Muzułmanie przed Bazyliką św. Piotra: „Czy kochasz Allaha?”

Watykanista i rzymianin Filippo Di Giacomo ostrzega, że wokół Placu św. Piotra i całego Watykanu każdego dnia widać coraz większą ilość muzułmanów. Zaznacza, że właściwie to już nieustannie można zobaczyć tam ubranych na czarno mężczyzn i całkowicie spowite w burki kobiety, robiące sobie zdjęcia na tle Bazyliki św. Piotra, a mężczyźni śmieją się przy tym, wygrażają pięściami oraz pokazują palcami znak zwycięstwa. Przekaz jest jasny – muzułmanie znajdują się już w samym centrum chrześcijaństwa.

Problem nie ogranicza się jednak tylko do zdjęć. Rzymscy właściciele licznych restauracji i knajpek, którzy z racji swojej pracy mają najlepsze rozeznanie w tym, jacy ludzie przewijają się ulicami Wiecznego Miasta, potwierdzają, że przybywa wyznawców islamu, a nie wszyscy wyglądają na turystów. Statystki pokazują, że w dzielnicach wokół Watykanu zaczynają osadzać się muzułmanie, którzy coraz częściej otwierają tam także swoje biznesy, a więc budki z kebabami czy stragany z chustami i torebkami.

bojownik-is-przed-bazylika-sw-piotra.png

Najbardziej niepokojące może być jednak zjawisko agresywnego islamskiego prozelityzmu. Codziennie rano bowiem w okolicach Placu św. Piotra roi się od tabunów młodych, brodatych mężczyzn, którzy zaczepiają mieszkańców oraz turystów pytając: „Czy kochasz Allaha? Czy przyjmiesz Allaha?” i z Koranem uniesionym wysoko w powietrzu zapraszają na wspólną modlitwę. W takim też celu „nawracania” zorganizowali sobie w całym mieście wiele przystosowanych do tego pokoi, najwięcej zaś w okolicach Watykanu. Często są to jedynie małe zaplecza, znajdujące się za wspomnianymi już sklepami prowadzonymi przez muzułmanów.

Zjawisko to znane już jest w innych europejskich miastach, np. Hamburgu, Wiedniu, Berlinie czy Zurychu. Teraz wyznawcy islamu penetrują już samo serce katolicyzmu.

Oprac.: Adam Sosnowski
Źródło: La Repubblica
- - -
Jest to część rubryki „Światopodgląd” z najnowszego wydania miesięcznika „WPIS-Wiara, Patriotyzm i Sztuka”, który ukaże się 21 września.

oto gościnnie gościnnie

Goszczą na prawicy.net Autorzy, którzy nie piszą tutaj na stałe, ale ciekawe teksty są dostępne dla Czytelników.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Dyskusja

oto Krzych Adam

Hej, to co zalinkowane jest bardzo dobre.

Wynika z tego, że lingwistycznie Allach jest nie tylko rodzaju żeńskiego, ale jest w liczbie mnogiej. To może stąd bierze się pomyłka Mahometa, który w Koranie twierdzi że dla chrześcijan Trójca Święta to Allach, Issa i Miriam? Musiał najwyraźniej nieuważnie słuchać Archanioła Gabriela.

Mam przed sobą kubek do kawy z napisem na boku: "When God created man..." i strzałką pokazującą w dół. Zaś na spodzie jest dokończenie: "... She was only joking."

Hmm, to ciekawe. Chyba feministki nie mogły być zainspirowane przez Mahometa i Koran?

oto Alej

Być może nasze widzenie jest "polskojęzycznocentryczne"?

Czytam w Wikipedii o słowie Allah, że "chociaż ma ono lingwistycznie liczbę mnogą i rodzaj żeński, to te formy gramatyczne nie są obecnie stosowane" (??).

Nie mam zielonego pojęcia o języku arabskim ale wiem, że np. w języku angielskim rzeczowniki nie mają rodzaju gramatycznego (w języku tatarskim też) zaś w języku tatarskim liczba pojedyncza (jest też liczba mnoga) wskazuje na rodzaj obiektu a nie na liczbę ("pojedynczość" albo jest nieistotna, albo wynika z kontekstu, albo rzeczownik trzeba poprzedzić liczebnikiem "jeden" - бер, coś jak "a", "an" po angielsku).

Więc może lepiej poczekajmy z wnioskami (językowymi!) aż znajdzie się ktoś kompetentny ...?

oto samograf

Jak by tam nie było

Mahomet nie wymyślił, nie nazwał od siebie, ani tym bardziej nie stworzył Allacha, co oczywiście nie przeszkadza niektórym muzułmanom (a wiem to z osobistych z nimi rozmów) wierzyć, że mają na Niego, tj. Boga, absolutny monopol. To się również często zdarza wyznawcom innych religii, którzy mają skłonności do utożsamiania swojej kongregacji z Bogiem, lub też utożsamiania Boga z kongregacją.

oto Krzych Adam

Pewnie że tak.

Moja wiara jest najlepsza, choćby dlatego, że jest najmojsza. Jakiś czas temu dyskutowałem tu sobie z przedstawicielem tego innego, wschodniego płuca Kościoła Powszechnego, który wyższość swej wiary nad moją uzasadniał tym, że ma ona stałe od prawie dwóch mileniów dogmaty, czego ja o swojej powiedzieć nie mogę.

Rzeczywiście rozbicie jego odłamu naszej wspólnej wiary na mające znaczną autonomię (z osobną głową, stąd autokefalia) części uniemożliwia względnie łatwe zmiany dogmatów podczas gdy u nas wystarczy by na przykład zdecydowanie działający papież miał wizję i presto, zaraz się okazuje, że Matka Boża została wniebowzięta, a nie usnęła (Uspienije w prawosławiu).

Tego mu zaprzeczyć nie mogłem, więc tylko się odgryzałem epoletami NKWD wystającymi spod riasy. A także długą tego tradycją, dłuższą nawet niż Świątobliwy Synod Rządzący Piotra I jakże słusznie zwanego Wielkim, bo wielki to był morderca (między innymi swego własnego syna i następcy tronu Aleksego), no i był wysokiego wzrostu.

Ale wracając do naszych baranów, islam jest więcej niż tylko religią, gdyż organizuje całe życie muzułmanina. Także jako obywatela państwa i członka lokalnej społeczności ścisłymi przepisami mającymi sankcję religijną. Stąd skłonność do utożsamiania swojej kongregacji z Bogiem, lub też utożsamiania Boga z kongregacją jest w przypadku muzułmanów szczególnie groźna.

oto HeS

Totalitarny islam

@Krzych Adam:"... islam jest więcej niż tylko religią, gdyż organizuje całe życie muzułmanina. "

Zgadza się. Na ten aspekt islamu zwrócił uwagę jakiś ekspert w TV. W Islamie oddzielenie państwa (władzy) od religii jest niemożliwe. Islam reguluje wszelkie stosunki międzyludzkie (gospodarcze, polityczne, obyczajowe, społeczne, ...).

oto Alej

W Judaizmie na dobrą sprawę też tak jest

Tak z pewnością było w Izraelu starożytnym.
A jednak współczesny Izrael jakoś tam funkcjonuje nie jako państwo wyznaniowe.
Może także stąd biorą się złudzenia mających nadzieje na demokratyczne państwo arabskie?

Dodam, że demokratyczna, mniej więcej "w rycie europejskim", jest Republika Tatarstan. Mają wybory, parlament, rozdział państwa od kościoła...
Nie wiemy jednak czy ten ustrój utrzymałby się gdyby Moskwa nie trzymała ich na krótkiej lonży.

Inna rzecz, że to Tatarzy, nie Arabowie.
Znajomy socjolog jeździł na Krym gdzie bywał u Tatarów. Jakiegoś większego "uskoku kulturowego" nie postrzegał, na przykład od mocniejszych trunków nie stronią nic a nic bardziej niż Polacy (choć podobno piją je z umiarem).
Co sami wiemy o Tatarach polskich.

Prof. Selim Chazbijewicz, polsko-tatarski pisarz, poeta i uczony, były imam gminy muzułmańskiej w Gdańsku (obecnie mieszka w Olsztynie) już kilkakrotnie zwracał uwagę na to, że to co chcą narzucać światu Arabowie to kultura arabska i islam arabski. Tak samo obce wielu muzułmanom jak i chrześcijanom.

oto Krzych Adam

Są to złożone zagadnienia.

A co do pewnych Pana stwierdzeń mam nieco zastrzeżeń. Na przykład w niektórych sprawach współczesny Izrael funkcjonuje jak najbardziej jako państwo wyznaniowe.

Co do Tatarów i innych nacji tureckich, szczególnie tych żyjących tak jak Tatarzy Kazańscy w północnej części Wielkiego Stepu jak Baszkirzy i Czuwasze sądzę, że zachowali wiele ze swej przedislamskiej kultury, nie przyjmując wielu elementów tej religii przynależących do beduińskiej kultury półwyspu arabskiego. To by wymagało ogromnych zmian kulturowych A w końcu islam na ich terenach liczy sobie nie więcej niż 600 lat. To jest tylko kilkanaście pokoleń.

Co do Arabów i ich dążeń do zarabizowania wszystkich odmiennych kulturowo islamskich nacji pełna zgoda.

oto Alej

Najlepiej różnicę widać w ubieraniu się kobiet

tatarzy_25.jpg Te dziewczyny to kazańskie Tatarki w tradycyjnych strojach ludowych.
W niektórych dzielnicach Londynu zwrócono by im uwagę na nieprzyzwoity wygląd, prowokujący mężczyzn do gwałtu.

oto Krzysztof M

Muzułmanie przed Bazyliką św.

Muzułmanie przed Bazyliką św. Piotra: „Czy kochasz Allaha?”

Ode mnie można usłyszeć na ten temat "NIE".

oto Krzysztof M

Pan Krzysztof stosuje metodę

Pan Krzysztof stosuje metodę Chrystusa. Co do metody modlitwy i co do manifestowania wiary takoż.

oto chłop jag

Ja jestem w stanie sobie wyobrazić

pełen Plac Świętego Piotra facetów wystawiających w sposób charakterystyczny swoje zady nie wyłączając oczywiście - Franciszka - tołażysze.
Wniosek?
Czy Kaplicę Sykstyńską wysadzą w powietrze czy tylko skują słynne freski - tołażysze?

oto TBM

obawa

Myślę, że masowe modły muzułmanów na Placu św. Piotra nastąpią już niedługo. I myślę, że nikt z tym nic nie zrobi (prócz ponarzekania na kilku forach).

Co zrobi Papież i Kościół nie wiem i nie wiem czy chcę wiedzieć.

pozdrawiam
TBM

oto Krzysztof M

Co zrobi Papież i Kościół nie

Co zrobi Papież i Kościół nie wiem i nie wiem czy chcę wiedzieć.

Spokojnie. W TV panu pokażą.

oto Alej

Podejrzewam, że trudno będzie cokolwiek zrobić

Przecież policja (carabinieri) nie będzie rozpędzać modlących się?
To co że na Placu Św. Piotra?

Podobno w Paryżu specjalnie tłumnie zjeżdżają do centrum miasta by modląc się blokować ulice.

oto HeS

Publiczne modły

@Alej:"... by modląc się blokować ulice."

Ooo, to dobry pomysł. Może w Polsce publiczne modły nie podlegają ustawie o zgromadzeniach. Można by to rozszerzyć i przejść na klęczkach po Marszałkowskiej.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.