Dobre i złe podatki

Czy podnoszenie podatków jest dla naszej gospodarki dobre czy złe? Według medialno-politycznych elit odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.

Poseł Julia Pitera wyjaśniła już społeczeństwu, dlaczego warto płacić więcej. Dlaczego podstawowa stawka podatku VAT podniesiona została do 23 procent? Dlaczego Polacy mają najniższą („zamrożoną” od lat) kwotę wolną od podatku dochodowego? „Oczywiście można było fundamentalnie obniżać podatki, bo powiedzieliśmy, że nie wolno podwyższać, i dziś mieć 25 proc. bezrobocia i upadające małe firmy…” – broniła polityki podatkowej rządu pani poseł.

Wysokie podatki podobno chronią Polaków przed bezrobociem i… bankructwem małych firm? Telewizyjne autorytety najczęściej nie protestują przeciwko tego typu opiniom.

A jak należy traktować propozycje nałożenia dodatkowych podatków na zagraniczne banki i sieci handlowe? Tu sytuacja wygląda zupełnie inaczej! Autorytety medialne niemal jednogłośnie protestują przeciwko dyskryminowaniu zagranicznych inwestorów… I to pomimo faktu, że firmy zza granicy płacą w naszym kraju niższe podatki (zarówno w stosunku do zysków, jak i w stosunku do obrotów) od firm polskich! Różnica w stopniu obciążenia podatkami wynika głównie z transferowania zysków poza Polskę.

Jeśli według rządzących wysokie podatki już dziś „pomagają” małym polskim firmom i wszystkim mieszkańcom naszego kraju, to dlaczego mielibyśmy odmawiać takiego wsparcia zagranicznym inwestorom? Czy nie lepiej byłoby zrezygnować z „dyskryminowania” wielkich zachodnich koncernów? Niech płacą jak najwięcej i cieszą się z tego dobrodziejstwa! Tak jak Polacy.
_______
Tekst opublikowany w "Naszym Dzienniku"

oto Piotr Tomczyk Piotr Tomczyk

Publicysta, piszący w "Naszym Dzienniku"

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Dyskusja

oto Mar.Jan

To jest postawa psa ogrodnika

POlacy maja wysokie podatki? To podnieść je tym, którzy mają niższe (zapewne chodzi o ulgi podatkowe, bo przecież stawki podatku wedle ustaw nie zależą od kraju pochodzenia podatnika!).
A dlaczego nie obniżyć wszystkim, skoro państwo uważa, że korzystne sa ulgi dla kapitału zagranicznego? To dla krajowego powinny być jeszcze wieksze ulgi, bo przecież chcemy popierać krajowy biznes, czyż nie?

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.