Marks, Europa i Rosja

Odbywające się w Trewirze obchody dwusetnej rocznicy urodzin Karola Marksa odbiły się szerokim echem, także w Polsce. Prawicowe media, w większości słusznie, nie kryły swego oburzenia, fora internetowe wrzały.

Oto Zachód symbolicznie uznał twórcę doktryny komunistycznej za jednego z ojców duchowych współczesnej Europy. Znamienny pozostaje w tym kontekście udział w całym przedsięwzięciu znaczących polityków europejskich, takich jak szef Komisji Europejskiej Jean-Claud Juncker.

Całe zamieszanie skłonić może jednak do pewnych ogólniejszych refleksji. Wszak podobne uroczystości odbywały się jeszcze blisko trzy dekady temu na wschód od Łaby. Dziś trudno byłoby sobie coś takiego wyobrazić w większości państw byłego Bloku Wschodniego, z Rosją na czele. W ówczesnej Europie Zachodniej widoczne były zaś już wtedy wpływy wszelkiej maści sił radykalnej lewicy, i tej o proweniencji komunistycznej, i tej skrajnie radykalnej, anarcho-trockistowskiej. Przez cały niemal okres istnienia Związku Radzieckiego były one hojnie wspomagane przez Moskwę.

Stanowiły coś w rodzaju dywersji ideologicznej na tyłach wroga. Po niespełna trzydziestu latach sytuacja uległa diametralnej zmianie. Współczesna Rosja stawia w Europie raczej na siły konserwatywne i nacjonalistyczne, co jest zresztą zgodne z ewolucją tego państwa, na swoich sztandarach miast Marksa – Engelsa i Lenina umieszcza prawosławnych świętych i białych generałów. Na Zachodzie zaś obchody ku czci ideologów i wodzów rewolucji z niszowych happeningów organizowanych przez garstkę zapaleńców stały się domeną establishmentu.

Wszystko to jednak nie mówi wciąż nic nadwiślańskiej prawicy, która niezmiennie uznaje Rosję za główne zagrożenie, na Zachód obrażając się jedynie okazjonalnie, gdy opada kurtyna pozorów, odsłaniająca prawdziwe oblicze ideowe europejskich elit.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 7)

Tematy: 

Dyskusja

oto baba jag

Marks

Karol zresztą to jeden z najmądrzejszych filozofów XIX wieku.Cenię Marksa za opracowanie teorii wyzysku.Niestety nie trafił z upadkiem bandytów kapitalistycznych.
Rewolucji w Rosji nie zorganizował żaden Marks, a żydo-niemiecki kapitał amerykański z przybudówkami.Powtarzam po raz kolejny bo do prawiczków to nie dociera. Za wszystkimi czterema rewolucjami stał kapitał żydo-niemiecko anglo-celto-saksoński czyli w skrócie angielski w wieku XX przeflancowany na amerykański. Za drugą Wielką Wojną trzydziestoletnią też nie stał Marks,a kapitał amerykański.Tak samo zresztą nie miał Marks nic wspólnego z wojnami opiumowymi i plantacjami w Kongu,głodem w Iranie i prawdziwym "holocaustem" Irlandii.
Ze smyczy tejże oligarchii urwał się towarzysz Stalin, a obecnie Putin. Europa niestety nie czerpie z Marksa a z progresistów amerykańskich i ich wersji ewolucyjnej czyli trockistów i bandyty FDR. Być może też z "kumpla" Marksa niejakiego Engelsa.który przewidział pewne wydarzenia XX wieczne.

oto chłop jag

No cóż - Makrs

napisał katechizm do Talmudu - tołażysze. Tak, tak - tego samego co to niby napisała go Ochrana - tołazysze. To Marks napisał, że kapitał jest martwy jeśli nie wysysa jak ten wampir żywej pracy z robotnika - tołażysze.
Wniosek?
Pupilo-szatańskie banki się kłaniają - co to pieniądz fiducjarny dają na procent a pożyczkobiorca swoją krwawicą zamienia owe papierki w realny pieniądz zawarty w spłacanych odsetkach - tołażysze.
Słowem - jeżeli Putin nie odetnie się (tylko za pomocą cudu jest to możliwe) od lichwiarskiego systemu pieniężnego - to duch Marksa stamtąd i tak nie pierzchnie - tołażysze.

oto Natalia Julia Nowak

Maciej Motas

Stanowiły coś w rodzaju dywersji ideologicznej na tyłach wroga. Po niespełna trzydziestu latach sytuacja uległa diametralnej zmianie. Współczesna Rosja stawia w Europie raczej na siły konserwatywne i nacjonalistyczne, co jest zresztą zgodne z ewolucją tego państwa, na swoich sztandarach miast Marksa – Engelsa i Lenina umieszcza prawosławnych świętych i białych generałów.

A więc sugeruje Pan, że europejskie ruchy prawicowe i nacjonalistyczne to "ruska agentura" finansowana przez Putina i uprawiająca "dywersję ideologiczną na tyłach wroga"?

oto Czesław

Czyj kapitał?

"Za wszystkimi czterema rewolucjami stał kapitał żydo-niemiecko anglo-celto-saksoński czyli w skrócie angielski w wieku XX przeflancowany na amerykański.", które są te cztery rewolucje bo mnie ciekawi czyj kapitał stał za Rewolucją Francuską?

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.