Katolicki tygodnik cieszy się, że zamkną „rosyjską szczekaczkę”

„Gość Niedzielny”, popularny katolicki tygodnik, słynący ostatnio z bezkrytyczne poparcia dla neopogańskiego banderyzmu – dal pokaz swojej „finezji”. Z triumfem donosi o tym, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zamierza odebrać koncesję radiu, które retransmituje audycje Radia Sputnik. Radio to nazywa „rosyjską szczekaczką”, tak jak w latach 50. propaganda stalinowska określała Radio Wolna Europa. Oto treść informacji w „Gościu”:

„Niewielkie „Radio Hobby” ma intrygujące zamiłowanie do nadawania audycji serwowanych przez rosyjskich propagandystów pod nazwą Radio Sputnik. W serwisie internetowym tegoż radia możemy się dowiedzieć między innymi, że Polska ma ugruntowaną w świecie opinię rusofoba, którą to opinię zawdzięcza głośnej i wpływowej mniejszości. Z kolei w innym tekście autor – Leonid Sigan – dowodzi, że rozmieszczanie w Polsce i sąsiednich krajach sił amerykańskich jest podobnym działaniem do tego, jakie można było obserwować w czasach zimnej wojny.

Wreszcie materiałami produkowanymi przez właściciela Sputnika – rosyjskie państwowe radio Głos Rosji – zainteresowała się KRRiT. Rozpoczęły się w ten sposób starania o cofnięcie koncesji na nadawania dla Radia Hobby. Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu komentował, że radio jest wręcz rosyjską tubą propagandową.

Podstawą do wszczęcia postępowania jest art. 38 ust. 1 pkt 2 ustawy o radiofonii i telewizji. W myśl zawartych tam zapisów decyzję o cofnięciu koncesji podejmuje się na podstawie rażących naruszeń postanowień zawartych w koncesji lub w ustawie. Zdaniem KRRiT, Radio Hobby zawierając umowę z Radiem Sputnik, naruszyło warunki udzielenia koncesji, gdyż sama koncesja nie może być przedmiotem transakcji handlowych, a uprawnienia z niej wynikające, są niezbywalne.

Tymczasem Radio Hobby codziennie między 21 a 22 nadaje program Radia Sputnik, nie tworzy tym samym i nie zestawia audycji w oparciu o udzieloną mu koncesję, a tym samym nie wypełnia ustawowych obowiązków nadawcy – wyjaśniła w swoim oświadczeniu KRRiT.

„Wersja polska serwisu internetowego sputiknews.com jest jego 14. edycją językową. „Przypadkowo” serwis w Polsce wystartował dokładnie w pierwszą rocznicę masakry na kijowskim Majdanie. Z okazji tej rocznicy polskojęzyczny Sputnik jako główny motyw wybrał wyznania członków oddziałów specjalnych Berkut, które brutalnie rozprawiały się z demonstrantami” – pisał w „Gościu Niedzielnym” o Radiu Sputnik Jacek Dziedzina”.

Użycie przez „Gościa Niedzielnego” argumentów z arsenału neostalinowskiej propagandy nie wzbudziło jednak entuzjazmu czytelników o czym świadczą wpisy na forum. Żaden z nich nie wyraża aprobaty dla tekstu, a jedynie zażenowanie. Oto opinie czytelników:

„Co z rozgłośniami niemieckimi, amerykańskimi i innymi a także z gazetami niemieckimi (mówimy o własności kapitału) stanowiącymi 80(?) % rynku gazet lokalnych/regionalnych i prawie 100 kolorowych? Czy uciszamy tylko te, za które oficjalnie płaci Moskwa? Wiemy przynajmniej po co jest KRRiT. Ciekawe czy będziemy się cieszyć jak będą cofać koncesje rozgłośniom katolickim nastającym na „obowiązujące prawo” np o in vitro. A skoro zgadzamy się by koncesje były i były rozdawane to będą i zabierane. No, ale po co nam wolność słowa, skoro przy niej nie można brać łapówek za koncesje”.

„Pamiętam czasy gdy wolno było głosić tylko „poprawne” poglądy i widzę że teraz nic się nie zmieniło. Tak jak teraz panuje w mediach Rusofobia (nawet tu w tytule: „rosyjska szczekaczka” nawiązuje dziennikarz – to bardzo smutne, że w mojej ulubionej gazecie też). Tak odbieramy prawa ruskich do ich kultury, polityki, ... bo tylko nasza jest słuszna i najlepsza. To straszne, że nic się nie zmienia, ustrój tak a demagogii, że my to prawie święci a inni to najgorsi ... . czy jeżeli się zgadzam z poglądem ruskiego dziennikarza, że NATO prowokuje zbrojenie i to do pokoju nie prowadzi, czy też trzeba mnie uciszyć, bo jestem szczekaczka? Wg tytułu to dziennikarz piszący to tak uważa. To naprawdę smutne”.

„Tylko jedno pytanie: kiedy usłyszymy i przeczytamy w mediach, że "rosyjscy imperialiści" spuścili stonkę na "nasze" pola? Obawiam się jednak, że nawet gdy to się stanie, większość społeczeństwa i tak nie przejrzy na oczy...”

opr. je

Jan Engelgard

polski historyk, publicysta i samorządowiec.
Redaktor "Myśli Polskiej" www.mysl-polska.pl

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Dyskusja

oto Dubitacjusz

USofile są najbardziej skażeni mentalnością homo sovietikusa

Zmienił się kierunek zależności, a niewolniczy serwilizm i brak krytycznego myślenia pozostały.

Dokładnie ta sama służalcza postawa wobec Wielkiego Brata.
Entuzjastyczne podlizywanie się, USA to najwspanialszy kraj na świecie.
Szczytem patriotyzmu dla "niepodległościowców" jest "robienie laski" Amerykanom.

Z kolei miejsce USA z dawnej propagandy sowieckiej zajęła Federacja Rosyjska.

oto baba jag

Laski

z połykiem

Niech Pan zachowuje swoje fantazje erotyczne dla siebie, myślę że nikt nie chce tego czytać/ WhiteResistance

oto ratiofides

Przyznam, że nie bardzo znam

Przyznam, że nie bardzo znam audycje radia Sputnik, Hobby czy innych niszowych stacji, Nie słucham, nie szukam, choćby z braku czasu. Nie żałuję ich także w tym przypadku, bo wygląda że formalne zarzuty bezpodstawne chyba nie były.
Zgadzam się natomiast z Autorem, że coraz większy niesmak (najdelikatniej mówiąc) budzą pro-banderowskie głosy w całkiem nie-niszowych mediach. To straszne, jak można relatywizować makabryczną historię po tak niewielu latach. Co będzie dalej?

oto zajac1

A co to jest za Kościół?

Co głosi , jak pisze Autor, poparcie dla " dla neopogańskiego banderyzmu"
Czy aby chrześcijański? Mam duże wątpliwości.
Nie mam natomiast wątpliwości ,że świat powoli zapomina co to jest i jakie ma znaczenie takie pojęcie : "Wolność Słowa."
I nawet Ci co ją ustanowili 15.12.1791 roku też już powoli zapominają.
Dla przypomnienia . Jeśli owa WS jest zakazywana urzędowo- to system nazywa się systemem totalitarnym.
miłego
Nie podpiszę się tym razem ze względu j.w. Sorry.

oto Zbrozło

Ale to jest ruska szzczekaczka.

Przyznał to nawet jej Red. Nacz mówiąc, że to co dają to jest jest retransmitowanie propagandy rosyjskiej.
inna rzecz - że i ci maja prawo do swojej głupoty i wolności słowa.

oto jkls

Co oznacza szczekacza według ciebie?

Takim określeniem można określić każde medium.Media w gruncie rzeczy są ośrodkami propagandy interesów swoich panów.
Czy Tomasz Lis nie jest szczekaczką PO? Czy Karnowscy nie są szczekaczką PIS? Jak się nie podoba to nikt nie musi słuchać radia Hobby.Jest podobno wolność wyrażania opinii w Polsce.
W tym wszystkim chodzi o to,żeby zachód miał monopol na przekaz i punkt widzenia stąd wściekłość i środki zaradcze na rosyjskie media które przedstawiają inny przekaz i punkt widzenia.

oto sir Galahad

Radia tego nie słucham bo i

Radia tego nie słucham bo i kiedy ale portal Sputnik czytam i wcale nie uważam, że piszą bzdury. Wiele ich opinii i analiz daje do myślenia a i w propagandzie nie są tak nachalni i zacietrzewieni jak nasze media. Najważniejsze jest dla mnie to, że z tamtej strony mogę się czegoś dowiedzieć o Rosji od Rosjan a nie od ludzi chlubiących się swoją do Rosji nienawiścią.

oto Krzysztof z Tarnowa

Sputnik, ale czy prawda?

Też nie słucham tego radia i dlatego proszę słuchających o odpowiedź, w której przypominają sobie komentarz albo wypowiedź pozytywną wobec działań rządu Polski albo krytyczną wobec rządu Rosji? Czy ktoś wspomniał tam kiedykolwiek, że Rosja ma jakiekolwiek problemy gospodarcze, społeczne itp.? Czy zapraszani są komentatorzy różniący się między sobą w opiniach. Czy ktoś próbował tam wyjaśnić, dlaczego polski punkt widzenia na obecność pomników Armii Czerwonej na terenie Polski nie może pokrywać się z rosyjskim?

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.