Polacy mniej przysyłają do kraju, Ukraińcy więcej wywożą z Polski

Transfery dochodów z Polski na Ukrainę w 2017 roku były aż o 50 procent większe niż rok wcześniej i sięgnęły 11,7 miliardów złotych, łącznie obcokrajowcy wywieźli 13 miliardów - podaje Narodowy Bank Polski.

W tym samym czasie Polacy pracujący za granicą (głównie w Niemczech i w Wielkiej Brytanii) przelali do kraju 16,3 miliarda złotych. O 100 milionów złotych MNIEJ niż w 2016.  Saldo jest więc dla Polski dodatnie: Polacy przysłali bądź przywieźli ponad 16 miliardów, (Ukraińcy 11,7 mld, a pozostałe nacje 1,3 mld PLN)

W ubiegłym roku w Polsce jednocześnie przebywało średnio 900 tysięcy Ukraińców. Wiadomo też, że ich średnie wynagrodzenie oszacowano na 2105 złotych netto. Ale to dotyczy tylko tych pracujących w Warszawie. Pracownicy z Ukrainy zatrudnieni w Lublinie dostawali średnio 1729 złotych netto miesięcznie. 

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto JerzyK

Jak nie policzę - nie uwierzę!

Policzyłem - nie uwierzyłem w te informacje!

Jeśłi 900.000 Ukraińców pracuje za średnio nawet 1800 zł to rocznie zarabiają 19,4 mld zł. Po wysłaniu na Ukrainę 11,7 mld pozostało im na zycie w POlsce 7.7 mld zł. Po podzieleniu przez 12 miesięcy i 900.000 osób wychodzi dochód miesięczy na głowę 713 zł.

Za taka kwotę żaden człowiek nie jest w stanie się utrzymać w Polsce: wynając mieszkanie, zapłacić koszt utrzymania (jedzenie, ubranie itp.) i dojazdów do pracy.

Statystyki tyle sa warte co warte sa dane na których operują oraz przyjęta metoda wyliczeń.

A tak na marginesie: pracownicy w Polsce zarobili netto (po odliczeniu podatków i innych kosztów, np ZUS, czyli "na rekę") ponad 550 mld zł. Wedle średniej płacy brutto: ponad 800 mld zł.

Na tym tle lepiej widac tzw. problem ukraiński w Polsce. To znaczy: w zasadzie brak problemu...

oto JerzyK

Z wyliczonej kwtoy 713 zł na głowę wynika co innego:

Że tak naprawde tych Ukraińców w POlsce pracuje conajmniej 2 mln. Jeśłi oficjalnie wiadomo o 900.000 to znaczy, że reszta pracuje na czarno!
No i te 11 mld wysłane na Ukrainę to dane zapewne znane oficjalnie. Ciekawe ile wysłali nieoficjalnie...

oto mj

Artykuł co prawda sprzed roku, skądinąd

hurraoptymistyczny jak to ''Ukraińcy ratują ZUS'', ale napisano w nim czarno na białym, że Ukraińców płacących w Polsce jakiś tam ZUS, czyli tak naprawdę pracujących legalnie jest raptem 227 tysięcy.
http://biznes.onet.pl/emerytury/wiadomosci/ukrainc...

Tutaj inny artykuł dający do myślenia w kwestii tego ilu Ukraińców jest w Polsce, ilu pracuje na czarno, a ilu może poza Polską, choc powinni być w Polsce... Wniosek po jego przeczytaniu jest jeden - NIKT nie wie ilu ich tu jest, zwłaszcza wliczając ''turystów'' nawet bez formalnych pozwoleń na pracę, ani nikogo to tak naprawdę nie interesuje. https://wiadomosci.onet.pl/kraj/zadeklarowali-prac...

Kwota OFICJALNYCH przelewów dokonanych przez system bankowy może i jest prawdziwa, tyle że wśród nich bardzo modne i rozpowszechnione jest ''podawanie'' gotówki przez zaufanego znajomego jadącego chwilowo na Ukrainę, no albo wywożenie gotówki osobiście, która o ile nie idzie w jakieś astronomiczne kwoty, to o jej pochodzenie nikt ich na granicy nie pyta.

''Statystyki tyle sa warte co warte sa dane na których operują oraz przyjęta metoda wyliczeń.''

Pełna zgoda.

oto Krzysztof M

wychodzi dochód miesięczy na

wychodzi dochód miesięczy na głowę 713 zł.

Za taka kwotę żaden człowiek nie jest w stanie się utrzymać w Polsce

Pokój dwuosobowy, to 400-450zł. To, co zostaje, wystarczy na skromne jedzenie.

oto chłop jag

Ukraińcy więcej wywożą z

Ukraińcy więcej wywożą z Polski

Czyli co? Wcześniej wywozili mniej - licząc na głowę?
Wniosek?
Czyżby rząd Polski dał im jakiś znaczny social - tołażysze?

oto mac

cos tu się nie zgadza

w I kw 2017 pracownicy z ukrainy przesłali do siebie 4,3 mld pln w II kw 5,3 i to są źródła NBP czyli co w III i IV było jakieś załamanie ? zdaję się że ktoś próbuje zataić faktyczną liczbę, niedawno przeczytałem o kwocie 21 mld i to by się zgadzało, owe 11,7 mld nie dotyczy pracowników krótkoterminowych bo ci pieniędzy nie przelewają tylko przewożą przez granice tylko faktycznych przelewów, a 21 mld to już nie byle co tylko 1 % polskiego pkb

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.