Serbia składa trybut żydom i USA

W lutym 2016 r. Serbia porozumiała się z Izraelem, USA i World Jewish Restitution Organization i od 2017 roku przez kolejnych 25 lat będzie wypłacać 950 tys. euro rocznie na rzecz "serbskiej społeczności żydowskiej". Kwota ta ma ostatecznie i definitywnie zamknąć temat restytucji pożydowskiego mienia w Serbii.

Ustawa parlamentu Serbii zalegalizowała restytucję bezspadkową dla ofiar Holokaustu, i była elementem całego szeregu działań, mających wynagrodzić ofiar żydowskich II wojny.

Serbia stała się w ten sposób pierwszym krajem europejskim, który przeprowadził restytucję mienia żydowskiego po podpisaniu w 2009 r roku Deklaracji Terezińskiej, przeprowadzanej ("U.S.-sponsored") przez Stany Zjednoczone.

Stany Zjednoczone przywitały ten trybut z radością i oczekują takich działań od innych krajów europejskich, gdzie sprawiedliwości przez wiele lat odmawiano.

W czerwcu 2009 roku w Pradze i Terezinie w Czechach odbyła się międzynarodowa konferencja z udziałem przedstawicieli 46 państw (reprezentantem polskiego rządu był Władysław Bartoszewski). Na konferencji tej rozmawiano m.in. o kwestiach zwrotu nieruchomości należących przed wojną do Żydów, którzy zostali zabici przez Niemców w trakcie Holocaustu. Zakończyła się ona podpisaniem tzw. Deklaracji Terezińskiej - dokumentu, który nie ma mocy prawnej w relacjach międzynarodowych, ale zasygnalizował, że problem zwrotu mienia i nieruchomości należących przed wojną do Żydów nadal istnieje, a państwa-sygnatariusze Deklaracji będą robić wszystko, aby wdrożyć do swojego prawodawstwa odpowiednie regulacje, które rozwiążą m.in. kwestie tzw. mienia bezspadkowego.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Krzysztof M

Polsko, nie daj się. Nie

Polsko, nie daj się. Nie oddawaj im nawet guzika.

Wystarczy, że oddasz im procenty. ;-)

oto baba jag

żydowskie parchy

amerykańskie okradły Europę w latach 1914-1945 i jak widać znowu trzeba uruchomić aparat rabunku. Wojny się boją więc wymyślili nowy sposób.

oto chłop jag

Serbia składa trybut żydom i

Serbia składa trybut żydom i USA

Pogrubienie moje.
Po co te - USA w tym tytule - tołażysze - skoro owe USA znajduje się w szaleńczym wirze za sprawą swojego ogona.
Wniosek?
Czy tubylcom jest przyjemnie - kiedy dowiadują się z TVP, że Polacy potępiają Rosję za np. otrucie Skripala?
Słowem - niecnej działalności pupili szatana nie skrywajmy w cieniu USA - bo Jankesi maja tam tyle do powiedzenia co Polacy w atrapie Polski - tołażysze.

oto mapa

Jankesi maja tam tyle do

Jankesi maja tam tyle do powiedzenia co Polacy w atrapie Polski

Nieprawda.
Polska jest pod presją zewnętrzną. Wynik konfliktu z USA, wszystko jedno politycznego, gospodarczego czy militarnego jest w praktyce przesądzony.
Izrael nie ma żadnego zewnętrznego wpływu na USA. Konflikt na linii Tel Aviv - Waszyngton skończyłby się szybkim zepchnięciem nomadów do morza.
To tylko tępota Amerykanów pozwala na to, że ich państwo stanowi pas transmisyjny Izraela. Głupota, która powoduje, że bezrefleksyjnie godzą się na taki stan.
Wola Polaków wobec uwarunkowań zewnętrznych nic nie znaczy. Wola Yankesów byłaby decydująca, pod warunkiem, że cokolwiek byliby w stanie zrozumieć.

oto chłop jag

Wola Yankesów byłaby

Wola Yankesów byłaby decydująca, pod warunkiem, że cokolwiek byliby w stanie zrozumieć.

Gdyby babka miała wąsy... i tak dalej - tołażysze.
Wniosek?
Co miałoby jeszcze uruchomić tę wolę Amerykanów - bo przecież tak widowiskowe odstrzelenie im kiedyś prezydenta w Dallas tej woli nie uruchomiło? Także złożenie im wież WTC w NY i włożenie owego złożenia Beduinom w buty - też tej woli nie uruchomiło. Spedalenie Ameryki też tej woli nie uruchomiło i nie uruchomi jej nieuniknione rozbrojenie tychże Amerykanów - być może nawet z wiatrówek - tołażysze.

oto adam_54

Deklaracja Terezińska.......

Tak z ciekawości...... Putin i Łukaszenka też będą płacić za to "mienie bezspadkowe" ? - wie ktoś ???
Bo jak wynika z tekstu tej "Deklaracji Terezinskiej"...... Rosja i Białoruś też ją podpisały :-)
A co z Izraelem ? - przecie też podpisał..... i będzie płacił sam sobie :-DD
A co do Serbii.... to podobnie jak Watykan - Serbia na "Deklaracji Terezinskiej" występuje jako obserwator a nie "podpisująca" - więc łączenie postępowania Serbi z faktem podpisania "Deklaracji Terezinskiej" jest jakimś nieporozumieniem .

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.