Parada Polskości przeszła ulicami Wilna

Parada Polskości, która przeszła ulicami Wilna zgromadziła około 10 tys. Polaków z Wilna i Wileńszczyzny, ale też z dalszych zakątków Litwy: Żmudzi, Laudy, Kowieńszczyzny. W barwny i dynamiczny sposób społeczność polska uczciła Dzień Polonii i Polaków za Granicą, 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz 100-lecie niepodległości Polski i Litwy. Przemarsz głównymi ulicami Wilna był pewnego rodzaju deklaracją polskości i przywiązania do polskich tradycji.

Organizatorem polskiego świętowania w Wilnie był Związek Polaków na Litwie. Polskie parady odbywają się co parę lat, od 2004 roku, od chwili wejścia Polski i Litwy do Unii Europejskiej. Ostatni pochód miał miejsce przed dwoma laty, w 2016 roku. Tegoroczny przemarsz był szczególny, bo odbył się w stulecie niepodległości Polski i Litwy.

Do mieszkających na Litwie Polaków zrzeszonych w oddziałach i kołach ZPL, zespołach folklorystycznych i teatralnych, organizacjach społecznych, uczniów polskich szkół, dołączyli przedstawiciele polskich placówek dyplomatycznych oraz przedstawiciele światowej Polonii. Specjalnie na tę okazję do Wilna przyjechali prezes Rady Polonii Świata Teresa Berezowski i prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Tadeusz Pilat.

Polska parada przeszła centralnymi ulicami Wilna, od sejmu przez katedrę i starówkę do Ostrej Bramy.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 1

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Natalia Julia Nowak

Piękna parada. Bardzo budujące video.

No i znakomita jakość nagrania. Czyżby użyto kamery 3D? Polecam obejrzeć ten filmik na YouTube.com (pełny ekran, jakość 1080p).

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.