Po PO - śmierć Edka z "Tanga"

Dlaczego przedstawiciele – Wajda, Olbrychski – autentycznej elity Polski popierali i popierają aktywnie nadal partię kulturowego lumpenproletariatu jakim jest PO, partię w której od antysemitów z 1968 – posłanka Katarasińska – aż gęsto, partię, która wykończyła Z. Rybczyńskiego naszego pierwszego laureata Oscara i prekursora kultury internetowej, partię której posłowie, gdy zaczynają mówić i argumentować to mamy wrażenie, że stoimy pod budką z piwem?

Drzewiecki, Schetyna, Graś – wyliczam nazwiska pierwsze z brzegu – kogo oni nam przypominają? To jest Edek z „Tanga” Mrożka – służący w domu inteligenckim, którego brutalność, chamstwo i brak kultury i ogłady są podziwiane przez zgniłych inteligentów i którzy dobrowolnie oddają się pod władzę tego, który (teoretycznie) ma im służyć.

Edek jest dyktatorem, wali po ryju gdy ktoś się go nie słucha, ale jednocześnie zapowiada – ze mną można żyć, ja obyczajowo jestem liberalny. Gdy w 1965 roku wystawiono po raz pierwszy „Tango” byli partyjni rewizjoniści i autentyczni inteligenci – J. Kot, J. Andrzejewski, A. Ważyk – oglądali historię swego komunistycznego zaangażowania wyjąc z zachwytu nad przenikliwością autora sztuki.

Gdy Gomułka atakował w swoich przemówieniach Kuronia i Modzelewskiego, to na spacerach zamiast „dzień dobry” mówiono „Tango”. Przez osiem ostatnich lat sytuacja z „Tanga” była odgrywana na scenie politycznej a nasza elita gdy ją walono po ryju – przyjmowała ciosy Edka z PO z pokora i na klęczkach. Edek chronił ja przed „moherami”. Gdy Edek – Zdrojewski na chama wykańczał przyjaciela Wajdy, Z. Rybczyńskiego – to protest tego pierwszego przed kopniakami, był żałosny – przypominał pisk duszonej myszy.

Jak będę krzyczał, że to korupcja, że Rybczyński jest niewinny to „mohery” – dojdą do władzy a to przecież tragedia dla mojej Ojczyzny! Kapitulacja naszej elity przed Edkiem z PO – była totalna. Nasza elita uwielbia zresztą brutalność. Polityka dla niej jest jej synonimem. Nasza elita uwielbia np. Schetynę, ponieważ, przez długi czas pełnił skutecznie rolę kata Tuska, kata wyjątkowo brutalnego.

Gdy na rozkaz głównego Edka – Edek kat wykończył Rokitę to oklaskom nie było końca, a kurtyna unosiła się do góry wiele razy. Dla nasze elity brutalność jest synonimem polityki. A kto był bardziej brutalny od Schetyny? Nikt. Brawo Edek. I nagle Edek skapcaniał – no tak osiem lat lenistwa i obżarstwa, demoralizuje – nawet Edka. Brzuszek się pojawił. Łysina także. Rano kace większe niż dawniej, jak w takich ciężkich warunkach pracować. No i Edek przestał zapierdalać do roboty.

Gdy Edek odmawia pracy, gdy przestaje trzymać za mordę i lać po ryju to w Polsce ruszają do boju synowie i córy „nienawiści” z przemówień byłego prezydenta. Boże szepcą po nocach Wajda z Olbrychskim, kto nas uchroni przed dyktaturą „moherów”? Nawet dyktatura Edków okazała się nieskuteczna. „Mohery” nas nie będą waliły po ryjach a my tak to lubimy. Nasza elita drży ze strachu przed normalnością.

Jaką twarz będzie miał nowy Edek Wajdy i Olbrychskiego? Czy nasza elita będzie miała odwagę spojrzeć w twarz Narodowi – tak przez nią pogardzanemu? Kiedy skończy się ten kulturowy koszmar? Kiedy nasza elita przestanie być duchowym spadkobiercą komunizmu? Kiedy Edek przestanie rządzić?

Piotr Piętak

Piotr Piętak

ur. 1953 rok - publicysta i prozaik
Ostatnie publikacje" Twórczość nr 9 2015 - esej "Przeklęte podwórko", Twórczość nr 11 2015 - opowiadanie "Raport" tłumaczone na rosyjski w pismie "NowajaPolsza", Twórczość nr 12 2015 - "Koniec Wielkiej Przemiany - w 60 lecie publikacji "Poematu dla...

na ile punktów oceniasz artykuł? : 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (1 głos)

Dyskusja

oto Marek Bekier

Rzeczywistość polityczną

Rzeczywistość polityczną można interpretować na wiele sposobów. Porównywanie z postaciami literackimi ma sens, przecież znaczna część tych postaci po to właśnie została stworzona. Pańskiej interpretacji trudno cokolwiek zarzucić. Subiektywnie to nawet oceniam ją dość wysoko. Niestety, trafia Pan prawdopodobnie z tym przekazem w próżnię. Edki nie czytają albo po przeczytaniu mają to tam gdzie słońce nie zachodzi a tzw. elita kulturalna szybko sobie znajdzie nowych Edków-sponsorów. Media nawet nie wspomną, że ktoś zmienił poglądy czy układy towarzysko-interesowne. Szkoda tylko, że elita bez przedrostka "tzw." zagłosowała nogami i już jej nie ma.

oto JJerzy

Autor w jednym ...

... na pewno się myli: nazywając podstawione, zdemoralizowane pseudoelity, odziedziczone wprost po bierutowskiej rzeczywistości, elitami. Stąd zdziwienie, bowiem wnioski wynikają z błędnych założeń.
Ja nawet wiem skąd się to bierze (tak myślę), ale zostawię na razie tę wiedzę sobie, aby nie wywoływać niepotrzebnych emocji.

oto Ireneusz

?

Elity się nie tłumaczy. Elitę się ocenia. A właściwie, to ona dokonuje samopas oceny niejako automatycznie, tak jak kapral tłumaczył to szeregowemu Kowalskiemu.
Żaden aktor w Polsce nie był i nie będzie dla mnie elitą z prozaicznej przyczyny identycznej, jak żaden aktor w Hollywood nie będzie dla mnie wyrocznią w sprawach amerykańskich. To są li tylko agencje, agencje kondominium (...) :-))

oto JJerzy

Pan jest ...

... widzę zwolennikiem nowomowy, zgodnie z którą elitę definiuje się jako

[...] różnorodne zbiory utworzone przez ludzi wyróżniających się w rozmaitych dziedzinach [...]

Tak podchodząc do rzeczy możemy na przykład wyróżnić jako elitę ... środowiska LGBT. Boże ... świat zwariował.

oto Ferdek

Eity -lista „sprzedawczyków, kolaborantów i zdrajców narodu”

Dwa dni po II turze wyborów prezydenckich „Wirtualna Polonia” zamieściła listę, na której znalazło się kilkadziesiąt nazwisk. Wśród nich są m.in. artyści i sportowcy. Dla jednych są bohaterami, autorytetami i wzbudzającymi szacunek postaciami. Dla autorów listy są „zdrajcami narodu, sprzedawczykami i kolaborantami.”

http://wirtualnapolonia.com/2015/05/28/lista-sprze...

oto Ireneusz

Co to znaczy prawdziwe?

Czy w świecie, w którym propomowane jest buractwo, może zaistnieć jakakolwiek elita "prawdziwa", czy po prostu będzie to elita prawdziwa, a więc wyjątkowe buractwo?

oto Mercator

Problem w tym, że im dalej zagłębiać się w naszą historię

tym bardziej tych "prawdziwych" elit tam nie ma. Nie ma jakiejś zwartej grupy, która szczęśliwie prowadziłaby naród przez bezdroża historii. Są wybitne jednostki, które toczą beznadziejny bój z głupotą, bylejakością, sprzedajnością i zwykłą ludzką podłością. Jest sporo przyzwoitych ludzi, którzy wybitni nie są ale są uczciwi, konstruktywni i zdolni tworzyć coś pożytecznego jeśli będą właściwie pokierowani.

A elity zawsze jakieś są. Przeważnie nędzne. Niezdolne sprostać wyzwaniom, niezdolne przeprowadzić narodu przez zawiłe ścieżki historii. Dlatego ten naród tak często dostaje w d..... Raz za razem wyzwania polityczne przerastają poziom aktualnych elit.

Tęsknota za elitami "prawdziwymi" i to w kontekście bieżących wydarzeń politycznych jest trochę śmieszna. Taka tęsknota sugeruje bowiem, że kiedyś takie elity były a teraz ich nie ma. Powstaje pytanie: kiedy ?

1) może za czasów okrągłego stołu ?
2) a może za pierwszej Solidarności ?
3) może za Gierka ?
4) a może za czasów Natolińczyków i Puławian ?
5) może za wczesnego Bieruta ?
6) a może wtedy kiedy "elita" postanowiła poświęcić pokolenie młodych ludzi i swoją stolicę żeby zadziwić świat ?
7) a może wtedy kiedy rządy Sanacji konserwowały niebywałe zacofanie i nie były w stanie uchronić kraju przed kompletną katastrofą w 1939?
8) może wtedy kiedy Piłsudski rozgonił sejm, nie mogący dojść sam ze sobą do ładu ?
9) a może podczas nieprzytomnych, bezmyślnych powstań rujnujących kraj na całe pokolenia ?
10) może "prawdziwa" elita była wtedy, kiedy ościenne mocarstwa odcinały po kawałku I RP korzystając z całkowitego bezrządu ?
11) czy może te elity były obecne kiedy RP stawała się popychadłem obcych dworów gdzie za parę złotych monet można było kupić jaką tylko opcje polityczną się zapragnęło ?

Można tak wymieniać bardzo długo a "prawdziwych" elit jak nie było tak nie ma.

oto Ireneusz

Są elity

W takim momencie patrzę wręcz też na te plusy wrzucane panu za tekst całkowicie zdumiony, a przecież tekst jest jak chłopa jaga - beznadziejnie pesymizujący i zakompleksiony.
Odpowiem jedno. Są elity.
To pan. Może też i ja. 90 procent ludzi piszących na Prawica.net. Chcą stanowić grupę i chcą się upewnić w swej roli. To my jesteśmy elitą Polskiego Narodu.
Oczywiście są tu też płatni dezinformatorzy, którym się wydaje iż są elitą. Ale zapewniam pana - NIE SĄ żadną.
A my jesteśmy. I jedyne co można powiedzieć jeszcze - do roboty. Nie płakać. Nie szukać tych elit tam, gdzie ich nigdy nie było, nie ma, no i z całą pewnością nie będzie.

oto Krzysztof M

Nie ma jakiejś zwartej grupy,

Nie ma jakiejś zwartej grupy, która szczęśliwie prowadziłaby naród przez bezdroża historii.

Jak to nie ma? A masoneria? :-)

oto Eowina

Jezeli jest mowa o kims takim jak ELITY, to mam

pytanie. Do czego są potrzebne elity? Czego konkretnie ja, nie elita, od elit mogę oczekiwać? Do czego elity są potrzebne?

Problem elit w polskich dyskusjach ciągle egzystuje. domyślam się, że elity w polskiej sytuacji to coś w rodzaju arystokracji w krajach gdzie taka arystokracja jest; coś lepszego, z natury przeznaczonego do przewództwa.
Czy tak?

oto Ireneusz

Moje zdanie

Elita to jest grupa ludzi, która przez przykład i swoją aktywność prowadzi tłum mniej rozgarniętych za sobą przez mielizny stawiane przez życie. Jest to grupa ludzi wykształconych, ale nie daj Panie Boże - wykształciuchów.

oto Eowina

To chyba nie może być Wajda z Olbrychskim?

Przez moje życiowe mielizny prowadzili mnie i prowadzą zwykli życzliwi, porządni ludzie, którzy nawet nigdy nie myślą o bycia jakimiś elitami.
Czasami to wręcz prości i nikomu nieznani, jak np. sąsiedzi.
To chyba nie jest dobra definicja.

oto Piotr Piętak

no niech Pan przestanie

no niech Pan przestanie żartować, co ma wspólnego pana wpis z definicją
elity kulturowej czy politycznej? Nic.

oto Eowina

A gdzie jest ta definicja? Pan ją podaje, gdzie?

Dobrze jest ustalić co "Autor ma na myśli", definjując problem.
A tu tego nie ma.

oto Ireneusz

No właśnie, Eowino

Przez moje życiowe mielizny prowadzili mnie i prowadzą zwykli życzliwi, porządni ludzie, którzy nawet nigdy nie myślą o bycia jakimiś elitami

I po tym można poznać elitę ;-)
A celebrytę, to już pani wie po czym...

oto Eowina

Tak, to mi się podoba. W związku z tym aż poczułam

wyrzuty sumienia, że nie zawsze dość doceniałam tych ludzi na mojej życiowej drodze.

Tak, celebryci często są myleni z elitami.

oto indris

Elitą można nazwać...

...ludzi mających autorytet rozumiany według definicji J. M. Bocheńskiego.
Z tego wynika, że mogą być różne elity w różnych dziedzinach.

oto Krzysztof M

Bocheński nie dla wszystkich

Bocheński nie dla wszystkich jest autorytetem. :-)

oto Krzych Adam

Słusznie się Pani domyśla.

domyślam się, że elity w polskiej sytuacji to coś w rodzaju arystokracji w krajach gdzie taka arystokracja jest

Są to ludzie działający w sferze publicznej, a także twórcy, ci którzy przez swą działalność artystyczną, naukową kształtują nasze postawy i poglądy. Jakość tych którzy pretendują do bycia obecnie elitą jest jak koń. Jaka jest, każdy widzi na przykładzie choćby taśm z nagraniami czy obserwowanych zachowań ludzi takich jak wymieniony reżyser i wymieniony aktor.

W tym samym czasie oczerniani są ludzie wybijający się ponad przeciętność, niektórzy tylko zamilczywani na śmierć publiczną (nasze potencjalne elity), by rzeczywistą elitą oddziałującą na nas nigdy się nie stali.

oto Eowina

Ci od taśm, to są wybrani przedstawiciele

społeczeństwa. Tacy sami jak reszta ludzi. Zawsze popiera się tych co są do nas podobni, bo jeżeli jest ktoś bardzo różny na "+" lub "-" to z nim nie ma porozumienia, bo jest "dziwakiem".

Bronek był lubiany bo był swój chłop! Słabo pisał po polsku, ale kto pisze nadzwyczajnie? Itp. A teraz znudził się Bronek i znudziła się PO.

Teoretycy, fachowcy od miłości mówią, że zwykle wygasa po siedmiu latach. ;)

oto Ireneusz

No, tu bije jakaś tęsknota

Bronek był lubiany bo był swój chłop! Słabo pisał po polsku, ale kto pisze nadzwyczajnie? Itp. A teraz znudził się Bronek i znudziła się PO.

Czyżby pani naprawdę myliła celebryctwo z elitą? :-))
Celebryta czasem może dać dobry przykład. Ale najczęściej wychodzi mu coś takiego przypadkiem, jako jedną z granych ról. Czego może się pani nauczyć od Olbryskiego? Jazdy konnej? Chlania? Szlachetkowości? Zachłyśnięcia się pięcioma minutami współpracy z Angeliną?

oto Eowina

Tak, właśnie zasugerowana wiodącym tekstem

pomyliłam celebrytów z elitami.
Właściwie słonie, lwy i konie też są podziwiane w cyrku, czy też można je jakoś zakwalifikować?

Wśród ludzi zdarzają się wybitne jednostki w róznych dziedzinach życia, które pchają ludzkość w jakimś kierunku. Czasami pchają w górę, a czasami w dół. Obok tych wybijających się postaci jest okreslone środowisko, które ginie z pamięci ludziej, bo byli to tylko statyści. I tylko tyle, trudno tu mówić o juakiejś warstwie trwałej, znaczącej historycznie.

oto Ireneusz

Jest

To taka grupa, która przekłada wszystko co widzi i co się dzieje z języka inteligencji na język prostych ludzi. To jest elita.

oto Ferdek

Czy Kosciol byl ostoja polskich patriotycznych elit?

Chyba wszyscy zgodza sie z tym, ze w rezultacie zawieruchy wojennej
w Polsce nastapila wymiana elit. Do dzisiaj w Polsce bryluja przeciez dzieci i wnuki tych stalinowskich "elit," ktore wprawdzie porzucily totalitarna ideologie swoich poprzednikow, ale nie wyzbyly sie pogardy i niecheci do wszystkiego co polskie i katolickie.

Powstaje pytanie czy w takiej sytuacji przedstawiciele prawdziwe polskich elit mieli oparcie w kosciele katolickim, ktory w czasach rozbiorow i okupacji byl ostoja polskosci. Pozwole sobie zacytowac fragment artykulu dyskusyjnego na temat roli kosciola w trudnych dla Polski czasach i jakie skutki tego mamy dzisiaj.

http://www.aferyprawa.eu/Artykuly/Czy-Polacy-sa-Na...

Kiedy polska “wybrana” warstwa, czyli szlachta, doprowadziła stopniowo swój kraj do stanu z końca XVIII wieku, kiedy to stał się on pośmiewiskiem całej Europy a w końcu do rozbiorów, które sama zresztą uchwaliła, znów szukaliśmy ratunku w Panu Bogu. W XIX wieku modny stał się mesjanizm, którego wiernym wyznawcą był nasz największy poeta Adam Mickiewicz. Okazuje się, ze również Jan Paweł II szukał oparcia swoich poglądów na sprawy polskie w ideologii mesjanistycznej Adama Mickiewicza oraz w koncepcjach religijnych polskich frankistów – żydowskich przechrztów na katolicyzm. Nie możemy jednak zapominać, ze mimo nazywania Jana Pawła II “polskim Papieżem,” był on przede wszystkim głową kościoła katolickiego i zachodnim przywódcą, którego jednym z celów było obalenie bezbożnego komunizmu, a nie królem Polski. Nie możemy do niego mieć pretensji o to, ze po jego słowach “Niech zstąpi Duch Twój i odmieni oblicze ziemi. Tej Ziemi,” na naszą ziemię, zstąpił w istocie duch komercji, jak to określił prof. Marek Głogoczowski http://www.marek.glogoczowski.zaprasza.net/a_y.php.... Z kolei, znany brytyjski tygodnik The ECONOMIST pisał, że komunizm w krajach byłego bloku sowieckiego został zastąpiony korupcją.

http://www.economist.com/node/18560605?story_id=18...

oto Krzych Adam

Hmm.

Duch komercji, duch korupcji. Ciekawe czemu nikt nie pisze o duchu neokolonializmu?

oto JJerzy

:)

[...] czemu nikt nie pisze o duchu neokolonializmu?

Bo trudno oczekiwać aby sami głośno przyznawali się do działań, które prowadzą zakulisowo :)

oto Alej

Oczywiście że w Polsce są elity

Takie jakie są ale ... są.

Proponuję by pamiętać, że opinia o tych dawnych elitach, które obecnie podziwiamy "ucukrowała się" dopiero po czasie, po tym gdy jej członkowie powymierali, po tym gdy już zapomniano wszystko co złe a dobre przeinterpretowano na jeszcze lepsze.

Zresztą niektórzy nadal i to złe pamiętają.
Proszę popytać niektórych naszych dyskutantów na przykład o ich opinię na temat wielkich herosów politycznej elity II Rzeczpospolitej: Piłsudskiego i Dmowskiego.
Albo o wielkich przedwojennych twórców, powiedzmy Schultza albo Gombrowicza.

oto Krzysztof M

"Co to jest elita?" Dyskusja

"Co to jest elita?" Dyskusja aż wre... :-))

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.