Amerykański burmistrz potraktował z buta marszałka Senatu

Burmistrz Jersey City Steven Fulop, komentując wcześniejszą wypowiedź marszałka Karczewskiego, w której skrytykował on plany władz Jersey City dotyczące Pomnika Katyńskiego, napisał na Twitterze:

"To jest prawda o sile stojącej za tym pomnikiem. Wszystko, co mogę powiedzieć, to to, że ten facet jest żartem. Fakty są takie, że znany antysemita, biały nacjonalista i osoba zaprzeczająca Holokaustowi, czyli ktoś taki jak on, ma zerową wiarygodność. Jedyną nieprzyjemną sprawą jest senator Stanisław. Kropka. Zawsze chciałem mu to powiedzieć."

W poniedziałek Fulop poinformował o projekcie stworzenia parku na terenie, na którym stoi Pomnik Katyński. Zapowiedział na Twitterze, że pomnik zostanie przeniesiony i tymczasowo przechowany w Departamencie Prac Publicznych, aby nie został uszkodzony. O zamierzeniach usunięcia pomnika burmistrz nie powiadomił bezpośrednio Polonii.

Ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek wystosował w piątek list do burmistrza Jersey City Stevena Fulopa, który w związku z kontrowersjami dotyczącymi Pomnika Katyńskiego w tym mieście zarzucił marszałkowi Senatu Stanisławowi Karczewskiemu antysemityzm i zaprzeczanie Holokaustowi. Ambasador zaapelował do Fulopa o przeproszenie Karczewskiego.

„Byłem zaszokowany zobaczywszy pańskie oskarżenia przeciwko senatorowi Stanisławowi Karczewskiemu, marszałkowi Senatu Rzeczpospolitej Polskiej. Są one fałszywe, bolesne i niewłaściwe dla międzynarodowego dialogu między piastującymi urzędy w dwóch krajach sojuszniczych” – napisał ambasador Wilczek.Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: -1

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Dubitacjusz

Na naszym terenie jest obóz Auschwitz-Birkenau

i nie korzystamy z tego. Pisałem już dawno na PN, zamknąć obóz w Oświęcimiu, dla wycieczek, zagranicznych delegacji, itd.

oto Andrzej

do tego...

trzeba mieć jaja.

Jak Orban. :-)

oto Natalia Julia Nowak

Zamknąć muzeum jako instytucję,

pozostałości obozu zlikwidować i postawić piękny pomnik ku czci ofiar niemieckiego nazizmu.

oto Krzysztof M

Ale przedtem rozkopać teren

Ale przedtem rozkopać teren dokumentnie... W poszukiwaniu niespalonych szczątków z krematoriów (a zawsze takie zostają).

oto Natalia Julia Nowak

Ta odpowiedź burmistrza New Jersey

to jest jakieś kuriozum. Omal nie padłam trupem, gdy ją przeczytałam... Ale ów tweet Stevena Fulopa doskonale pokazuje, jakie pojęcie mają Amerykanie o Polsce, jej historii, kulturze, strukturze społecznej i obecnych realiach.

"Biały nacjonalista" - LOL! Jakby Polska była krajem wielorasowym, niczym Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. :D

oto Natalia Julia Nowak

Robercik

jak prawicowość Magdaleny Ogórek

Mógłby Pan również napisać:

jak lewicowość Magdaleny Ogórek

W polskim mainstreamie nie ma ani prawdziwej prawicy, ani prawdziwej lewicy. Wszystkie partie, które rządzą lub rządziły po roku 1989, są do siebie łudząco podobne. Różnią się wprawdzie szczegółami, ale zgadzają się ze sobą w kwestiach fundamentalnych (sojusz z USA, rusofobia, euroentuzjazm, kompromis aborcyjny, fasadowy katolicyzm, społeczna gospodarka rynkowa).

oto Dubitacjusz

Informacje i artykuły o Katyn Memorial w Jersey City

Zapowiedź Stevena Fulopa z 30 kwietnia https://twitter.com/StevenFulop/status/99098180142...

This is the statue you see when you come out of the PATH. We’ll be moving this statue from Exchange Place + will temporarily store it at DPW so it doesn’t get damaged. We’re doing engineering work as we prepare for repairs to the area + a community space/green park w/seating

Przeniesienie pomnika jest związane z odnowieniem i zagospodarowaniem przestrzeni publicznej w bardzo prestiżowym miejscu w Jersey. Jest to nabrzeże leżące naprzeciw Manhattanu.

widok na dolny Manhattan

Na sugestię internauty, że płaci mu Putin (sic!), Fulop odpowiedział, że chce tylko utworzyć park. https://twitter.com/StevenFulop/status/99239604079...

Oh jeez. I got several of these so I’ll answer. No collusion, no payments, no porn star stories, no secret videos in Russian hotels. To be clear Putin is not involved. You got the wrong guy - that’s a different American. I just want to build a park. Khoroshego dnya

Krystyna Piórkowska wskazuje jako sprawcę zamieszania prezesa firmy z branży nieruchomości Mack-Cali Michaela J. DeMarco.

O planach jest artykuł Szybko stał się wrogiem Polonii w USA i nie tylko. Kim jest burmistrz Jersey, który tak rozwścieczył wielu Polaków?, na stronach portalu natemat.pl, w który jest podany link do wypowiedzi DeMarco.

(...)
The park creation is a project of the Exchange Place Special Improvement District. Its chair, Mike DeMarco, who is also CEO of real-estate firm Mack-Cali, said it's the city's decision whether the statue remains there after the plaza renovation is complete. His personal preference is that it is moved elsewhere.

"I don't think the statue's appropriate for a major metropolitan area," DeMarco told The Jersey Journal. "It's a little gruesome ... I can't imagine how many mothers go by and have to explain it to their children."

DeMarco added that the notion that Russians are backstabbers is "not exactly a politically correct idea nowadays."(...)

oto stachu

są zdania

że to kiepski artystycznie jest projekt

oto mj

Polacy natomiast zorientowali się dopiero

po 29 latach, że pomniki ''wdzięczności'' i ''ku czci oraz chwale'' są nie dość że kiepskie artystycznie, to jeszcze jakieś tam mityczne ''podporządkowanie'' symbolizują...
Taka to już widocznie przypadłość władzy, że często ma bardzo spóźniony zapłon. :)

oto Skanderbeg

"Znany antysemita"?

Może po prostu facet okazał się odważny. I wprost wskazał pochodzenie etniczne dużej części sowieckich oprawców?

oto mj

Że niby Karczewski taki ''odważny''..?

Obawiam się że wątpię. :)
W Polsce ''sowiecki'' jest przecież synonimem słowa ''rosyjski''. Tylko i wyłącznie. I biada temu, kto próbowałby to pojęcie stosować wobec innych narodów wchodzących w skład ZSRR.
A już wspominanie o żydach jako członkach Politbiura, komendantach Gułagów, wysokich stopniem f - szy NKWD czy dowództwa różnych szczebli Armii Czerwonej - tej co to podobno przyszła nas zniewolić i zdaniem pewnych oszołomów była nawet gorsza od niemieckiej..
O takich faktach - z podaniem konkretnych nazwisk i zdarzeń - to można się dowiedzieć z wykładów paru youtubowych partyzantów zajmujących się tą tematyką, no ale nie od marszałka senatu...

oto Eowina

Mnie się ten pomnik nie podoba.

Podobnie jak ten pomnik obrazujący gwałt, nie lubię kiedy Polaków pokazują jako wieczne ofiary.

Pomnik w przestrzeni publicznej nie może wywoływać negatywnych uczuć, czy odrazy. A ten pomnik, dla nieznających historii Polski, jest szokującym widokiem. A jeżeli niekiedy powoduje negatywne zachowanie, czy naśladownictwo, to faktycznie jest szkodliwy.
Czy gdyby Amerykanie, czy inna narodowość ustawiła w Polsce taki pomnik, to Polacy byliby nim zachwyceni?

oto Maciej Markisz

Pani Eowino

,,A ten pomnik, dla nieznających historii Polski, jest szokującym widokiem.'' - Mi wydaje się, że dla osób nieznających historię wiele rzeczy jest zawsze szokiem. Ale to ich problem, a nie osób znających historię. Poznałem Amerykankę - jedną w życiu - która czasem bywała w Krakowie i wiedziała sporo o Polsce - zupełnie łamała mit Amerykana-głąba, który nie umie wkręcić żarówki i myli Polskę z Litwą, Rumunią lub Gruzją.

,,Mnie się ten pomnik nie podoba.'' - Mi się ten pomnik całkiem podoba. Posiada zaskakującą lekkość formy, która wpływa korzystnie łagodzącą na treść i temat, który Pani poruszyła.

,,Pomnik w przestrzeni publicznej nie może wywoływać negatywnych uczuć, czy odrazy.'' - Zupełnie się tutaj z Panią nie zgadzam, wypowiedź ta reprezentuje jakiś tam nurt i też ciekawą myśl, ale nie jest to norma, średnia, ani nie jest to nawet celem większości artystów, którzy pomniki stworzyli/tworzą. By tylko mój pogląd nie był przeciwwagą dla Pani poglądu, podam poniżej przykłady.

Istnieją pomniki, które są częścią większych monumentów, zespołów budynków, instalacji, które przypominają krypty, groby, całe cmentarze, katakumby.

Pomniki często kojarzą się z bólem, bohaterstwem, obroną, walką obronną, bitwami. Są upamiętnianiem ludobójstw, mordów i wojen.

Często kontrowersyjne, krytykowane, chwalone, mają być przede wszystkim nieneutralne i takie, koło których nie przechodzi się obojętnie.

Pomniki poruszają, zmuszają do refleksji, rozmów, powtarzania o nich innym młodszym pokoleniom.

Pomniki nie mają być skwerami, parkami i estetycznymi wystawami - mogą, oczywiście, i być takowe (czyli ładne), ale niekoniecznie. Określoną estetykę można umiejętnie łączyć z okropnymi treściami.

Głównym celem nie jest, by pomnik był ładny, a Pani Eowina, czy każdy inny człowiek był przy nim rozluźniony - głównym celem pomnika jest podtrzymywanie pamięci i szacunku dla SPRAWY, CZŁOWIEKA, BOHATERSTWA.

Wskazane jest - moim zdaniem - by pomnik wyciągał z ludzi uczucia i poruszał szerszy kontekst tematu, który porusza.

___

Moim zdaniem zrobienie dobrego pomnika jest niezwykle trudną pracą do wykonania.

oto Eowina

Ten pomnik pokazuje, że jest odwrotnie.

pamięci i szacunku dla SPRAWY, CZŁOWIEKA, BOHATERSTWA

Sprawa przegrana, człowiek pokonany, nie ma żadnego bohaterstwa w upokorzeniu.

oto Maciej Markisz

Pani Eowino

Pomnik Szalonego Konia, Południowa Dakota, USA

https://turystyka.wp.pl/najbardziej-kontrowersyjne...

,,Pomnik przedstawia wodza Dakotów Oglala Szalonego Konia, który wsławił się w bitwie nad Little Bighorn w 1876 roku, a krótko potem został zdradziecko zamordowany. Prace nad rzeźbą rozpoczął w 1948 roku rzeźbiarz polskiego pochodzenia Korczak Ziółkowski. ...''

Narodowy Pomnik Świętego Krzyża w Dolinie Poległych, Hiszpania

https://turystyka.wp.pl/najbardziej-kontrowersyjne...

,,To mauzoleum zostało zaprojektowane przez hiszpańskiego dyktatora i generała Franciso Franco.** Budowa rozpoczęła się 1 kwietnia 1940 - w pierwszą rocznicę zakończenia wojny domowej i trwała do 1959 roku. Mauzoleum przygniata rozmachem – wyglądem przypomina podziemną kryptę...''

Pomnik św. Wacława, Lucerna, Czechy

https://turystyka.wp.pl/najbardziej-kontrowersyjne...

,,Pomnik przedstawia patrona Czech siedzącego na wiszącym do góry nogami zdechłym koniu. Cerny nawiązał w ten sposób do położonego w górnej części Placu Wacława, konnego pomnika patrona Czech - św. Wacława...''

Dziecko przebite widłami - kontrowersyjny projekt pomnika rzezi...

https://www.wykop.pl/link/3591775/dziecko-przebite...

,,Przebite ciało dziecka, obcięte głowy nadziane na sztachety płotu, rodzina w ogniu - to projekt 14-metrowego monumentu z brązu...''

Dziwne, śmieszne i kontrowersyjne:
http://joemonster.org/art/9403

https://eloblog.pl/10-najdziwniejszych-pomnikow-w-...
-- Polecam: 7. Pomnik Dyrygenta Fal

https://www.tanie-loty.com.pl/blogi/4150-najdziwni...

oto Eowina

Rozumiem z tego, że polski pomnik ma znaczenie jako

coś dziwnego, a nie politycznego. A to już zmienia zupełnie narrację, bo nie musi to bawić Amerykanów, jako odbiorców polskiej sztuki.

oto Krzych Adam

Hmmm.

Jak zawsze z podziwem konstatuję oryginalność owego "rozumienia" Łaskawej Pani.

Pozdrawiam.

oto Hetman Koronny

Dla burmistrza Jersey City

Dla burmistrza Jersey City nie istnieją żadne wartości. Steven Fulop zezwolił, by pod pomnikiem upamiętniającym śmierć tysięcy polskich oficerów odbyła się radosna zabawa. Muzyka, tańce i kolorowy proszek, czyli szacunek dla historii i pamięci ofiar według demokraty.

impreza_pod_pomnikiem.jpg

Źródło: nczas.com

Ciąg dalszy poniewierania Polaków i polskich symboli przez Fulopa a rząd w Warszawie nadal bezradny ?

oto mj

Muszę w końcu zadać tych parę być może obrazoburczych

pytań...
Kto i po co zbudował TAM ten pomnik? Czy to jakieś ''polonijne'' miasto, a może dzielnica?
Ilu Amerykanów wie gdzie jest Polska?
Ilu wie cokolwiek o Katyniu i tym co tam się stało?
Co ich to w ogóle obchodzi?

Czy gdyby w jakimś polskim miasteczku zbudowano pomnik upamiętniający np. masakrę ludności chińskiej w Nankinie na przełomie lat 1937/1938 przez Cesarską Armię Japońską, to ten pomnik wzbudzałby w miejscowych jakieś emocje, powagę, szacunek dla zabitych, potępienie dla zbrodniarzy? Czy skłoniłby kogoś do głębszego zapoznania się z tematem?
Czy raczej najczęstszą reakcją byłoby wzruszenie ramionami i pytanie do samego siebie lub do kogoś obok: 'Co my z tym mamy wspólnego i po kiego tu ten pomnik? Plac tylko zajmuje...''

oto Tommy Lee Qarter

Fulop ?

Wg anglojęzycznej Wikipedii ten pan jest synem żydowskich imigrantów z Rumunii. Jego słowa o Karczewskim zarzucające mu antysemityzm, rasizm itp rzeczy wpasowują się idealnie w ton propagandy kół żydowskich kierowanych wobec różnych krajów i narodów, w tym Polski aktualnie

oto chłop jag

Amerykański burmistrz

Amerykański burmistrz potraktował z buta marszałka Senatu

Zamordowaną Polskę kopią wciąż tylko kanalie rodem z Piekła - tołażysze - bo trup nie odda.

oto Natalia Julia Nowak

ZACZĘŁO SIĘ! :D

Profesor Piotr Jaroszyński nie ma wątpliwości, że decyzja o usunięciu pomnika Katyńskiego nie zależała wyłącznie do burmistrza Jersey City Stevena Fulopa. Jego zdaniem stoją za nią osoby z wpływowych środowisk biznesowych, być może powiązanych nawet z Moskwą.

Zaznaczył także, że sam sposób w jaki miasto chce zagospodarować ten teren wskazuje na inspirację rosyjską.

– W miejscu pomnika ma powstać park. Przecież to samo robili Sowieci, którzy chcąc zniszczyć ślady cmentarzy i tym samym zatrzeć pamięć wśród sobie wrogich czy podbitych narodów, zamieniali cmentarze na parki – wskazał Jaroszyński.

http://www.pch24.pl/kto-stoi-za-proba-usuniecia-po...

oto Skanderbeg

Hańbą jest, że w Zabrzu

istnieje ulica Roosevelta. Czekam na wzajemność.
Co do rzekomej "inspiracji rosyjskiej", to czekałem kto zacznie. Zaczął jeden Polonus, a teraz kontynuuje profesor Jaroszyński. PiSiackim politykom już by nie zaufano.
I nieważnym jest, czy ten pomnik jest tam potrzebny, czy nie. Ale Karczewski powinien pozwać tego burmistrza. Po prostu. Sprawa ryzykowna, zważywszy na "Eskimosowatość" burmistrza, ale by należało. I o wielkie odszkodowanie.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.