państw UE już nie tyle zadziwia, co przeraża. Okazuje się, że pęta politycznej poprawności, którymi tak chętnie powiązała się Europa, prowadzą ją dzisiaj nie do wolności, ale w jasyr.

Choć była ateistką, Fallaci chętnie spotkała się z papieżem Benedyktem XVI, do którego żywiła wielki szacunek. Była nim autentycznie zafascynowana jego - jak to ujęła - wrodzoną słodyczą i głębią myśli. Ówczesny biskup pomocniczy diecezji rzymskiej Rino Fisichella, który towarzyszył Fallaci przy końcu jej życia twierdził, że nie było w niej nienawiści do islamu, że jej poglądy na tę sprawę opacznie zrozumiano i że jej krzyk nie był wrogi wobec muzułmanów, lecz głosem skierowanym do Zachodu, aby "nie utracił swej tożsamości, jak Medea, która morduje swe dzieci".

oriana-fallaci.png

Dodawał, że "Oriana wykorzystywała prowokację wobec islamu także po to, aby powiedzieć Zachodowi, by nie porzucał Kościoła, a Kościołowi, by nie opuszczał Zachodu".

Walka w obronie cywilizacji Zachodu, walka o świat, w którym wzrastaliśmy, o świat naszych wartości, jest przede wszystkim walką duchową. Można rzec dobitniej - jest walką religijną. Dlatego orężem w tej walce nie może być jedynie żelazo i technika. Wiedzą o tym doskonale muzułmanie. Oni walczą o to, w co wierzą. Bezkompromisowo. Brutalnie i bezwzględnie, ale i inteligentnie kiedy trzeba, na zasadzie soft power. Stosują wszystkie dostępne środki.

A my?

oto Maciej Eckardt Maciej Eckardt

polityk samorządowy, publicysta, bloger
publikuje w „Tygodniku Bydgoskim”, „Myśli Polskiej” oraz na portalach www.wSensie.pl i Salon24.pl
Ojciec zaabsorbowany wychowywaniem trojaków.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Dyskusja

oto ulcik140

Ona miała od początku racjȩ

Islam agresywny, bezwzgledny nas obudzi - jak bȩdzie nam podrzynał gardła. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że nie mogȩ uwierzyć, że politycy, tak wpływowi w Europie mogą być tak bezdennie glupi! Przecież islamsja nawała na Europȩ nie ukrywa swoich agresywnych zachowaṅ, wiec tacy najezdzcy nie oszczedza i tych politykow, ktorzy to nieszczȩście akceptuja, mozna powiedziec, ze forsuja w Europie, wiȩc.......... . Coś w tym wszystkim zgrzyta, ano fatum co nas pcha w kierunku przepasci i w finale poleci tam razem z nami.

oto HeS

Głupi politycy

@ulcik140:"Najgorsze w tym wszystkim jest to, że nie mogȩ uwierzyć, że politycy, tak wpływowi w Europie mogą być tak bezdennie glupi!"

I dobrze, że Pan nie wierzy. To jest robione z premedytacją. To długofalowa polityka walki z patriotyzmem w krajach Europy. Żeby powstało jedno państwo "europejskie" musi zniknąć lokalny patriotyzm w poszczególnych krajach.

oto ulcik140

Z powodu tej nawały dziczy to

Z powodu tej nawały dziczy to patriotyzm sie gwałtownie budzi, niebezpieczeństwo ludzi jednoczy i budzi siȩ nacjonalizm z długiego uśpienia. W końcu każdy z nas chce żyć w spokoju a nie w strachu i panice, ponizeniu przed dzicza szturmującą nasz kontynent. To są straszne znaki, które należy prawidłowo odczytać.
A ci wszyscy miłujący najaźdców, gardłujący w ich imiewniu europejscy politycy to nie tylko siebie samych narażaą na rzeź ale również własne rodziny. Zdeterminowani, fanatyczni islamisci w walce o władze nie oszczȩdzą nikogo, kto im stanie na drodze do zdobycia celu.

oto JJerzy

Pomimo ...

... bezsprzecznych zasług, Oriany Fallaci czasem wykazywała się ona głęboką ignorancją, charakterystyczną dla buty ludzi tzw zachodu.
Trzeba dużo złej woli, aby stwierdzić, że:

[...] potrafiła wyliczyć, kogo cywilizacja zachodnia dała światowej kulturze, literaturze czy nauce i zaraz po tym z rozbrajającą szczerością wyznać, że w tym zestawieniu, islam dał światu jedynie śmierć i zniszczenie

Islam przede wszystkim zachował i rozwinął dla światowej kultury i nauki osiągnięcia antyku, w czasach gdy dzicz europejska radośnie niszczyła wszystkie ślady ... "pogaństwa". Islam, to osiągnięcia właściwie we wszystkim:
w astronomii, matematyce, medycynie, fizyce, chemii, filozofii, literaturze, algebrze i trygonometrii, rzeźbie, malarstwie, muzyce ...
Obecna ... dzicz islamska to w gruncie rzeczy produkt radosnej twórczości ... europejskiej cywilizacji.

oto Ubik

a co niby wniósł do kultury islam

poza zniszczeniem Bizancjum i wymordowaniem 270 milionów ludzi i zniszczeniem wszystkich państw które ten trąd zaraził. I jakie osiągnięcia na polu malarstwa i rzeźby kiedy ta dzicz niszczy wszystkie zabytki starego świata. Wie Pani ile kościołów było w Syrii przed najazdem islamu , a Egipt spichlerz antycznego świata ???

oto Eowina

Islamiści nie zważając na opinię jaką inni mają

o islamie, idą do Europy. Jak na razie nie ma na to żadnego racjonalnego rozwiazania. O tym, że to jest "dzicz" trzeba było pamiętać wcześniej i wstrzymać się przed budowaniem im demokracji. Nikt tych demokratycznych budowniczych tam nie zapraszał.

oto JJerzy

No i co ...

... mam panu na to odpowiedzieć :) ... Chyba jedynie odesłać do szkoły :)

A co do niszczenia ... Do tego nie trzeba religii :) Wie Pan może ile kościołów, a ile cerkwi zniszczyli ... europejscy Rosjanie podczas epoki komunizmu? I ile ... kulturalni Niemcy podczas II WŚ?

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.