Ameryka zagrożeniem dla Europy?

„Niebezpieczne związki” – wywiad z Dominique Moïsi, francuskim politologiem, który mówi:

„Dawniej Stany Zjednoczone były gwarancją bezpieczeństwa Europy, (…) Dziś Ameryka nie jest gwarantem bezpieczeństwa. Staje się raczej zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa. (…) To, co robi Trump jest bardzo niebezpieczne. Ale, jeszcze gorsze jest to, kim jest Trump. Jest karykaturą izolacjonisty. (…)

Mamy dziś do czynienia z Ameryką, która interesuje się wyłącznie sobą. I z prezydentem, którego nie obchodzi nawet Ameryka, bo on interesuje się wyłącznie sobą. To sprawia, że zagrożenie jest wręcz nieograniczone".

Wygląda na to, że Zachód jako w miarę jednolity projekt cywilizacyjny i polityczny przestał istnieć. Nie ma go już więcej. Wszyscy, tak jak tenże politolog, twierdzą, że to na skutek błędów Trumpa. A być może jest i tak, że Trump świadomie to wszystko rozwala. Jednym z haseł jego kampanii było „osuszyć bagno”.

W tym kontekście jego działania nabierają sensu i przyspieszają całkowitą zmianę systemu politycznego na świecie gdzie hegemonia USA jawi się już jako anachronizm nie do utrzymania.

Zwyczajnie Trump może świadomie kompromitować działania USA by jak najszybciej system upadł, oczywiście wraz z amerykańskimi zobowiązaniami, nie tylko dotyczącymi bezpieczeństwa ale i finansowymi.

- - -
„Newsweek” nr 21

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 3)

Tematy: 

Dyskusja

oto Czesław

Śmieszne teorie

Te "myśli" wygłaszane przez tego francuskiego politologa przypomniały mi lata chłopięce. Jako mały chłopiec nasłuchałem się w wiejskiej chacie wiele rozmów zwykłych gospodarzy wiejskich, często kombatantów II-ej w.ś., chłopi ci nie mogli zrozumieć powodów okrucieństwa i sensu tej wojny, mieli po prostu racjonalny "chłopski rozum" i w końcu doszli do wnioski, że ten Hitler to chyba wywołał tą wojnę żeby zniszczyć Niemcy. Może ci chłopi dobrze to tłumaczyli ale niestety, unicestwić Niemiec nie udało się.

oto adam_54

Teorie paranoika....

Zwyczajnie Trump może świadomie kompromitować działania USA by jak najszybciej system upadł, oczywiście wraz z amerykańskimi zobowiązaniami, nie tylko dotyczącymi bezpieczeństwa ale i finansowymi.

Z amerykańcami od czasu utworzenia FED-u, to jest tak .... jak nie wiadomo o co chodzi, zawsze chodzi o dolara i o ... no może też o dobro "braci starszych w wierze":-)

oto JJerzy

Przecież tu ...

Z amerykańcami od czasu utworzenia FED-u, to jest tak .... jak nie wiadomo o co chodzi, zawsze chodzi o dolara i o ... no może też o dobro "braci starszych w wierze":-)

nie ma sprzeczności :)
To cele uzupełniające się.

oto chłop jag

„Dawniej Stany Zjednoczone

„Dawniej Stany Zjednoczone były gwarancją bezpieczeństwa Europy

Czy aby ten Francuz nie ma prawniczych korzeni - tołażysze. Gdyby tak było jak on twierdzi - to czy mielibyśmy I i II WŚ - tołazysze? Czy mielibyśmy dzisiaj w Europie - męski odbyt - udekrowany laurowym wieńcem - tołażysze?
Wniosek?
USA zawsze popychała po cichu i w mroku Europę do rzeki na głęboką wodę - a potem wyciągała ją z topieli chorą i bezbronną - w blasku fleszy - tołażysze.
Na koniec - jest prawdą, że Białe USA jest konsekwentnie likwidowane przez światowego pupila szatana - ale likwidacja ta odbywa się równolegle z likwidacją Białej Europy i białej rasy w ogóle - tołażysze - więc nie będzie tak, że tylko USA padnie.

oto Eowina

Liderzy Unii zjednoczeni przeciwko Trumpowi.

SOFIA - Przywódcy UE w środę przyrzekli sobie, że nie będą znęcali się nad Donaldem Trumpem w sprawie irańskiego porozumienia nuklearnego, czy groźbami ceł na stal. W czas prawie pięciogodzinnej kolacji z klopsików i stekow bawolich w bułgarskiej stolicy Sofii, 28 przywódców przeżuło twardą, nową rzeczywistość prezydenta USA, który zachowuje się nieprzewidywalnie i często, jak się wydaje, bardziej jako przeciwnik niż jako historyczny sojusznik do wspólnych wartości i celów politycznych.
Bułgaria obecnie sprawuje rotacyjną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Celem było spotkanie z narodami Bałkanów Zachodnich jako blokiem po raz pierwszy od 15 lat i wznowienie inicjatywy partnerskiej ktorej celem jest osłabienie wpływu Rosji i Turcji.

Ale zaskakująco agresywne ruchy Trumpa w ostatnich tygodniach - najpierw poprzez nałożenie ceł na stal i aluminium oraz wydanie krótkiego jednomiesięcznego zwolnienia na negocjacje z Brukselą, a następnie poprzez wycofanie się z porozumienia nuklearnego Iranu i jednostronne ogłoszenie ponownego nałożenia sankcji na Teheran - zmuszał przywódców UE do dostosowania się do jego planów i ich aktywnych protestów.

Goście przy kolacji miali się skupić na opracowaniu aktywacji polityki w zakresie innowacji cyfrowych i kontynuować dyskusją na temat technologii. Panuje ogólna zgoda co do tego, że UE powinna zrobić więcej w tym zakresie,chociażby poprzez powołanie Europejskiej Rady ds. Innowacji i promowanie projektów pilotażowych w takich obszarach jak sztuczna inteligencja.

Ale uwaga zgromadzonych szybko przeniosła się do bardziej pasjonującego tematu Trumpa. Prezydent Rady Donald Tusk zapowiedział ton dyskusji na oświadczeniu przed reporterami, do dziennikarzy, gdzie dość ponuro zauważył: "Z takimi przyjaciółmi, któż potrzebują wrogów?"

Oświadczenie Tuska zostało szybko opublikowane na Twitterze, preferowanej przez Trumpa metodzie komunikacji.

Dwóch najbardziej wpływowych przywódców UE, kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron, odwiedzili Trump w Waszyngtonie przed podjęciem decyzji o Iranie i mogli podzielić się osobistymi spostrzeżeniami z kolegami o dyskusji z Trumpem jako "niezwykle realistyczna i nieoptymistycznej". Jednym słowem, w najbliższym czasie nie widzą nadziei na poprawę stosunków transatlantyckich.

Spór o taryfy stalowe wywołał szczególne oburzenie w stolicach europejskich. Podczas kolacji liderzy potwierdzili swoją wspólną opinię, że "UE nie będzie negocjować z pistoletem przy głowie". Żądają, aby Trump wydał trwałe zwolnienie ze swoich karnych ceł, zanim obecne zwolnienie wygasa 1 czerwca. W zamian za to byliby gotowi zainicjować rozmowy mające na celu rozwiązanie wspólnych problemów.

Wśród tematów potencjalnie wymagających dyskusji: pogłębienie współpracy energetycznej, szczególnie w dziedzinie skroplonego gazu ziemnego; wspólne prace nad reformą Światowej Organizacji Handlu, w szczególności nad sposobami odblokowania nominacji w sądzie apelacyjnym WTO i wzajemna poprawa dostępu do rynku dla produktów przemysłowych, w tym samochodów.

Ale przywódcy nalegają na trwałe zwolnienie jako warunek wstępny do takich rozmów i powiedzieli, że wszelkie negocjacje będą miały na celu " uniknięcia wojny handlowej" -

W sprawie Iranu przywódcy wyrazili jednogłośne poparcie dla stanowiska Francji, Niemiec i Zjednoczonego Królestwa - trzech sił UE, które pomogły w rozpadzie porozumienia nuklearnego wraz z USA, Rosją i Chinami - w celu zachowania porozumienia, dopóki Teheran wywiązuje się ze swoich zobowiązań . Urzędnicy stwierdzili, że wśród przywódców panuje zgoda co do ochrony europejskich firm przed wszelkimi działaniami karnymi ze strony Waszyngtonu i powiedzieli, że są gotowi podjąć dodatkowe kroki w celu zajęcia się irańskim programem rakiet balistycznych i wojskowym awanturnictwem na całym Bliskim Wschodzie.

Przywódcy byli również stanowczy, że będą nadal naciskać na przestrzeganie "międzynarodowego systemu opartego na regułach" – wyrażają zdziwienie, że Trump wycofał się z porozumienia pomimo jednomyślnej rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, która ją poparła.
https://www.politico.eu/article/eu-leaders-unite-a...

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.