Ostra debata w Niespodziance

"Chwała zwycięzcom czy chwała pokonanym?"

Ziemkiewicz-Matyszkowicz-Semka-Mirowski-Stanisławski

Cafe Niespodzianka, teraz oficjalnie Niespodzianka LUX, została przyjaźnie przejęta przez młodą konserwę kwartalnika FRONDA LUX i Rewizora. Mamy nowe CENTRUM dyskusji i decyzji!

Mimo wakacji, upałów i znaczących wydarzeń politycznych, każdego tygodnia w Niespodziance LUX na Marszałkowskiej 7 odbywają się dyskusje społeczne, gospodarcze, historyczne i polityczne. Większe liczebnie, lub kameralne, zawsze ciekawe, a często burzliwe, jak ostatnia o chwale i dumie Polaków.
p8179356.jpg

(Red.Mateusz Matyszkowicz na chwilę przed rozpoczęcie spotkania.)

Dyskusję zapowiedział 33 nr "Plusa Minusa Rzeczpospolitej" ważnym i obszernym wywiadem Michała Płocińskiego z prof. Ewą M. THOMPSON pt. "Polacy nie znają swoich zwycięstw". Pani Profesor w 1963 r. ukończyła filologie polską na UW i (drugi fakultet z filologii rosyjskiej), a od przeszło 35 lat jest profesorem uniwersytetu w Houston (Texas USA) i wykładowcą kilku innych prestiżowych amerykańskich uniwersytetów - jest międzynarodowym ekspertem w dziedzinie literaturoznawstwa i politologii.

p8179360.jpg

(Red. Ziemkieicz, dr Mirowski i red Semka - jeszcze się nie rozpoczęło, a już się zaczęło!)

Została "odkryta" przez mojego byłego red nacza z kwartalnika idei "Rzeczy Wspólne" Bartłomieja Radziejewskiego i nr 2/2012 przyniósł świetny tekst Pani Profesor pt."'Historia Europy Środkowej jako narracja postkolonialna". W numerze obok Ziemkiewicza, Wildsteina, Jęczmyka i Bosaka pisało kilku nowych ministrów z Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy.Następne numery "RW" przynosiły kolejne ważne tekst prof. Ewy M. Thompson.

p8179366.jpg

(Red Semka i dr Stanisławski -"mamy rację"!)

W oparciu o nasz sierpień , 1 sierpnia 1944, 15 sierpnia 1920, (strajki sierpniowe 1980), i poświęcony im wywiad, redakcja "Plusa Minusa", "Studenci dla Rzeczpospolitej", "Fronda LUX" i "Rewizor" zorganizowały ciekawą debatę pt. "Chwała zwycięzcom czy chwała pokonanym?" Spierać się mieli: dr Piotr Gontarczy - historyk, autor kilku głośnych książek m.in."PPR droga do władzy 1941-1944, znany przeciwnik "realizmu historycznego" ; red. Piotr Semka znany publicysta konserwatywny i katolicki z "Do Rzeczy" -(który poinformował zgromadzonych, iż niebawem(!) ukaże się jego książka o Polsce z lat 1944 - 1956!!!); Rafał Ziemkiewicz - autor kilkudziesięciu książek, jeden z najbardziej znanych i cenionych polskich publicystów; Mateusz Matyszkowicz - red.nacz."'FRONDY LUX" - filozof i publicysta, autor świetnej i ciągle niedocenionej "Śmierci rycerza na uniwersytecie" : dr Mikołaj Mirowski - historyk specjalista z zakresu dziejów ZSRR, autor książki o Lwie Trockim i dr Wojciech Stanisławski - historyk, publicysta. Dr Piotr Gontarczy nie pojawił się - mniemam, za pewne błędnie, iż wolał nie konfrontować swoich poglądów z realistą historycznym Rafałem Ziemkiewiczem, choć mógł liczyć na wsparcie red. Semki, dr dr Mirowskiego i Stanisławskiego, oraz obiektywny arbitraż i wsparcie moralne red. Matyszkowicza, który dyskusję poprowadził.

p8179377.jpg

(Red. Matyszkowicz i red. Ziemkiewicz - obaj Redaktorzy zostali obdarzeni pięcioma biblijnymi talentami (m.in. prowadzenia dyskusji) Św.Mateusz XXV.15 )

Brak udziału dr Gontarczyka w dużej mierze przekreślił okazję do rozstrzygnięcia wielkiego sporu między "realistami historycznymi" (Zychowicz,Ziemkiewicz,Cenckiewicz i inni), a "hurra patriotami" reprezentowanymi przez dr Gontarczyka, braci Karnowskich i innych, szczególnie tych innych usiłujących podpiąć się po wznoszącą falę Prawa i Sprawiedliwości. Hurra patrioci nazywają realistów historycznych "negacjonistami" i "rewizjonistami" a nawet "dekonstruktorami" "polskiej duszy" - a realiście określają bogoojczyźnianych sentymentalistów mianem "brązowników historii". Dla mnie miarodajna jest ocena i wykładnie "sporu" jaką 10 sierpnia 2013 r. wygłosił Prezes PiS Jarosław Kaczyński, a dotycząca interpretacji historycznych Powstania Warszawskiego - "ten spór dotyczy myśli, nie czynu", i tego się trzymam. (W niedawnym przemówieniu z 10.07.2105 r. Jarosław Kaczyński mocno ostrzegł przed "tryumfalizmem" (m.in. w publicystyce) i tych dwu wskazań Prezesa radziłbym przestrzegać też Panom Braciom Karnowskim i ich Klientom.

p8179380.jpg
(Racja jest nasz! - red .Semka i dr Stanisławski.)

Myślą przewodnią jak i konkluzją wypowiedzi prof. Ewy M. Thomson jest konstatacja: "Każdy potrafi celebrować wygrane bitwy, to nie jest żadna sztuka. Natomiast klęski potrafią celebrować tylko te narody i państwa, które mają bardzo silne poczucie tożsamości."
To właśnie wokół tego kapitalnego stwierdzenia obracała się cała wielogodzinna dyskusja w Niespodziance LUX. Podziwiam red. Ziemkiewicza za jasny, zwięzły i przekonywujący wykład, który streszcza się w stwierdzeniu "To zwycięstwa budują naród!" - rozwinięciem były kontrapunkty 1 sierpnia i 15 sierpnia. Red. Semka długo nie zgadzał się z red. Ziemkiewiczem, zagroził nawet mającą niebawem nastąpić publikacją swojej książki, która przetnie wszelkie dyskusje "kto ma rację". Novum było naświetlenie "majstersztyku" pułapek politycznych jakie generalissimus Józef Stalin w udany sposób zastawił na Polaków i ich rządy w 1939, 1943, czy 1944 roku. Każda polska decyzja była zła. Mieliśmy tylko wybór mniejszego zła i mniejszej klęski, czego i tak, nie znając, tajnych działań Stalina i tzw. naszych Sojuszników nie mogliśmy podjąć trafnych decyzji.

p8179387.jpg
(Dr Mirowski wprawia red. Ziemkiewicza w "zadziwienie".)

Trzecim elementem dyskusji, jaki zaproponował red. Matyszkowicz, była sprawa walki Żołnierzy Wyklętych (Niezłomnych - wolę to określenie) - WiN i NSZ. Red. Ziemkiewicz udowodnił, że walka podziemia miała sens, że dzięki temu heroicznemu oporowi, (około 50 tys. ofiar), w PRL nie przeprowadzono powszechnej kolektywizacji rolnictwa, nie uderzono w Kościół Katolicki tak bezwzględnie jak w Czechosłowacji (obozy pracy przymusowej dla osób duchownych), a KONTRA narodu dał czas, "Stalin zdechł" i przyszła odwilż.

p8179390.jpg

(Red. Matyszkowicz i red. Ziemkiewicz - finał! Podsumowanie!)

Emocje na zatłoczonej sali wzbierały, by po zakończeniu spotkania dosłownie wybuchnąć! Jakiś "ekstremista" głośno wrzeszczał w obronie Marszałka Piłsudskiego (nikt Marszałka nie atakował), a idąc obok red. Ziemkiewicza do wyjścia, słyszałem jak nobliwa pani krzyczy "Pan kłamie, Pan oszukuje młodzież!". Wrogowie i oponenci są miarą naszego sukcesu!

Zapraszam wszystkich zainteresowanych polityką, historią, literaturą a nawet poezją do uczestnictwa w wieczorach Niespodzianki Lux. Było "Pod Pikadorem", była "Mała Ziemiańska", "Carllotcie" zabierają TĘCZĘ, zaczyna się era "Niespodzianki LUX".

Remigiusz Włast-Matuszak

Remigiusz Włast...

dziennikarz, publicysta, redaktor, poeta.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Dyskusja

oto Iwan Godunow

Panie Remigiuszu,

Prawie wszystkie głosy uczestników takich "paneli patriotycznych" - za wyjątkiem pańskiego obiektywnego podglądania - zagęszczają tkankę matrixa wersji oficjalnych. Ani historii, ani miłości Ojczyzny nauczyć się od nich nie sposób. No, chyba że ktoś już posiada jakąś wiedzę i miłość...

oto Ekspe

Ma Pan rację. Te frondowe

Ma Pan rację. Te frondowe dywagacje to zwykłe bicie piany mające na celu zaciemnić prawdziwy obraz tego, co w Polsce i z Polską się dzieje.
Chociażby to na co zwraca uwagę Stanisław Michalkiewicz w jednym ze swoich ostatnich felietonów:
"... Warto tedy przypomnieć, że podjęta 4 czerwca 1992 roku próba ujawnienia agentury, czyli jurgieltników w strukturach państwa polskiego, została zablokowana przez obydwie strony umowy „okrągłego stołu”: RAZWIEDUPR i wyselekcjonowaną przezeń „stronę społeczną”, której soldateska powierzyła w naszym nieszczęśliwym kraju piastowanie zewnętrznych znamion władzy. W charakterze kropki nad „i” trzeba dodać, że sama soldateska, poszukując polisy ubezpieczeniowej w związku ze spodziewaną ewakuacją imperium sowieckiego z Europy Środkowej, w drugiej połowie lat 80-tych przewerbowała się na służbę do przyszłych sojuszników Polski i te zależności reprodukują się w kolejnych pokoleniach ubeckich dynastii. Potwierdza to między innymi międzynarodowa konferencja naukowa „Most”, jaka odbyła się w Warszawie 18 czerwca br. Ubecja starej i nowej generacji, czyli kiejkuty stare i nowe, przy rekomendacji ubeków izraelskich, złożyła Stanom Zjednoczonym ofertę utrzymywania w ryzach mniej wartościowego narodu tubylczego w zamian za obietnicę możliwości dalszego spokojnego na nim pasożytowania. Wszystko wskazuje na to, że oferta została przyjęta, bo i USA wolą politykować w Polsce przy pomocy starych i nowych kiejkutów, które za napiwek w wysokości 15 milionów dolarów zrobią wszystko, co się im każe, więc po co fatygować się z jakimiś pozorami partnerstwa? Dlatego w tym samym czasie, gdy różni amerykańscy ważniakowie sadzą Polsce komplementy, jaki to z nas sojusznik i w ogóle – 46 kongresmenów pisze do sekretarza stanu Johna Kerry’ego list z żądaniem „wzmocnienia nacisków” na Polskę, by zadośćuczyniła tzw. „roszczeniom żydowskim”, to znaczy – pozwoliła Żydom się obrabować."
http://www.michalkiewicz.pl/tekst.php?tekst=3448

oto Remigiusz Włast-Matuszak

No litości Moi Czcigodni Panowie Politycy

od 12 lat na starej, średniej i nowej prawicy.net apeluję i domagam się ujawnienia ZBIORU ZASTRZEŻONEGO dziennikarzy w IPN (około 180 - 220 osób)!!!! i Fronda zawsze była za lustracją!

Nadto zaznaczam po raz enty, że są trzy Frondy - ja piszę i wspieram Kwartalnik FRONDA LUX !!! Inne Frondy mnie nie interesują - proszę polemizować z nimi na ich łamach!

Red. Michalkiewicza cenię sobie niebywale! W 1995 r. gdy był Red.Nacz. " Najwyższego Czasu" był jedynym, który odważył się wydrukować mój tekst o Gen. F. Franco!!!! Spotykam się z Redaktorem raz w roku 11 listopada na rozdaniu nagród Mackiewicza - przybiegam z wywieszonym ozorem prosto z demonstracji RN, i zawszę apeluję do Redaktora o przesunięcie Wręczania na 19:00, ale Redaktor Michalkiewicz BOI się zaproponować zmiany godziny, bo Fundator Nagrody bogaty Polak ze Szwecji o 19:00 rozpoczyna celebrować kolację - i do tej godziny jest przywiązany.

Może Panowie Politycy odważą się Fundatorowi przekazać moje sugestie???

Ściskam Panów.

RWM

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.