Zmierzch Angeli Merkel?

Komentator brytyjskiego dziennika „The Guardian” Neil Clark pisze:

„Jak wszystkie dekoracyjne pieski Wujka Sama, [Angela Merkel] popiera sankcje wobec Rosji, choć wyraźnie szkodzą one niemieckiej gospodarce. Jego zdaniem obecnie antyniemieckie nastroje w Europie prawdopodobnie utrzymują się na najwyższym poziomie od 1940 roku. „Właśnie Merkel jest temu winna. Nie tylko oddaliła od siebie Greków, ale i inne narody” – pisze brytyjski dziennikarz.

Nie jest to głos odosobniony, takie same opinie słyszymy coraz częściej i na lewicy, i na prawicy. Rozczarowanie Niemcami ma dwie przyczyny – porzucenie polityki europejskiej na rzecz anglosaskiej a właściwie amerykańskiej oraz sztywna polityka ekonomiczna realizowana przez skostniałą Komisję Europejską i Europejski Bank Centralny.

To paradoks, ale w Polsce panują od lat nastroje proniemieckie, wielu Polaków uważa Niemcy za najważniejszego sąsiada, a względna równowaga polskiej gospodarki uznawana jest za dowód słuszności jej związania z niemiecką. W Polsce nie dostrzega się, że Niemcy są zupełnie inaczej oceniane w większości państw Unii Europejskiej. Mniej lub bardziej eksponowane nastroje germanofobii są czymś powszechnym. Czy słusznie?

Na pewno rację mają ci, którzy uważają, że Niemcy, nie wiedzieć czemu, porzuciły tzw. Ostpolitik, wypracowaną jeszcze w latach 70. przez SPD, ale i nie obcą CDU. Jednostronne zaangażowanie się Berlina na Ukrainie, u boku USA, jawne rzucanie Rosji rękawicy na terenie uznawanej przez nią za strefę jej żywotnych interesów – było jednak dużą niespodzianką. Niemcy nie miały w tym, jak wykazały dalsze wydarzenia, żadnego interesu – ale tkwią w tym błędzie z uporem lepszej sprawy.

Dlaczego? Dlaczego Merkel nie wsłuchuje się w głos niemieckiego biznesu? Uległość Merkel wobec USA sprawia, że pojawiają się w samych Niemczech różne teorie spiskowe.

Nie mniejsze zdumienie budzi tzw. europejska polityka Berlina, nastawiona na dogmatyczne trzymanie się projektu Euro, chociaż nikt poważny nie wierzy w jego powodzenie. Niemcy jakby nie zauważały, że szaleństwa Komisji Europejskiej z coraz większymi absurdami i biurokratycznymi idiotyzmami – odwróciły od idei integracji miliony ludzi. Jest tylko jedna odpowiedź na pytanie dlaczego Niemcy tego nie widzą – bo jako jeden z niewielu krajów wyciągają z tego chorego układu wymierne korzyści.

Merkel nie ma ponoć alternatywy w swoim kraju, jest u szczytu popularności. Nie znaczy to jednak, że jej polityka jest taka wspaniała, świadczy to tylko tym, jakim krajem są współczesne Niemcy.

Jan Engelgard

polski historyk, publicysta i samorządowiec.
Redaktor "Myśli Polskiej" www.mysl-polska.pl

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Dyskusja

oto Dubitacjusz

Dlaczego?

Autor sam sobie odpowiedział.

bo jako jeden z niewielu krajów wyciągają z tego chorego układu wymierne korzyśc

europejska polityka Berlina, nastawiona na dogmatyczne trzymanie się projektu Euro

Widocznie jest to w interesie niemieckiego kapitału na tyle, że nie muszą się przejmować "opinią". To jest właśnie realpolitik.

Jednostronne zaangażowanie się Berlina na Ukrainie, u boku USA

Bo interesem Niemiec jest wejściem ze swoim kapitałem na ukraiński rynek, dotąd blokowany przez oligarchów. Załamanie gospodarcze państwa ukraińskiego może oznaczać konieczność sprzedaży ichnich zasobów w obce ręce.

oto Eowina

Niemcy narzuciły, utrzymują i są motorem obecnej

postaci UE. Aby dyskutować nad rolą Merkel, czyli rolą Niemiec, należy odpowiedzieć na pytanie, czy spójnośc UE w tej postaci jest korzystna, a jeżeli nie, to jaka postać powinna być. Jeżeli zaś miałyby być zmiany, to kto byłby tym państwem-liderem promującym zmiany, bo UE niby jedna, ale istnieje konkurencja wewnątrz. Francja? Wielka Brytania? Stany Zjednoczone nawet wolałyby Wielką Brytanię jako państwo decydujące o Europie, ale Anglicy są bardziej przywiązani do Wysp niż do Kontynentu.
Jezeli państwa postkomuny skorzystały na przynależności do UE, to tylko dzięki Niemcom, nie mowiąc o wszelkich emigrantach.

oto Eowina

Pytanie dodatkowe:

1. Czy poziom źycia w Polsce jest wyższy obecnie niż przed UE?
2. Jaką szansę miała Polska bez niemieckich inwestycji?
3. Jaką szansę może mieć Polska bez UE?
W końcu reformy w Polsce po roju 1989 robili nie Niemcy, a Amerykanie, z tego co widać, największym partnerem handlowym są właśnie właśnie Niemcy.

oto TBM

pytania...

cytuję Eowina:

1. Czy poziom źycia w Polsce jest wyższy obecnie niż przed UE?

To pytanie niewiele wnosi do dyskusji. Ważniejsze jest, pytanie, czy poziom życia bez wejścia byłby wyższy, czy niższy niż teraz.

cytuję Eowina:

2. Jaką szansę miała Polska bez niemieckich inwestycji?
3. Jaką szansę może mieć Polska bez UE?

Szansę na co?

pozdrawiam
TBM

oto Eowina

Właściwie Polska od początku niepodległości była

nastawiona na przynależność do UE i analiza innych scenariuszy jest bardzo teoretyczna. Nie ma wielu dowodów, że w Polsce były inne siły niż prounijne.

Ważniejsze jest, pytanie, czy poziom życia bez wejścia byłby wyższy, czy niższy niż teraz.

Nie można dyskutować na temat tego co mogłoby być, bo tego scenariusza nie da się zweryfikować.

oto TBM

Nie można

Nie można również zadawać głupich w danym kontekście pytań - a jednak to Pani wcale nie przeszkadza.

To może inne pytanie (na okoliczność twierdzenia, że za Jaruzelskiego nastąpił cud gospodarczy a Polska się unowocześniła jak nigdy): Czy w 1989 roku było w Polsce więcej czy mniej komputerów klasy PC niż w 1981?

Świat się zmienił. Oczywiście, że teraz jest wyższy poziom. Ale wyciąganie tego wniosków, jakie Pani chce wcisnąć jest... no... jakby to ująć... typowe dla Pani.

pozdrawiam
TBM

oto Eowina

Tak, ja nie prezentuję doskonałej dyskusji. Z drugiej

strony, Pańskie uwagi nie wnoszą zbyt wiele do dyskusji również. Czyli co, nie należy się odzywać i czekać? Na co? Dobrze by było aby Pan dyskutował na prezentowany temat, a nie o mnie.
Też pozdrawiam.

oto TBM

wnoszenie

Staram się wnosić, gdy uczestnicy stosują tak prymitywne metody manipulacji, że zęby cierpną. Inni starają się to pominąć uprzejmym milczeniem, a ja mam tak kiepską opinię, że już jej nic nie może pogorszyć - więc czasem mówię co wszyscy i tak widzą.

Proszę więc o wybaczenie.I - oczywiście - jeśli sobie Pani życzy mogę jej wpisów już w ogóle nie widzieć. Jakby była Pani przeźroczysta.

pozdrawiam
TBM

oto Eowina

Nie ma dyskusji jeżeli wszyscy grzecznie sobie

potakują. Jeżeli moje "manipulacje" są nie do przyjęcia, to proszę je wypunktować, lub zażądać dalszego wyjaśnienia. Staram się patrzeć na problemy realnie, w oparciu o zaistniałe wydarzenia i nie podejmuję dyskusji typu: co by było gdyby... bo to są czaste fantazje.

W Europie niezależne są państwa bogate. Jak widać jest walka o strefy wpływów. Wiadomo, kto z polskich polityków gdzie "się kształcił " i za czyje pieniądza. Stąd scenariusze dla Polski są bardzo limitowane. Dzisiaj jest presja na to aby w Polsce były bazy NATO, czy to jest dobrze czy źle?
Za 5-10 lat może być dyskusja co by było gdyby...?

oto Godzilla

Co za androny

W końcu reformy w Polsce po roju 1989 robili nie Niemcy, a Amerykanie,

Ich "reformy" zaczęli od likwidacji polskiego przemysłu ,handlu itd.

największym partnerem handlowym są właśnie właśnie Niemcy.

Żadnym partnerem handlowym nie są bo w Polsce handel odbywa się między firmami niemieckimi w RFN oraz niemieckimi firmami które mają filie w Polsce lub handlują z innymi firmami zachodnimi które działają na terenie Polski .

oto Stopio

1. Poziom życia w Polsce

1. Poziom życia w Polsce zaczął rosnąć jeszcze przed anschlussem, głownie z powodu zastąpienia chorej soc-gospodarki mooocno kulawym, ale jednak quasi- kapitalizmem, i oczywiście cały czas się rozwijamy, stad nic dziwnego, że A.D. 2015 jest wyższy niż np 2006. Da się za to pokazać, że tempo wzrostu przed UE było wyższe, a zwolniło pod balastem unijnych regulacji . I paru innych rzeczy, wypada dodać, by nie wszystko było "na unię".
2. Nie wiem, Pani wie ? Tez nie, bo gdybyśmy zamienili Polskę w swoim czasie w raj podatkowy, takich inwestycji mogłoby być wiele więcej, nie tylko niemieckich. A tak, to powędrowały do Chin , Indii itd
Poza tym , można sie zastanawiać, ile z dobrych skutków jest wynikiem akcesji do UE, a ile u. Schengen , a ten ostatni nie wymaga wejscia do UE..
3. Nie zna Pani naprawdę żadnego kraju, który sie rozwija, a nie jest w UE?
To zależy, jaka drogę wybralibyśmy. hugona Chevesa , czy Estonii, a może jeszcze inną...
4. Znowu , zapytam : ile jest skutkiem UE , a ile kombinacji : wzrost gospod + sąsiedztwo, a do tego : czy to partnerstwo handlowe nie mogłoby być jeszcze większe, gdybyśmy będąc w Schengen a poza Unią , z naprawdę wolną gospodarką, mieli jeszcze wyższe tempo wzrostu , a nie te marne dzisiejsze ? Rożne scenariusze trzeba rozpatrywać.

oto Eowina

W Polsce nie było nikogo, patrząc wstecz, kto byłby

na sile prowadzić niezależną politykę, typu raj podatkowy, niezależnośc o UE. Dzisiaj też blady strach Polaków ogarnia, kiedy patrzą na Orbana, że się odważył.

Nie ma żadnych podstaw sądzić, że Polska byłaby przyjęta do Schengen, bo nawet przynależność do UE tego nie gwarantuje państwom biednym, poszukującym miejsca na życie w całej Europie.

Scenariusze można rozpatrywać, ale nie ma nikogo, kto miałby, bez konsultacji ze starszyzną taką czy inna ośmieliłby się taki scenariusz realizować.
Kiedy Bułgaria zgodziła się na rosyjską rurę gazową, to 5ciu USA kongresmenów przyjechało i upadł rząd. Nie wspominając tego, że upadły marzenia o rurze. ;)

.

oto Stopio

No, dobrze, tylko , że ja nie

No, dobrze, tylko , że ja nie zabieram głosu w/s : CZY dałoby sie inaczej, bo to " historia alternatywna" . Ja zabieram głos na temat korzyści Anschlussu, bo to "racjonalizacja decyzji" Poniatno ?

oto Equatore

Nie

Jednostronne zaangażowanie się Berlina na Ukrainie, u boku USA, jawne rzucanie Rosji rękawicy na terenie uznawanej przez nią za strefę jej żywotnych interesów

To Rosja rzuciła rękawicę zajmując Krym i wspierając separatystów w Donbasie.
To Rosja wciągnęła militarne rozwiązania na stół gry, nie pozostawiając Europie innego wyjścia jak zdecydowane odrzucenie rosyjskich racji.
Czas pokaże, czy się Rosjanie przeliczyli, czy nie.
Może się z czasem okazać, że kiedy duma nie pozwalała rozmawiać w Europie jak równy z równym, to się skończy liżąc buty Azjatom.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.