USA największym rynkiem eksportowym Niemiec

Stany zjednoczone wyprzedziły Francję jako największy odbiorca niemieckiego importu w I półroczu 2015 roku wg niemieckiego urzędu statystycznego. Powodem może być mocny dolar i słabe Euro, które zwiększa konkurencyjność niemieckiego eksportu poza strefę Euro.

Ostatnio taka sytuacja miała miejsce w 1959. roku.

Niemcy wyeksportowali w I półroczu towarów za 63 miliardy dolarów. (45 mld rok wcześniej), gdy do Francji eksport wyniósł 53.5 mld.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Mar.Jan

no i co to oznacza? jest lepiej dla Niemiec czy dla USA?

Zwolennicy poglądu o tym, że bilans handlowy powinien być dodatni i że im większy eksport to tym lepiej, moga uważać, że to lepiej dla Niemiec a gorzej dla USA. Wedle tej teorii niedobre jest umacnianie własnej waluty, a dobre jej osłabienie.

Jest to postawienie sprawy na głowie

Jeśli sie dłużej nad tym zastanowić, to przeciez nie sposób nie zauważyć, że gdyby waluta niemiecka osłabła do zera, to Amerykanie mogliby wchłonąc całą produkcję Niemiec i Niemcy nie dostaliby za swoja prace ani centa!. Zatem to Amerykanie bardziej korzystaja na tym, że moga kupowac towary taniej mając silniejsza walutę. Tańsze towary z importu wywieraja nacisk na obniżanie cen towarów krajowych. Mogą spowodowac nieopłacalnośc pewnych dziedzin działalności produkcyjnej, to prawda, ale to może byc zagrożeniem tylko dla gospodarek opartych na wąskiej specjalizacji. Przykładowo, jeśli jakiś kraj miałby dochody z eksportu np. wełny owczej i cena tej wełny na rynkach zagranicznych spadłaby poniżej granicy opłacalności produkcji krajowej, no to mamy kryzys gospodarczy. Jeśli jednak istnieje rynek zróznicowany i można stosunkowo łatwo zainwestowac swój kapitał w bardziej dochodowy biznes, to zagrożenia kryzysem nie ma. Zmienia sie tylko struktura biznesu: jedne dziedziny wytwórczości się zwijaja a inne się rozwijaja. W zrównowazonej gospodarce takie procesy dzieja się w sposób niezauważalny.
Czy ktoś np. interesuje się produkcją faxów, albo podkuwaniem koni? A kiedys były to ważne gałęzie gospodarki. Przegrały w konkurencji z postepem technicznym.

oto ratiofides

Frederic Bastiat zgodziłby

Frederic Bastiat zgodziłby się z Panem.... tyle że świat może i stoi na głowie, skoro tym czego wystrzegają się wszyscy jest właśnie NADMIERNE wzmocnienie własnej waluty. Tak właśnie jest, bo rywalizacja toczy się nie o "wchłonięcie czyjejś produkcji" (choćby za przysłowiowe grosze) lecz raczej o miejsca pracy u siebie: o zachowanie i rozbudowę potencjału wytwórczego własnej gospodarki (także kosztem innych krajów). Nie oceniam czy jest to mądre. Ale tak to akurat działa.

oto Mar.Jan

Nie ma innego sposobu uzdrowienia gospodarki stojącej na głowie

Jak postawienie jej na nogi.
Czy np. umocnienie waluty szwajcarskiej (wzrost wartości prawie 2-krotny) jest korzystne czy niekorzystne dla Szwajcarii? Odpowiedź jest chyba oczywista., A dlaczego? A dlatego, że to szwajcarzy pożyczają swoją walute obcym krajom, w tym Polsce. Konkretnie, to zapozyczyli się w Szwajcarii polscy nabywcy mieszkań... No i teraz musza oddac dwa razy więcej niż pozyczyli.
NAsz rząd walczy jak lew (kazdy kolejny rząd) aby broń Boże nie wzmocnić za bardzo złotówki, bo wtedy eksport, panie, osłabnie itd...
No to ja pytam: w czyim interesie jest taka polityka skoro to POlska jest zadłużona w obcych walutach?
Chyba nie muszę udowadniac, że jest to w interesie obcych pozyczkodawców finansujacych polski deficyt!
W polskim interesie jest jak największe umocnienie polskie waluty, aby ulatwic spłate pożyczek zagranicznych.
Jak widać nic w gospodarce nie jest proste, kiedy usiluje sie nią recznie sterować. Jest tyle sprzecznych potrzeb i uzasadnień, że nie bardzo wiadomo której dac priorytet.
I dlatego rynek powinien być uwolniony od działalności polityków, a zadłuzanie budżetu powinno prowadzić decydentów prosto do więzienia!

oto HeS

Ekspansja ekonomiczna

@ratiofides:"lecz raczej o miejsca pracy u siebie: o zachowanie i rozbudowę potencjału wytwórczego własnej gospodarki (także kosztem innych krajów). Nie oceniam czy jest to mądre."

Wydaje się, że trzeba zachować proporcje. Ekspansja gospodarcza jest dobra, ale nie można przesadzić, bo w kraju zrobi się wysokie bezrobocie i będzie rosło rozwarstwienie dochodów, bo na ekspansji korzystają duże firmy, a nie MSP i pracownicy. Taka mieszanka czynników może doprowadzić do rewolucji w kraju.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.