Rejs Solidarności Pokoleń

„Rejs Solidarności Pokoleń” - tratwą z nurtem Wisły.

Zainspirowani setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, Stowarzyszenie Patriotów RP wraz z kombatantami „Solidarności” oraz z Fundacją „Poziomkowo” (działającą na rzecz najmłodszego pokolenia Polaków) podjęło inicjatywę zorganizowania "Rejsu Solidarności Pokoleń" upamiętniającego tę - tak ważną dla naszej Ojczyzny i dla naszego Narodu rocznicę

Rejs rozpoczął się 3 maja 2018r w Tyńcu nad Wisłą by podobnie jak przed stuleciami robili to flisacy, spłynąć nurtem królowej polskich rzek - Wisły, aż do Zalewu Wiślanego, by tam w Skowronkach, symbolicznym gestem wbicia łopaty w Mierzeję Wiślaną poprzeć projekt budowy kanału, pozwalającego na gospodarczy rozwój regionu Zalewu Wiślanego, a to poprzez jego ostateczne uniezależnienie od sąsiada, który jeszcze tak do niedawna zniewalał cały nasz kraj.

Rejs, jak wcześniej wspomniano, rozpoczął się w dniu upamiętniającym rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzecio-majowej stawiającej sobie za cel naprawę I Rzeczypospolitej, a zostanie zakończymy 28 czerwca 2018r w dziewięćdziesiątą dziewiątą rocznicę podpisania Traktatu Wersalskiego.

Na tratwie wykorzystywany jest sprzęt audiowizualny służący zarówno do propagowania idei patriotyzmu jak i do krzewienia wiedzy historycznej oraz do promowania gospodarczego i politycznego rozwoju rzeki Wisły jako szlaku komunikacyjnego na osi Północ – Południe, a w kolejnych mijanych miejscowościach, w udostępnionych nam regionalnych ośrodkach kultury, do prezentacji zekranizowanej sztuki - wspaniałej polskiej poetki, pani Lusi Ogińskiej - zatytułowanej "Zmartwychwstanie".

Sztuki jakże dzisiaj aktualnej, gdy poetka - nawiązując do słów Stanisława Wyspiańskiego z „Wesela”: „A, ja myślę, ze panowie duza by juz mogli mieć, ino oni nie chcom chcieć!” - zadaje nam współczesnym podobne pytania:

Czy Nam, Polakom jeszcze się chce?

Czy chcemy utrwalać wartości, tradycje i dumę przekazaną nam przez przodków - od Piastów, przez Jagiellonów, po Batorego i Sobieskiego?

Czy chcemy przekazać swoim potomnym Polskę chrześcijańską, dumną z tych wartości i suwerenną?

Czy też nie zechce nam się chcieć i zostawimy potomnym "....jeno sznur".

Przed Rejsem zadaliśmy sobie pytanie: Czy nam się chce, chcieć?

Nam się chciało, sznur zostawiamy innym.

Tratwa jest już w Przewozie za Krakowem. Trzeba ją przetransportować pod Połaniec. Śluzować nie można, bo zaniedbania ostatnich 30 lat sprawiły, że za śluzą nie ma wody. I z tym tez sobie poradzimy.

Zainteresowanych Rejsem zachęcamy do śledzenia jego przebiegu na FB, na stronie:

https://www.facebook.com/search/top/?q=rejs%20soli...

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Dyskusja

oto baba jag

I znowu historyczne bajki

Czy chcemy utrwalać wartości, tradycje i dumę przekazaną nam przez przodków - od Piastów, przez Jagiellonów, po Batorego i Sobieskiego?

Piastowie ostatnie badania genetyczne pokazują,że to najprawdopodobniej "obcy" i do tego handlarze niewolników jak u murzynów w 18 wieku.Ci pierwsi oczywiście,chociaż osobiście ciekawi mnie do którego wieku handlowali z Wenecją i Półwyspem Iberyjskim.
Jagiellonowie kolejni obcy, bo dynastia ruska,która dbała przede wszystkim o swoich.Mieli możliwość zbudować silne państwo a zbudowali państwo surowcowe,które rabowano i zewnętrznie i wewnętrznie.
Sobieski, kolejny "geniusz" który dał się wmanewrować w nie swoją wojnę
Batory też obcy,ale chyba jako jedyny z tego towarzystwa zasłużył na uznanie.

Najważniejszą datą w tym kraju jest 22 lipca 1944 roku. I nie ważne jak to się skończyło i jakie kto ma o tym zdanie. Po tej dacie mediana polskiego społeczeństwa po raz pierwszy w historii uzyskała godność.Zresztą i zdobyła majątki indywidualne .Ta godność i majątki są obecnie odbierane.

oto Marek Ludwikiewicz

Piastowie - handlarze

Piastowie - handlarze niewolników; Jagiellonowie - obce plemię; Sobieski - sterowany przez obcych oszołom; Batory - trochę lepszy, ale też obcy.
Prawdziwa data odrodzenia polskości to 22 lipca 1944r, tylko w jaką rocznicę odliczana, jak nawet Piastowie zostali wyeliminowani.
Ponad tysiąc lat historii Polski, poszło się bujać.
Od kogo zatem Waćpan, czy Waćpani pochodzicie?
Macie drzewo genealogiczne sięgające czasów przed piastowskich? Oczywiście, rozumiem, bez żadnych obcych naleciałości.

oto baba jag

Nie napinaj się

człowieku, bo ci się coś stanie.I nie życzę sobie osobistych wycieczek. Wobec powyższego E.O.T

oto Krzych Adam

Celne pytanie co do pochodzenia.

Pewne wskazówki oferuje nam być może najwybitniejszy współczesny publicysta, którego przed paru laty próbowano wyrzucić w ciemności zewnętrzne, skąd jeno dobiega płacz i zgrzytanie zębów, ale który się siłom zła nie dał.

... rozwnuczone potomstwo polskojęzycznej wspólnoty rozbójniczej, z którą historyczny naród polski od 1944 roku musi dzielić terytorium państwowe, zgrzyta zębami z wściekłości i podnosi wrzask, żeby zagłuszyć wyrzut sumienia, ale na szczęście psie głosy nie idą w niebiosy.

Mam nadzieję, że ów publicysta ma rację pisząc:

Młode pokolenie z pogardą odrzuca rozmaite „legendarne postacie”, których nasi okupanci przygotowali cały Legion i nieomylnym instynktem odgaduje, komu należy się szacunek, a komu nie.

I nie tylko "legendarne postacie" są odrzucane, ale i całą legendę czeka odrzucenie.

oto Krzysztof M

Piastowie - handlarze

Piastowie - handlarze niewolników; Jagiellonowie - obce plemię; Sobieski - sterowany przez obcych oszołom; Batory - trochę lepszy, ale też obcy.
Prawdziwa data odrodzenia polskości to 22 lipca 1944r, tylko w jaką rocznicę odliczana, jak nawet Piastowie zostali wyeliminowani.
Ponad tysiąc lat historii Polski, poszło się bujać.
Od kogo zatem Waćpan, czy Waćpani pochodzicie?

Tysiąc lat historii Polski, a tych lat trzy tysiące, a władcy, którzy nie stawali na wysokości zadania (czyt: naszych aspiracji), to zupełnie różne rzeczy. Więc skąd pytanie o pochodzenie?

oto chłop jag

oni nie chcom chcieć!

oni nie chcom chcieć!

Aby oni nie chcieli chcieć - pupil szatana wydaje nas to mnóstwo forsy i pracy w postaci - a to podjudzania jednych na drugich - a to budowy rzeczywistości podstawionej i to wielopoziomowej - tołażysze.
Wniosek?
Wbrew pozorom - aby nie chciało się chcieć - trzeba wiele piekielnej energii - tołażysze.

oto JerzyK

Spływ tratwą dla uczczenia odzyskania niepodległości?

To troche dwuznaczne: jakies cofnięcie sie do czasów sprzed cywilizacji technicznej jako symbol odzyskania niepodległości?
Ja bym wolał raczej start jakiejś rakiety kosmicznej z polskiego kosmodromu...To byłby dopiero fajny symbol!
Ale co do samego pływania tratwą - nie mam zastrzeżeń, o ile odbywa sie bez podkładki ideologicznej.

oto mj

A płyńcie sobie...

''Rejs rozpoczął się 3 maja 2018r w Tyńcu nad Wisłą by podobnie jak przed stuleciami robili to flisacy, spłynąć nurtem królowej polskich rzek - Wisły, aż do Zalewu Wiślanego, by tam w Skowronkach, symbolicznym gestem wbicia łopaty w Mierzeję Wiślaną poprzeć projekt budowy kanału, pozwalającego na gospodarczy rozwój regionu Zalewu Wiślanego, a to poprzez jego ostateczne uniezależnienie od sąsiada, który jeszcze tak do niedawna zniewalał cały nasz kraj.''

Znaczy ''rejs tratwą'' z obowiązkowym elementem zrobienia ''na złość'' Putinowi... :D
Powodzenia!
Oby tylko ''patriotyczny rejs'' jakąś akcją ratunkową nie musiał się zakończyć z powodu stanu Wisły i jej ''właściwości żeglugowych''.

oto Kmieć

Jakby nie było niczego ...

... na złość Putinowi, czy szerzej Rosji, to by nie było mowy o patriotyzmie!
No jak?...

oto baba jag

JA tego nie zauważyłem


sąsiada, który jeszcze tak do niedawna zniewalał cały nasz kraj.

ale dziękuję za zwrócenie uwagi. To już nie jest żenada,to jest całkowity brak mózgu

oto JerzyK

Na złośc Putinowi??

Znaczy ''rejs tratwą'' z obowiązkowym elementem zrobienia ''na złość'' Putinowi... :D

Polska, a w kazdym razie miasto Elbląg ma swój własny interes w przekopaniu Mierzei Wiślanej i odbudowie portu handlowego w Elblągu.
Upadek tego miasta związany z upadkiem żeglugi ma przyczyne w rosyjskiej polityce blokowania naturalnej drogi wodnej prowadzącej z Zalewu Wiślanego na Bałtyk.

To Rosja robi Polsce na złośc i to od czasów jeszcze nawet ustroju komunistycznego!

I dlatego Polska powinna nie przejmując sie złośliwościami Rosjan samodzielnie wykonać kanał prowadzący z Elbląga na morze. Byłoby to także korzystne skrócenie drogi na morze z pominięciem wyjscia po stronie rosyjskiej.
A ponieważ polski rząd "nie widzi" tego problemu, to fakt, że ktos chce zwrócić na to uwagę jest pozytywny.
Z tym, że to chyba władze Elblaga, a nie jacyś zapaleńcy, powinny lobbować za taka inwestycją, która by pomogła rozszerzyć ofertę turystyczną oraz handlową tego regionu.
p.s.
Po uruchomieniu odpowiednio szerokiego i głebokiego kanału zaraz by się okazało, że i Rosjanie chca z niego korzystac, po drodze odwiedzając Elbląg. A my, oczywiście powitamy rosyjskich turystów i handlowców z radością i pobierzemy stosowne oplaty :)

oto mj

Nie chce mi się tu zaczynać tematu od Adama i Ewy, ale

zapytam tylko tyle: czy port w Gdyni już nie wyrabia na zakrętach, że potrzebny jest na gwałt pełnomorski - czy jak to się tam nazywa - port w położonym o rzut beretem Elblągu? A czemu nie w Słupsku, Koszalinie, czy choćby Kołobrzegu, gdzie nic kopać przynajmniej nie trzeba by było? Oczywiście w przypadku Kołobrzegu tylko. :) No i tez nie na zasadzie, że w ogóle łopaty nie trzeba by tam nigdzie wbić.

''To Rosja robi Polsce na złośc i to od czasów jeszcze nawet ustroju komunistycznego!''

Oj, panie... Nie chce mi się już nawet reagować na takie puste zaklęcia... Sorry... :)

''Po uruchomieniu odpowiednio szerokiego i głebokiego kanału zaraz by się okazało, że i Rosjanie chca z niego korzystac, po drodze odwiedzając Elbląg. A my, oczywiście powitamy rosyjskich turystów i handlowców z radością i pobierzemy stosowne oplaty :)''

Nie wiem jak to nazwać... Optymizm, myślenie życzeniowe, może - bez urazy - naiwność...
No ale oczywiście ma pan prawo mieć poglądy i wizje jakie pan ma.
Tyle że ja ich nie podzielam.

oto Eowina

A kto by nie chciał popływać?

„A, ja myślę, ze panowie duza by juz mogli mieć, ino oni nie chcom chcieć!” - zadaje nam współczesnym podobne pytania:

Tylko pływając nic się nie tworzy, żadnych wartości dla przyszłych pokoleń. Aby mieć, to raczej trzeba pracować, a nie pływać. Wypracowane dobro dopiero można przekazać potomnym, bo pływając nie ma wiele do przekazania, raczej można utopić to co jest. A następne pokolenie już będzie kontynuować wartości Brytyjczykom, albo Chińczykom a może nawet Arabom.

oto mj

Sytuacja tak całkiem beznadziejna nie jest...

Jeśli tratwa będzie z kloców drewna dębowego i ją zatopią, to za kilkaset lat to drewno będzie tzw. czarnym dębem... Bardzo cennym materiałem np. do produkcji stylowych mebli, galanterii drzewnej, jako materiał rzeźbiarski... :)

oto Eowina

To prawda, tylko nie wiem czy to będą polskie pokolenia.

A nawet nie jest pewne, czy tym którzy będą tam mieszkać, będą potrzebne stylowe meble, niektórzy preferują siedzenie na dywanach "po turecku", a jeszcze inni wolą maty chyba z trzciny, czy słomy.

oto Krzysztof M

Na początku lat 80-tych

Na początku lat 80-tych widziałem w Hajnówce taki dąb, moczył się w wodzie już kilkadziesiąt lat. I gospodarz zapewniał, że jeszcze drugie tyle poleży... Czasy się zmieniły, więc... może jakiś Kulczyk, czy inny Tusk... :-)

oto mj

To ogłoszenie to raczej fake, ale coś musi być na rzeczy,

że agencjom pośrednictwa opłaca się ściągać roboli z Ukrainy, załatwiać im zakwaterowanie, dojazd do roboty, i jeszcze zapłacić pensję taką, żeby po odcięciu kosztów nie wyszła taka trochę mniejsza niż na Ukrainie... Krążą różne pogłoski o jakichś dofinansowaniach zatrudniania obcokrajowców, ale podstawy prawnej tego nigdzie znaleźć nie można. Czyli albo ona nie istnieje i dofinansowań nie ma, albo jest chroniona co najmniej tak pieczołowicie jak aneks do raportu w/s WSI.
W każdym razie Ukraińcy już chyba powoli zaczynają się poznawać na Januszach biznesu i mają gdzieś to polskie eldorado, bo ostatnio natknąłem się na taki artykuł: http://www.dziennikwschodni.pl/praca/w-polsce-jest...
Oczywiście propaganda o rzekomym ''braku rak do pracy'' ma się nadal świetnie. :)

oto Krzysztof M

26 zł netto daje ok. 4.500

26 zł netto daje ok. 4.500 miesięcznie. Plus nadgodziny i wychodzi pewnie z 6.000.

Gdyby Polacy na produkcji tyle zarabiali, to każdy z nich latałby raz w miesiącu do Londynu. Na piwo.

oto Marek Ludwikiewicz

Na całego rozhulały się

Na całego rozhulały się babyjagi i inni komentatorzy. A czy stworzyliście Państwo kiedyś, coś rzeczywistego, materialnego, poza klepaniem w klawiaturę, żeby tak wszystko krytykować? Na tym kończę swoją wypowiedź odnośnie komentarzy. Hulajcie sobie dalej ile wlezie. Miłej zabawy z klawiaturą. Ta wszystko zniesie.

oto mj

Ależ my nie krytykujemy WSZYSTKIEGO... :)

''A czy stworzyliście Państwo kiedyś, coś rzeczywistego, materialnego''

Mogę mówić za siebie, więc... no chyba tak... Zbudowałem dom, zasadziłem NIEjedno drzewo, spłodziłem syna, wobec którego już nawet obowiązek alimentacyjny mi ustał... :)

''Miłej zabawy z klawiaturą. Ta wszystko zniesie''.

Pan się raczej martwi o tę tratwę, żeby kloce drewna nie rozpłynęły się w sposób niekontrolowany po rzece, no i o ten sprzęt audio, żeby nie stał się atrakcją dla ryb.
Nasze klawiatury nie wszystko zniosą, ale też nie są chyba używane w tak surowych warunkach.

oto mj

Pan zapyta Autora artykułu... :)

Ja na tratwach znam się średniawo, a na tych oceanicznych to już, wstyd się przyznać, w ogóle. :)

oto Krzysztof M

Dwóch młodych Polaków

Dwóch młodych Polaków przemierzyło Polskę naokoło. Pieszo. Szkoda, że ich na tę tratwę nie zaproszono.
Marsz dookoła Polski

oto Krzysztof M

Swoje lata pan ma. Po prostu

Swoje lata pan ma. Po prostu dostrzeżcie ludzi młodych, którym się chciało. Przekażcie im pałeczkę w tej sztafecie.

oto Natalia Julia Nowak

Freudowska pomyłka

Fundacją „Poziomkowo” (działającą na rzecz najmłodszego pokolenia Polaków)

Nie wiem, dlaczego, ale przeczytałam "najsłodszego". O_o

To chyba przez te poziomki.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.