Czy piramidka rozsypie się?

Przez długie lata media głównego nurtu propagowały pogląd, że Rosję czeka demograficzna zapaść, a znów przed USA jest demograficzna świetlana przyszłość. Nie miałem dość czasu, by śledzić jeszcze statystyki Rosji i USA, więc tak trochę niepewnie przyjmowałem pogląd lansowany przez wiodące media. Trafiłem ostatnio na ciekawy wykres, który pokazuje, że nie należało wcale ufać naszym wiodącym mediom w tej sprawie. Oto ten wykres:

tfr-usa-rosja.jpg

W czasach Borysa Jelcyna rzeczywiście perspektywy demograficzne Rosji wyglądały marnie, ale ekipa Władimira Putina opanowała sytuację i doprowadziła do znaczącego wzrostu współczynnika TFR. W uproszczeniu TFR, to liczba żywo urodzonych dzieci, przypadających na statystyczną kobietę. Gdy współczynnik ten spada poniżej 2,1 to następuje demograficzny regres, gdy rośnie powyżej 2,1 to jest demograficzny rozwój. Przy TFR na poziomie 2,1 mamy demograficzną stabilizację.

Rosja wciąż nie ma TFR na poziomie 2,1 ale współczynnik ten systematycznie rośnie. Natomiast USA już nie mają TFR na poziomie 2,1 i współczynnik ten nadal tam maleje. Wykres kończy się na 2013 roku, W 2014 Rosja miała TFR jeszcze nieco wyższy. Spodziewam się, że USA miały dla odmiany jeszcze nieco niższy. Przecięcie się linii na wykresie wydaje się być sprawą dość krótkiego czasu. Zainteresowanym polecam artykuł z amerykańskiego dwutygodnika Forbes (niestety po angielsku).

Wydaje się, że politycy w USA widzą już ponure konsekwencje spadającego TFR. Informuje o tym nawet nasze Polskie Radio:

usa-emerytury.jpg

Zainteresowanym polecam całą publikację.

System emerytalny USA sprawia na mnie wrażenie oszukańczej piramidki. Ludziom wmówiono, że odkładają sobie pieniądze na jakieś emerytury. To chyba lipa. Emerytury mogą być wypłacane tylko pod warunkiem wchodzenia do systemu kolejnych, odpowiednio licznych, grup ludzi płacących składki. Nie będzie ich dość! Żegnajcie więc przyszłe amerykańskie emerytury. Dziś mówi się 70 lat, a niedługo będzie 72 lata, potem 75 lat, i nie chodzi wcale o wiek, do którego będzie się pracować. Nikt tych starych ludzi nie będzie chciał zatrudniać. Chodzi tylko o to, by nie żądali emerytury. Mają radzić sobie bez pracy i bez emerytury.

Jeśli już mowa o TFR, to warto spojrzeć, jak jest z tym w Polsce:

tfr-polska.jpg

Właściwą kolumnę zaznaczyłem czerwonym kwadracikiem. Dużo nam brakuje do TFR na poziomie 2,100 i nic nie wskazuję, byśmy mieli sobie z tym poradzić w obecnym systemie. Zainteresowanym proponuję ściągnięcie sobie ze strony GUS całego "Rocznika demograficznego 2014". W tym miejscu można go pobrać jako PDF.

No i na koniec nie może zabraknąć porównania Polska-Białoruś:

tfr-by-pl.jpg

Tradycyjnie zwracam uwagę, że Białoruś rozwiązuje problem właściwego TFR dość skutecznie. W odróżnieniu od nas.

Piotr Badura

(1953) Ślązak z dziada pradziada, ducha polskiego, z wielką sympatią do Niemiec. W latach 1989-2014 wydawał i redagował lokalne czasopismo "Beczka" (działalność non-profit) we wsi Brynica w gminie Łubniany
Autor miesiąca Prawicy.net w marcu 2012.

na ile punktów oceniasz artykuł? : 

Twoja ocena: brak
3.346155
Ogólna ocena: 3.3 (głosów: 13)

Dyskusja

oto An z Kan

Troska o populację USA jest zupełnie zbędna.

Stany Zjednoczone nie mogą się obronić przed dziećmi. Dzieci do Stanów przychodzą pieszo i płyną łodziami. Władze nie mogą sobie z tym przybytkiem dzieci poradzić. Centra są pełne i nikt nie wie co z tym robić; odsyłać z powrotem, czy je umieścić w sierocińcach...z Meksyku, z Hondurasu, Gwatemali, 60 tys. rocznie.
543-us_migrantchildrendetentioncenter_img_episcopaldioceseofwesttx.jpg
http://womennewsnetwork.net/2014/08/25/unaccompani...

oto Piotr Badura

Jeb Bush chyba nie jest użytkownikiem Prawicy.net

Szanowna Pani An z Kan

 • Zakładam, że Pani komentarz odnosi się do mojego tekstu i dlatego na niego odpowiadam.
 • Nie podejrzewam, iż myśli Pani, że ja się przejmuję problemami jankesów, bo przecież z moich tekstów na Prawicy.net jasno wynika, że jest inaczej.
 • Zapewne problemami jankesów przejmuje się Jeb Bush, ale obawiam się, że on nie jest użytkownikiem Prawicy.net. Powinna zatem Pani posłać mu swe przemyślenia na mejla. Dzięki temu nie będzie musiał łamać sobie głowy, skąd będą przyszłe jankeskie emerytury.
 • Jakoś nie wierzę, że marzeniem przybywających pieszo czy łodziami do USA, jest pracować w pocie czoła na jankeskie emerytury, ale może Jeb Bush w to uwierzy i poprawi mu Pani humor.
 • Dla stabilizacji demograficznej USA potrzebują około 4 mln urodzeń rocznie. Pani pisze o 60 tys. rocznie przybywających pieszo i łodziami. Nie wydaje mi się, by te 60 tys., już i tak będących dla USA problemem, miało załatać dziurę demograficzną.

Pozdrawiam serdecznie

oto Alej

Niestety jest, jest tym marzeniem

Oczywiście nie wprost, nie tak brutalnie i bezpośrednio jak to Pan opisał ale, zgadza się, ci ryzykujący życie i zdrowie by się na teren Stanów dostać marzą właśnie o tym by otrzymać jakąś pracę i w ten sposób finansować pańskie "jankeskie emerytury".
 
Aha, a z poprawy sytuacji demograficznej Federacji Rosyjskiej najbardziej cieszą się jej muzułmańscy obywatele.
Interesujący mnie (z powodu pochodzenia moich przodków) Tatarzy akurat najmniej. Przez ostatnich 50 lat przybyło ich zaledwie 20% (niektórych innych nacji bywa że po 200%)..
 

populacja_moskwy.jpg

oto Mar.Jan

Biedna Ameryka!

Oczami wyobraźni już widze miliony amerykańskich emerytów, którzy okupują biura Aerofłotu w Nowym Jorku, żeby tylko wydostać się z biednej Ameryki do rosyjskiego raju emerytalnego!
Tyle, że na razie to amerykańskich emerytów stac na podróże po świecie, a rosyjskich nie stac nawet na bułkę z masłem.
Różnica jest jeszcze taka, że amerykańscy politycy już widzą problem dzietności, kiedy wskażnik jeszcze nie spadł wiele poniżej 2%, a nasi i ruscy politycy w ogóle nie widzą zadnych problemów w żadnej dziedzinie. Wszystko idzie znakomicie, tylko wychodzi jak zawsze..
Wierzę, że Amerykanie znajda rozwiązanie swoich probloemów. Niestety, nie wierzę, że nasi politycy sa w stanie rozwiązywac jakiekolwiek problemy. Oni je stwarzają. Podobnie jest w Rosji orazz w innych krajach europejskich.

oto Ireneusz

@ Mar.Jan

@#5 Amerykanie znajdą rozwiązanie? Jest pan dużej wiary.
Przecież Amerykanie od 40 z nakładem lat jedynie produkują problemy. Całemu światu je produkują. Czego się nie dotkną, od razu przeradza się w zło dla reszty świata, ale i ością im samym w gardle staje...
To my nie mamy żadnej konsekwencji i nie anonsujemy oraz nie eskalujemy im zwrotnie tych wszystkich problemów, a nawet samobójczo je sami rozwiązywać próbujemy .Wiedząc, że jak damy to Amerykanom, to znów spartolą na całego...

oto Mar.Jan

@ Ireneusz

@#5.1
@#5.1
Amerykanie też mają problem z socjalistycznymi rządami murzynów i latynosów, którzy gremialnie żądają państwa opiekuńczego. Mają do rozwiązania problem państwowej "opieki zdrowotnej", ubezpieczeń społecznych oraz nadmiernie rozdętych wydatków rządowych.
A do tego poczuwają się do ingerowania w lokalne konflikty na całym świecie. Chyba będą powoli wycofywac się z róznych awantur arabskich i murzyńskich. Nie pójdzie to łatwo, bo na miejsce opuszczone przez Amerykanów natychmiast wciskaja najgorsze siły spod ciemnej gwiazdy. Co by nie powiedziec o Amerykanach, nie wprowadzają rządów dyktatorskich, nie mordują masowo tubylców ani ich nie zamykają w obozach koncentracyjnych. Trochę naiwnie sądzą, że ludzie na całym świecie chcą przyjąć amerykański styl zycia, który, zdaniem Amerykanów, jest najlepszy na świecie, a USA mają najwspanialszy ustrój, w którym wszyscy na swiecie chcieliby mieszkać.
Może by i chcieli, ale juz z wiarą w amerykańskie wartości jest raczej słabo, nawet w Ameryce...

oto Ireneusz

@ Mar.Jan

@#5.1.2
Jest z czym polemizować.

 • Co by nie powiedziec o Amerykanach, nie wprowadzają rządów dyktatorskich, nie mordują masowo tubylców ani ich nie zamykają w obozach koncentracyjnych.
 • Trochę naiwnie sądzą, że ludzie na całym świecie chcą przyjąć amerykański styl zycia, który, zdaniem Amerykanów, jest najlepszy na świecie, a USA mają najwspanialszy ustrój, w którym wszyscy na swiecie chcieliby mieszkać.

Punkt 1 - robią. Cudzymi rękami. Rękami nazistowskimi. Rękami Pol Pota.
Punkt 2 - USA mają najlepszy ustrój. I nikomu innemu go nie polecają, odstręczają od nawet pomysłów wdrożenia w miare podobnego ustroju.

A kto im "wykoncypował" ten ustrój? :-))

oto Mar.Jan

@ Mar.Jan

@#5
To ciekawe, że nikt z komentatorów nie wierzy w to, że Amerykanie dadzą sobie radę jako naród i kraj, z rozwiązywaniem swoich problemów.
Tymczasem wystarczy trochę pobyć w USA, nawet jako turysta, posłuchac jak Amerykanie mówią i myślą o swoim kraju, żeby zauwazyć, że generalnie są dumni z Ameryki, chociaż klną na głupote polityków i co najwazniejsze: wierzą w wielkośc swojego kraju, w to, że dadzą radę pokonać wszystkie problemy jakie przed USA sie pojawią.
Oby Polacy tak zaczęli wierzyć w swój kraj i w sens pracy dla przyszłości swoich dzieci!
Wszelkie sukcesy, w każdej dziedzinie, zależą przede wszystkim od wewnętrznej wiary w sukces. Trzeba widzieć cel i w niego wierzyć i robić to co trzeba, żeby ten cel osiągnąć. Tak niewiele, a mało kto to potrafi. Zwłaszcza w Polsce, gdzie - jak nigdzie indziej na świecie - ludzie plują na na swój kraj, naród, na swoją historię i tradycje, na inaczej myślących rodaków i jak nigdzie indziej na świecie nie maja wiary w przyszłość swojego kraju. Smutne...

oto Piotr Badura

Proponuję filmik

@#5
Szanowny Panie Mar.Janie
ENTER
Proponuję krótki filmik, pokazujący jak wygląda stolica państwa, którego emerytów, wg Pana, nie stać na bułkę z masłem (dla lepszego efektu proponuje przejść na YouTube i pełny ekran). Proszę starać się dojrzeć na filmie liczne meczety, a wśród przechodniów przewagę panaalejowych muzułmanów.
ENTER

ENTER
Pozdrawiam serdecznie

oto Whiteresistance

@ Piotr Badura

@#5.3 Panie Badura ja znam lepsze filmiki z samej Moskwy np.

Nie ma się czym przesadnie ekscytować. Moskwa jako metropolia ma najwięcej miliarderów na całym świecie. Po kryzysie z roku 2010 ich liczba wzrosła z 21 do 79. Są to oligarchowie,którzy dzięki służalczości względem KGBowskiego reżimu nachapali się za czasów pierestrojki.Swoje bogactwo wykorzystują do dnia dzisiejszego eksploatując przeciętnych Rosjan mieszkających na prowincji. Rozwarstwienie społeczne w Rosji wynosi 17:1 podczas gdy w Europie 8:12 natomiast w samej Moskwie może to być nawet 50:1.Powinno to trochę dać do zrozumienia.

inna strony Moskwy.

http://golosukraine.blogspot.com/2015/06/blog-post...

a tak dbają o weteranów.

Wiem,że zaraz napiszę Pan o amerykańskiej propagandzie i wielkim spisku o Rosji bla bla bla.Wszakże najszczęśliwszymi miejscami do życia są faworyzowane przez Białoruś i Korea Północna.

A co do pańskiego artykułu; największy okres dzietności w naszej ostatniej historii to okres powojenny. Ludzie nie robili dzieci bo ich było na to stać tylko się tym nie przejmowali,przyzwyczajeni byli do życia w ekstremalnej biedzie. Kraje wysoko rozwinięte mają niski współczynnik dzietności z racji wysokiej świadomości seksualnej,łatwości w kupnie środków antykoncepcji oraz innej kultury prowadzenia życia osobistego.

oto Krzysztof M

@ Mar.Jan

@#5

Oczami wyobraźni już widze miliony amerykańskich emerytów, którzy okupują biura Aerofłotu w Nowym Jorku, żeby tylko wydostać się z biednej Ameryki do rosyjskiego raju emerytalnego!

Realia są takie, że Amerykanin nawet mieszkając pod mostem będzie przekonany, że w Ameryce jest wszystko "NAJ! :-)

oto Piotr Badura

4 czerwca 1989 bestii przetrącono kręgosłup

Myślę że z poglądem, wyrażonym w tytule, zgodziłoby się sporo osób, także na Prawicy.net. Obawiam się jednak, że myśleliby o Polsce z 4 czerwca 1989 a za bestię uznawaliby jakiś wyimaginowany światowy komunizm. Czy ktoś rozważa hipotezę, że przetrącenie kręgosłupa bestii miało rzeczywiście symboliczne miejsce 4 czerwca 1989, ale na drugim końcu świata, a bestią nie był wyimaginowany światowy komunizm, ale realny jankesizm? Jeśli wspomniana wyżej hipoteza byłaby słuszna, to oznaczałoby, że Polska 4 czerwca 1989 dołączyła do obozu bestii z przetrąconym kręgosłupem.
ENTER
Co robią prawdziwie najpotężniejsi z obozu, który przegrywa? Na mój skromny rozum dogadują się ze zwycięzcą, by uniknąć odpowiedzialności za swe brudne sprawy i związanych z tym przykrych konsekwencji. Jeśliby wspomniana hipoteza była słuszna, to prawdziwie najpotężniejsi z jankeskiego obozu po 4 czerwca 1989 oddali się na służbę zwycięzcy, w zamian za łaskę. Być może tak właśnie wygląda prawdziwa sytuacja Amerykanów po 1989 roku.
ENTER
Jankescy politycy, którzy mają znacznie szerszy dostęp do informacji, sygnalizują swemu społeczeństwu, że jest już katastrofa, że Titanic zatonie (tak robi np. Jeb Bush). Społeczeństwo, karmione latami propagandą, nie chce jednak przyjąć tej prawdy do wiadomości. Upiera się, że politycy są głupi, że tak potężny i piękny statek nie jest w stanie pójść na dno, więc grać orkiestra! Pan też woła: grać orkiestra!
ENTER
Pozdrawiam serdecznie
ENTER
To jest odpowiedź na komentarz na odpowiedź pana Mar.Jana z 1 lipca godz. 12:35, ale chyba coś zrobiłem nie tak, bo nie komentarz nie ukazał się jako odpowiedź.

oto Krzysztof M

@ Piotr Badura

@#6

jakiś wyimaginowany światowy komunizm.

Panie Piotrze. Obawiam się, że ile pan osób zapyta "co to jest komunizm?" - tyle pan definicji dostanie. Profesorów to także dotyczy.

oto Piotr Badura

@ Krzysztof M

@#6.1
Szanowny Panie Krzysztofie M.
Jest Pan niesamowitym optymistą, skoro wierzy Pan, że na pytanie: "Co to jest komunizm?" dostanie Pan wiele definicji. Moim zdaniem nie dostanie Pan żadnej definicji. Dostanie Pan za to wiele bezsensownego ględzenia typu "srutu tutu pęczek drutu". Także od "profesorów". Definicją komunizmu będzie taka jego charakterystyka, którą zaakceptują zarówno komuniści, jak i antykomuniści. Wierzy Pan, że ktoś Panu sformułuje taką definicję?
ENTER
Doświadczyliśmy już na Prawicy.net takiej sytuacji, gdy próbowaliśmy zdefiniować, co to jest prawica (co niejako automatycznie definiuje lewicę). Definiujący w zasadzie nie wyszli poza schematy typu: prawica - uczciwość, lewica - nieuczciwość. To są żadne definicje. To jest właśnie typowe dyrdymalenie. Z komunizmem byłoby tak samo.
ENTER
Pozdrawiam serdecznie
ENTER
PS. Oczywiście na swój prywatny użytek mam ostrą definicję komunizmu :-)

oto Krzych Adam

@ Piotr Badura

@#6.1.1

na swój prywatny użytek mam ostrą definicję komunizmu

Zakceptowaną zarówno przez komunistów jak i antykomunistów? Czy jedynie jakieś typowe dyrdymały? Pytam z ciekawości bo to niezwykle interesujące. Jeśli udało się Panu na to uzyskać akceptację i tych i tych to bardzo chciałbym ją poznać, jeśli zaś to tylko dyrdymały to już niekoniecznie.

oto Krzysztof M

@ Piotr Badura @ Piotr Badura

@#6.1.1 @#6.1.1

Jest Pan niesamowitym optymistą, skoro wierzy Pan, że na pytanie: "Co to jest komunizm?" dostanie Pan wiele definicji. Moim zdaniem nie dostanie Pan żadnej definicji. Dostanie Pan za to wiele bezsensownego ględzenia typu "srutu tutu pęczek drutu". Także od "profesorów". Definicją komunizmu będzie taka jego charakterystyka, którą zaakceptują zarówno komuniści, jak i antykomuniści. Wierzy Pan, że ktoś Panu sformułuje taką definicję?

Nie mam co do tego żadnych złudzeń. :-) Jednak nie wolno sytuacji, gdy niedouki (filozofia się kłania!) bełkocą o "komunizmie", nie wolno takiej sytuacji pozostawiać bez komentarza, np. typu "co to jest komunizm" - przecież to może młodzież czytać! I ta młodzież czytając jakiegoś Michnika, czy innego przybłędy pójdzie sobie w życie ze stekiem bzdur w głowie. ;-) 
Nie ma przyzwolenia na zło (być może to moja, odosobniona opinia). A każde kłamstwo jest złem.
"Dla tryumfu zła wystarczy tylko jedna rzecz - żeby dobrzy ludzie nic nie robili."

oto baba jag

@ Piotr Badura

@#6

Panie Piotrze, nie mam wątpliwości co stało się czwartego czerwca. Wtedy to w PRL wygrał prawdziwy trockizm. Wiem natomiast kiedy zaczęła się wojna. Było to 16 kwietnia roku 2003. Okupacja nastała od 13 grudnia 2007. Teraz czas na rabunek.

oto TBM

@ Piotr Badura

@#6 Panie Piotrze, czy zechciałby Pan zrezygnować z używania słowa ENTER jako końca akapitu? Strasznie ciężko się czyta.
 
Zamiast tego można wstawić tzw. "twardą spację" - trzymając wciśnięty lewy klawisz Alt trzeba wybrać na klawiaturze numerycznej 0160. Można też ją skopiować z "tablicy znaków" i wstawiać przez Ctrl+V.
 
System będzie zadowolony a Pańskie komentarze dużo lepiej będzie się czytać.
 
pozdrawiam
TBM

oto admin

@ TBM

@#6.3 spokojnie zaraz problem ustanie.
.
Poza tym można kropkę
.
o tak.

oto Piotr Badura

@ TBM

@#6.3
Szanowny Panie TBM
Dziękuję za dobrą radę. Postaram się wykorzystać.
Pozdrawiam serdecznie
.
PS. Jednakowoż pogląd, iż z powodu słowa ENTER "strasznie ciężko się czyta", uważam za nieco przesadny ;-)

oto TBM

@ Piotr Badura @ Piotr Badura

@#6.3.2 @#6.3.2
 
Faktycznie, może powinienem napisać, że mnie się ciężko czyta :) Może dlatego, że jeszcze pamiętam telegramy w których zdania oddzielano słowem STOP i przerywa mi się ciągłość:)
 
pozdrawiam
TBM
ps.
 
to mi przypomina dowcip o telegramie gratulacyjnym w 1957, który ówczesny pierwszy sekretarz PZPR otrzymał z Moskwy po wygranej reprezentacji Polski 2:1 w meczu przeciw ZSRR:
"Gratuluję zwycięstwa STOP gaz STOP ropa STOP"

oto Piotr Badura

Proponuję dogadać się z Panem Alejem

Szanowny Panie Mar.Janie
Odnoszę wrażenie, że Pana odlotowy pogląd, iż "Amerykanie też mają problem z socjalistycznymi rządami murzynów i latynosów, którzy gremialnie żądają państwa opiekuńczego" stoi w sprzeczności z równie odlotową wiarą Pana Aleja, iż wspomniani przez Pana entuzjaści państwa opiekuńczego, wprost marzą o ciężkiej pracy, dla zapewnienia amerykańskim emerytom raju na ziemi.
ENTER
Pozdrawiam serdecznie i w nastroju wesołości
ENTER
To jest odpowiedź do komentarza pana Mar.Jana z 1 lipca godz. 11:58 (na razie poprawne umieszczanie komentarzy mnie przerasta, ale dam radę ;-)

oto Mar.Jan

@ Piotr Badura

@#7
Ciesze się, że moje pisanie wprawia pana w dobry humor :)
Jednak ni czorta nie moge zrozumieć, dlaczego akurat to zacytowane stwierdzenia pana tak rozsmieszyło? Czyzby pan nie wiedział, że Obama to najbardziej czerwony murzyn Ameryki? I że wygrał wybory głosami głównie latynosów i murzynów, którym naobiecywał mnóstwo gruszek na wierzbie?
Teraz juz wreszcie kończy tak jak u nas kończył pan premier Miller, czyli inaczej niż mu sie na poczatku zdawało...

oto Piotr Badura

Ależ Pan sobie wesołe źródło znalazł!

Szanowny Panie Aleju
ENTER
Sprawdziłem Pana źródło (czyli stronę AsiaRusia.ru), które informuje, że w Moskwie Rosjanie stanowią już tylko 31% ludności. Poniżej fragmenty tej strony z informacjami o artykułach z czerwca br.:
ENTER
ard.jpg
ENTER
Przetłumaczyłbym tytuły artykułów tak:
ENTER
6 czerwca - Wykład o życiu pozagrobowym fizyka Efremowa,
16 czerwca - Praktycznie każdy człowiek może stać się jasnowidzem?,
22 czerwca - Czy wierzących można uważać za ludzi psychicznie normalnych?
ENTER
Oczywiście daleki jestem od myśli, że strona, która zamieszcza takie artykuły, musi obowiązkowo kłamać w sprawie składu narodowościowego mieszkańców Moskwy. Jednakowoż, gdy się z tak oryginalnego źródła korzysta, to trzeba zachowywać dużą ostrożność. Chyba jej Pan nie zachował.
ENTER
Tekst, z którego wykres Pan wkleił, napisał chyba Paul A. Goble, który jest jankeskim "ekspertem" od spraw Rosji. Jakoś nie dowierzam takim "ekspertom". Prawdziwy ekspert wie, że przy takich publikacjach trzeba wskazać, skąd są dane. "Ekspert" tego nie wskazuje, bo u niego dane są wyssane z palca.
ENTER
W 2002 i 2010 w Rosji były spisy ludności. Wybrane dane z tych spisów są w tabeli poniżej (zainteresowanym polecam pełne zestawienie):
ENTER
spisy-2.jpg
ENTER
Jeśli chodzi o Moskwę, to Rosjanie, wg spisu z 2010, stanowić tam mają 91,6% ludności, a nie 31. Informacje o tym znajdzie Pan nawet w Wikipedii.
ENTER
W Moskwie oczywiście są ludzie przeróżnych narodowości, co jest absolutnie normalne, skoro Rosja jest państwem wielonarodowym. Raczej nie spodziewałbym się po Rosji, że zamknie część swych obywateli, tylko z powodu ich narodowości, w jakichś rezerwatach czy innych obozach.
ENTER
Pozdrawiam serdecznie

oto Piotr Badura

Czy dobrze rozumie Pan swoje filmy?

Szanowny Panie Whiteresistance
ENTER
Obawiam się, że źle rozumie Pan przywołane przez siebie filmy. Pierwszy film pokazuje wspólną modlitwę muzułmanów. Proszę dostrzec jaki jest porządek. Proszę dostrzec, że dla umożliwienia tych modlitw miasto zamknęło ruch w tym miejscu. Ba, nawet podstawiło przenośne kabiny WC (bez włączania filmu widać ich cały rząd przy ścianie budynku po prawej stronie).

W modlitwach, które pokazane są na filmie, uczestniczy chyba nie więcej niż 10 tys. osób. Modlitwy takie odbyły się też w kilku innych miejscach Moskwy i jej okolic. Nawet gdy zsumuje Pan uczestników ze wszystkich miejsc, to nie dojdzie Pan do jednego procenta mieszkańców Moskwy. Tymczasem wydawałoby mi się całkowicie naturalne, gdyby muzułmanie stanowili ponad 10 procent mieszkańców Moskwy. Wszak Federacja Rosyjska obejmuje wiele terytoriów, które są tradycyjnie islamskie. Ponadto wiele terytoriów islamskich było w dawnych republikach ZSRR.

Dla mnie fakt, że takie wspólne modlitwy muzułmanów odbywają się w Moskwie bez napięć, jest dowodem, że tam mądrzej postępuje się w sprawach religijnych. Tam nie wznieca się i nie podsyca waśni religijnych, jak to często bywa na tzw. Zachodzie. Rosja należy do państw budujących na zgodzie, a nie na konflikcie.
ENTER
Drugi film to już prostacka propaganda. Jakiś pajac wsiada zimą, w środku dnia roboczego, do miejskiego autobusu (a może trolejbusu) jadącego wzdłuż jakiejś infrastrukturalnej budowy. Trudno powiedzieć, czy budują tam odkrywkowo linię metra, czy od początku nową ulicę (arterię). To się da ustalić, ale nie wiem po co. Budowę infrastrukturalną widać jak na dłoni. Pajac filmuje to wszystko przez przybrudzoną i porysowaną szybę autobusu i marudzi, że nie ma liści na drzewach (w środku zimy!), że nie widać dzieci, więc chyba się nie rodzą (trwa rok szkolny i dzieci są w szkołach i przedszkolach) i że wszystko jakieś takie szare i pełno płotów, kontenerów etc. Gdy tylko autobus wyjeżdża z placu budowy, pajac wyłącza kamerę i kończy film. Pan tego rzeczywiście nie widzi?
ENTER
Pozdrawiam serdecznie

oto Whiteresistance

@ Piotr Badura

@#9

Obawiam się, że źle rozumie Pan przywołane przez siebie filmy. Pierwszy film pokazuje wspólną modlitwę muzułmanów. Proszę dostrzec jaki jest porządek. Proszę dostrzec, że dla umożliwienia tych modlitw miasto zamknęło ruch w tym miejscu. Ba, nawet podstawiło przenośne kabiny WC (bez włączania filmu widać ich cały rząd przy ścianie budynku po prawej stronie).

W modlitwach, które pokazane są na filmie, uczestniczy chyba nie więcej niż 10 tys. osób. Modlitwy takie odbyły się też w kilku innych miejscach Moskwy i jej okolic. Nawet gdy zsumuje Pan uczestników ze wszystkich miejsc, to nie dojdzie Pan do jednego procenta mieszkańców Moskwy. Tymczasem wydawałoby mi się całkowicie naturalne, gdyby muzułmanie stanowili ponad 10 procent mieszkańców Moskwy. Wszak Federacja Rosyjska obejmuje wiele terytoriów, które są tradycyjnie islamskie. Ponadto wiele terytoriów islamskich było w dawnych republikach ZSRR.

Dla mnie fakt, że takie wspólne modlitwy muzułmanów odbywają się w Moskwie bez napięć, jest dowodem, że tam mądrzej postępuje się w sprawach religijnych. Tam nie wznieca się i nie podsyca waśni religijnych, jak to często bywa na tzw. Zachodzie. Rosja należy do państw budujących na zgodzie, a nie na konflikcie.

Cóż ma Pan prawo do swojej oceny ja proponuje zwrócić uwagę na drugą stronę medalu. Cała Federacja rosyjska ma przyrost naturalny na poziomie 0,2 %. Niby do przodu ale czy aby na pewno jest się z czego cieszyć? Mapa wikipedii wiele wyjaśnia:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c...

Największe przyrosty odnotowano w :
- Okręgu Jamalsko-Nienieckim ; Rosjanie stanowią tu 59,2 %
- Okręgu Chanty-Mansyjski; Rosjanie stanowią 66,1 %

w tych dwóch obwodach przyrost naturalny "robią" Baszkirzy, Nieńcy, Tartarzy, Azerowie i Chantowie. Większość z nich to muzułmanie a na dodatek ludność napływowa,która ma w tym swój udział wywodzi się z Kaukazu. Podobnie jest z Jakucją,której rdzenna ludność dominująca w regionie - Jakuci mają silne poczucie przynależności do własnej grupy etnicznej.

Najlepiej jednak pod względem przyrostu naturalnego stoi Czeczenia z Dagestanem; ogromna dominacja islamu oraz Ałtaj i Tuwa - tu akurat za przyrostem naturalnym stoją Kitajce kolonizujący te regiony o czym mówił syn Żyrinowskiego:

http://kresy24.pl/69634/syn-zyrinowskiego-juz-to-w...

Ile Rosji jest w Rosjanach na to pytanie proszę sobie odpowiedzieć.

Drugi film to już prostacka propaganda. Jakiś pajac wsiada zimą, w środku dnia roboczego, do miejskiego autobusu (a może trolejbusu) jadącego wzdłuż jakiejś infrastrukturalnej budowy. Trudno powiedzieć, czy budują tam odkrywkowo linię metra, czy od początku nową ulicę (arterię). To się da ustalić, ale nie wiem po co. Budowę infrastrukturalną widać jak na dłoni. Pajac filmuje to wszystko przez przybrudzoną i porysowaną szybę autobusu i marudzi, że nie ma liści na drzewach (w środku zimy!), że nie widać dzieci, więc chyba się nie rodzą (trwa rok szkolny i dzieci są w szkołach i przedszkolach) i że wszystko jakieś takie szare i pełno płotów, kontenerów etc. Gdy tylko autobus wyjeżdża z placu budowy, pajac wyłącza kamerę i kończy film. Pan tego rzeczywiście nie widzi?

Proszę Pana,mogę Panu znaleźć 10 innych filmików jeśli Pan chce. Choć śmiem wątpić że w ich znajdzie Pan "prostacką propagandę". Niestety należy Pan do tego typu ludzi,którzy nawet kiedy wiedzą,że nie mają racji to i tak będą brnęli w swoje. Niepotrzebnie się Pan unosi obrażając autora filmu i tytułując go "pajacem" nie wiem dlaczego do tematu Rosji podchodzi Pan tak ambicjonalnie. Żeby zaoszczędzić Panu niepotrzebnych nerwów zamiast moich 10 filmików wstawię tańczącą małpkę w Indiach:

oto Piotr Badura

Działaj lokalnie, ale patrz globalnie

Szanowny Panie Babo Jag
ENTER
Jest taka zasada, "Patrz globalnie, działaj lokalnie". Wydaje się ona słuszna. Jako Polacy, działać mamy na rzecz Polski, ale patrzeć powinniśmy globalnie. Z globalnego punktu widzenia ani 16 kwietnia 2003, ani 13 grudnia 2007, nie były istotnymi datami, choć dla Polski z pewnością były te daty ważne.
ENTER
Z datą 4 czerwca 1989 jest inaczej, bo oprócz znaczenia lokalnego, które Pan dostrzega, miała ona też znaczenie globalne. Powinniśmy patrzeć na 4 czerwca 1989 przede wszystkim przez pryzmat globalnego znaczenia tej daty.
Pozdrawiam serdecznie

oto baba jag

Szanowny Panie Piotrze

Późniejsze daty podane przeze mnie pokazują jak bandycka rzecz stała się 4 czerwca. Pokazują bowiem jak to styropian (czyli KOR), a więc rezydentura trockistów przejęła władze w Polsce. Data 16.04.2013 jest bardzo ważna dla całej Europy. Analizując bowiem "II wojnę światową", na terenie naszego kontynentu,staje się ta data datą kolejnej ekspansji na kolejne kraje.W czasie tej wojny niejaka UE i USA podbiły najpierw Grecję Hiszpanie, Portugalie i Irlandie,a w następnej kolejności KDL-e. Datą zakończenia tej wojny jest data podpisania traktatu w Belem.
Też pozdrawiam serdecznie.
PS
Mój kolega który był już na Białorusi 7 razy uważa ten kraj za kraj dużo bardziej normalny niż Polska.

oto Piotr Badura

@ baba jag

@#11
Szanowny Panie Babo Jag
Czy myśli Pan, że ten obrazek pokazuje świat? Nie, ten obrazek nie pokazuje świata. On pokazuje grupę państw, która usiłuje udawać, że jest światem. Tymczasem światem jest już prędzej to, czego nie ma na tej mapie. Z punktu widzenia tego, czego nie ma na tej mapie, to, co wydarzyło się 4 czerwca 1989 w Polsce, ma znaczenie trzeciorzędne.
Pozdrawiam serdecznie

oto baba jag

Panie Piotrze

takich czwartych czerwca było w historii świata lat 1945-2015 chyba kilka. Na przykład 11 września 1973 roku,czy też 24 marca 1976 roku. Podobny charakter mają takie daty jak 31 lipca 1932 roku , czy też 6/7 listopada 1917. Czy wie Pan za czyją kasę i na czyje zlecenie działali ci wszyscy rewolucjoniści?

Historia składa sie z takich małych 4 czerwców , czy większych 6/7 listopadów. Ale ktoś to zaplanował.A znając historię i pomysły Imperium brytyjskiego, czyli największych ludobójców czasów Cromwella i Elki numer 1 do dzisiaj, chyba wiem kto za tym wszystkim stoi.Zresztą przypomnę, że to forum miało generalnie w nosie to co anglosaskie hordy wyprawiały w Boliwii.

oto Piotr Badura

@ baba jag

@#12
Szanowny Panie Babo Jag
 
Data 4 czerwca 1989 (jako symbol oczywiście) ma chyba znaczenie większe, niż każda inna data, z wymienionych. Zaryzykowałbym hipotezę, że 4 czerwca 1989 miała miejsce decydująca bitwa w długotrwałej batalii, przygotowywanej od dziesiątków lat. Co mnie skłania do takiej hipotezy: 
 
1) Nie wierzę w przypadkową zbieżność 4 czerwca 1989 w Polsce z 4 czerwca 1989 w Chinach. W obie sprawy jankesi byli mocno zaangażowani, więc przypadkowy zbieg okoliczności wydaje się nieprawdopodobny. 
 
2) 4 czerwca 1989 istniał jeszcze ZSRR. Taki bieg wydarzeń, jaki nastąpił w Polsce, nie mógłby mieć miejsca bez akceptacji ZSRR. Wydarzenia 4 czerwca 1989 dotyczyły więc co najmniej USA, ZSRR i Chin. Trudno sobie wyobrazić bardziej globalną skalę. Żadne inne wspominane wydarzenia nie miały tak globalnej skali. 
 
3) O ile w Polsce 4 czerwca 1989, z jankeskiego punktu widzenia, był sukcesem, o tyle w Chinach był porażką jankesów. Tymczasem z jankeskiego punktu widzenia Chiny mają ogromne znaczenie, a Polska trzeciorzędne. Jankesi przegrali więc główną bitwę, wygrywając mało ważne potyczki. 
 
4) Jankeska porażka 4 czerwca 1989 musiała, moim zdaniem, spowodować zdradę w ich obozie. Najpotężniejsi w tym obozie, chroniąc swą skórę, poszli zapewne na współpracę ze zwycięzcami. 
 
Pozdrawiam serdecznie

Twój komentarz?

Filtered HTML

 • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
 • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
 • Lines and paragraphs break automatically.
 • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

 • No HTML tags allowed.
 • Lines and paragraphs break automatically.
 • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.