Pomnik ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

Na pomniku ofiar katastrofy smoleńskiej są alfabetycznie wypisane nazwiska wszystkich. Nikt nie jest wyróżniony, wszyscy są równi - powiedział dziś szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. zostanie odsłonięty we wtorek 10.04. na obszarze zielonym między pl. Piłsudskiego a ul. Królewską w Warszawie.

15231891461d3a3fff9e90f37a15a1de260cc0b372.jpg

Dzieci będą po tym łazić i któreś spadnie. Będą dodatkowe ofiary. Ponadto jest brzydki.

fbaktkqturbxy9kymizntbjzmyyogm0mzg1ndqzngm1ywq0nzfimjrims5qcgvnkpuczqpaamldlqiazqpawsm.jpg

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Krzysztof M

Monolit na miarę "Odysei

Monolit na miarę "Odysei kosmicznej". :-)

Piękno - zwornik czterech innych kategorii bytu ludzkiego (Prawda, Dobro, Zdrowie, Dobrobyt)... Chaos w tych czterech wartościach owocuje takim "pięknem".

oto Eowina

Bez przesady. W końcu to pomnik upamiętniający

tragiczną śmierć. Trudno tu

(Prawda, Dobro, Zdrowie, Dobrobyt).

Ale i bez zdrowia i dobrobytu można zbudować pomnik estetyczny, a głownie bez pokus dla samobójców.

oto Krzysztof M

Pani nie rozumie. Więc

Pani nie rozumie. Więc wyjaśniam: dwie wartości z obszaru życia duchowego człowieka i dwie wartości z obszaru życia fizycznego, materialnego. I z tych czterech wartości rodzi się wartość piąta - Piękno. Piękno, czyli zwornik, synteza czterech pozostałych. ... Ja wiem, że pod mikroskopem tego nie widać. :-)

oto Eowina

A o jakiego człowieka chodzi?

obszaru życia duchowego człowieka

Czy chodzi o twórcę, odbiorcę, czy tych zmarłych?

Na piękno każdej budowli zwykle wystarczą symetria i proporcjonalne wymiary, oczywiście zachowane warunki bezpieczeństwa także.

oto Zona

No no proszę się krygować :)

No no proszę się krygować :) wszak idę o zakład że świecić to coś będzie cała procesja usłużnych biskupów... Ponadto tym bardziej powinien Pan uważać na słowa że pewien pisowiec już poetycko powiedział "Mamy do czynienia ze zwalczaniem prawdy i sowiecką propagandą" a od tego już tylko krok by nazwać Pana "pupilem szatana", ha!

oto Krzych Adam

Dlaczego?

Te schodki to chyba do Nieba właśnie, chyba że ja, młot jeden, na alegoriach się nie znam ani trochę?

Co do innych uwag przeczytanych przeze mnie powyżej to zasady BHP są chyba zachowane, bo pierwszy stopień schodków jest wystarczająco wysoko, by byle urwis na niego nie miał wstępu.

W kwestii koneczniańskiego quincunxa – pięciomianu bytu wypowiadać się nie będę, choć w projekcie pomnika sprzeczności z nim nie widzę. To już znacznie bardziej z pięciomianem bytu kłóci się jeden taki pomnik stojący od dekad w Parku Skaryszewskim w Warszawie, czy kłócił się ten w Pieniężnie na szczęście już usunięty.

BTW, pamiętajmy że chodzi tu o pojęcie z historiozofii Feliksa Konecznego, a nie o taki quincux:

kostka

albo o rzymską monetę o tej nazwie:

pecunia

oto Palimpsest

Pan wie, że grubościowo niebo postrzegane z Ziemi

ma się jak skórka do jabłka? Poza skórką tylko świetlne eony czerni. Co w tym niebie tak pociąga? Miły oku kolor niebieski?

oto Robercik

To są kolejne stopnie do

To są kolejne stopnie do dochodzenia do "prawdy" w sprawie Smoleńska. Im bliżej rozstrzygnięcia, tym większa niechęć by uczynić kolejny krok. Szanowne komisje, śledczy, "polonijne" profesorki z USA, dziennikarze, kluby gazety polskiej itd. dobrze czują się na średnich szczeblach, bo wiedzą, że pójście do końca to upadek mordą na beton z kilku metrów.

oto Natalia Julia Nowak

Okropny ten pomnik. :-/

I mówię to jako osoba, która nie jest jakoś szczególnie wybredna w kwestiach wizualno-architektonicznych. Poza tym... chyba już za dużo tych pomników smoleńskich, prawda?

oto Czesław

Nachalny "przesadyzm"

Jeżeli PiS przegra bój o Warszawę to tylko z powodu tego nachalnego propagowania L.Kaczyńskiego jako wybitnego męża stanu i wszędzie Jego upamiętnianie. Na Wawelu trumna umieszczona w pobliżu J.Piłsudskiego, w sejmie upamiętnienie obok św.J.Pawła II, pomnik katastrofy na placu obok Grobu Nieznanego Żołnierza. A w ogóle to nastąpiła katastrofa w sprawie "zamachu smoleńskiego". Powtarzam od początku do znudzenia, katastrofa nastąpiła wskutek "bałaganu polskiego, bardaku ruskiego, mgły i niefrasobliwości decydentów". Gdy zaproponowano marsz.J.Piłsudskiemu by postawić pomnik ofiarom zamachu majowego, to odpowiedział "głupocie pomników się nie stawia".

oto mj

Na temat kształtu samego pomnika, jego

walorów artystycznych lub ich braku wymądrzał się nie będę, bo znam się na tym średniawo.
Zastanawia mnie co innego: co teraz będzie ''ważniejsze'', GNŻ, czy ten pomnik?
Gdzie będzie zwozić się zagraniczne delegacje i gdzie składać wieńce? Tu, tu, a może tu i tu? I gdzie najpierw? :)

oto Wojciech Błasiak

Eowina i inni

Skandaliczna "Informacja" i skandaliczne wpisy. Gorszące.
Wojciech Błasiak

oto Eowina

Wybiórcza wrażliwość. Pan Poseł zgorszony?

Jest p. Poseł zgorszony krytyką płyty kamiennej. A mnie osobiście gorszyły ekshumacje jakie Macierewicz prowadził i wiadomości wielkimi literami w szmatławcach co było w poszczególnych grobach; gdzie ręce, nogi, głowy. To było naruszenie spokoju zmarłych i brak szacunku dla rodzin i jakoś to nikogo nie gorszyło.
A co niby takiego skandalicznego jest w ocenie estetyki pomnika?

oto Krzych Adam

Przedziwna logika.

Skoro Macierewicz zachował zdaniem p. Eowiny niewłaściwie, być może nawet gorzej niż Neandertalczycy, to daje prawo p. Eowinie (i paru jeszcze osobom) do zachowywania się również podobnie?

Śmierć blisko 100 osób przed laty na lotnisku Siewiernyj to tragedia. Którą należy uczcić. I nic do tego ma niechęć do PiS-u, czy osobiście np. Antoniego Macierewicza, Jarosława Kaczyńskiego, czy kogokolwiek innego.

oto Maciej Markisz

Tak, zgoda

Dokładnie. Rzadko popieram poszczególne postulaty PiSu, przesadzonego języka J. Kaczyńskiego nie lubię, PiS nie jest dla mnie ogólnie prawicą, Macierewicz ostatecznie wytworzył we mnie więcej antypatii niż szacunku za całokształt swoich dokonań. Ale pomnik jest poważny, estetyczny i ma interesującą formę. Drwina lub ostra krytyka polityczna dużej partii nie powinna mieć nic do pochylenia się nad majestatem śmierci setki osób.

oto Maciej Markisz

Pan Dubitacjusz w pewnym sensie tak

Może Pan spokojnie - jeśli Pan tak, naturalnie, uważa - napisać, że pomnik jest brzydki. Wolność jest. Określenie: 'głupi' wydaje mi się irracjonalne jako ocena dzieła artysty. Ale to już Pana sprawa.

Natomiast niestosowne wydaje mi się nagminna kpina z tych spraw - a nie z monumentu - i tu robiłbym zarzuty zarówno stronie jednej i drugiej: za częste, stanowczo zbyt częste, przepychanki i licytowanie się śmierciami, tragedią.

oto Dubitacjusz

Chodziło mi o to, że nie zabraniać krytyki pomnika

pod pretekstem, że to chodzi o zmarłych, którzy zresztą byli nie tylko z PiSu. I uważam, że ostra krytyka może się ocierać o kpinę.
Pisałem, że w moje ocenie wolno tak pisać, jeśli ktoś tak uważa.

Odnośnie mojej oceny pomnika. Ja bym nie honorował Ofiar katastrofy Smoleńskiej w takim miejscu w Warszawie, zresztą teren został ukradziony miastu przez państwo, co wg mnie nie przydaje powagi przedsięwzięciu.

Odnośnie formy pomnika. Przede wszystkim trzeba zobaczyć, jak się komponuje w całość "krajobrazu". Sama forma na "dobry minus". Wysoka ściana z nazwiskami - słuszna koncepcja, symboliczne schody - dobre, natomiast złe jest doprowadzenie pochylni do ziemi, trzeba było uciąć pionowo. To daje skojarzenia z rzeczywistymi schodami donikąd.

oto Dubitacjusz

Post Scriptum. Ocenę "dobry minus" samej formy

powinno się obniżyć, już z powodów praktycznych, tj. ze względu na niską idiotoodporność. Chodzi o ludzi, którzy by chcieli wejść na schody.

oto Eowina

@ Krzych Adam. Ja nie dokonałam ekshumacji.

A pomnik jest dziełem sztuki, nawet jeszcze nie wyświęconym. Ciekawe, że Panu wydaje się, że krytyka bryły jest jakimś świętokradztwem.

oto Krzych Adam

Hey, take it easy, lady!

Nie każde skandaliczne, a nawet tylko nieładne postępowanie jest świętokradztwem. Żeby było jasne, ogłaszam wszem i wobec, że tego co napisała p. Eowina za świętokradztwo Krzych Adam nie uważa.

oto Eowina

To gdzie uważa Pan moje zachowanie podobne

do tego jak Macierewicza w okresie ekshumacji?

Skoro Macierewicz zachował zdaniem p. Eowiny niewłaściwie, być może nawet gorzej niż Neandertalczycy, to daje prawo p. Eowinie (i paru jeszcze osobom) do zachowywania się również podobnie?

oto Krzych Adam

OK. Uzupełniam deklarację.

Postępowanie Antoniego Macierewicza Krzych Adam również nie uważa za świętokradztwo, a na skali niewłaściwego, ba pozbawionego przyzwoitości zachowania ocenia je znacznie niżej niż postępowanie p. Eowiny. Która dopuściła się (w porównaniu) stosunkowo niewielkiej nieprzyzwoitości nie tylko wymądrzając się na temat estetyki pomnika, co jest kwestią gustu. Ja na przykład zgadzam się z p. Markiszem, że "pomnik jest poważny, estetyczny i ma interesującą formę". Poza tym nieprawdziwe, a przede wszystkim nieprzyzwoite są uwagi:

Dzieci będą po tym łazić i któreś spadnie. Będą dodatkowe ofiary.

i

... można zbudować pomnik estetyczny, a głownie bez pokus dla samobójców.

BTW, pierwszy stopień schodów jest na wysokości około półtora metra, zapewne właśnie po to by dzieci nie "łaziły".

oto Eowina

Według standardów budowlanych, wszystkie schody

powinny mieć poręcze.
Dzieci są sprytne i potrafią podsadzić jedno drugie. Oprócz małych dzieci, są duże dzieci, które wieczorem lub w nocy lubią dokazywać a taki pomnik jest niezwykle kuszący.

Skoro ocena pomnika jest kwestią gustu, to można go oceniać tak na plus jak i na minus.

oto Wojciech Błasiak

Eowina

Pozwolę sobie nie tłumaczyć znaczenia słów "poczucie przyzwoitości", które dotyczy również estetyki pomnika zmarłych, jak i wszystkiego ze względu na kontekst społeczno-kulturowy. A poczucie szcunku dla zmarłych mieli już Neandertalczycy.
Wojciech Błasiak

oto mj

W punkt

Congratulations :D

oto Wojciech Błasiak

Eowina

Przemyślę swój dalszy udział w portalu z Pani udziałem.
W. Błasiak

oto Eowina

??? Proszę jaśniej.

Czy to jest jakieś ostrzeżenie?

oto Robercik

W apogeum histerii

W apogeum histerii smoleńskiej padał m.in. zarzut "jak śmiesz szargać pamięć kapitana Protasiuka. W ten sposób cudacznie pojmowany "szacunek dla zmarłych" eliminował rozważania na tema błędu pilota.

oto JJerzy

Pomnik jest ohydny ...

... a nie brzydki. I nie ma co do tej oceny dorabiać ideologii.
Pomnik to upamiętnienie, ale też, skoro zatrudnia się do tego, na ogół, patentowanych artystów, dzieło sztuki, lub coś co nim miało być ... W założeniu ...
Dzieła sztuki, dobre i złe, podlegają ocenie, a ten który te oceny zwalcza, to na ogół zwykły nadęty bufon.
Sama ocena też podlega ocenie, wbrew idiotycznemu sloganowi, że o gustach się nie dyskutuje. przeciwnie, dyskutuje się, skąd wywodza się opinie, że na przykład ktoś ma marny gust.
Tyle, że teraz jakoś tak się narobiło, że o 'dziełach' patentowanych twórców wolno mówić tylko z nabożnym szacunkiem. Stąd też mamy wystawy wszelkiego badziewia, z przysłowiowym wieszakiem na płaszcze na czele.

oto Robercik

Te schody to mały pikuś w

Te schody to mały pikuś w porównaniu z betonowym klocem udajacym tupolewa i wklejonymi w jego okna zdjęciami małżeństwa Kaczyńskich.

samolot

Generalnie sekcie obce jest poczucie estetyki i przyzwoitości. Żerowanie na reparacjach przez wdowy (a kto płaci podatki na te "odszkodowania"?), punkty polityczne zbijane na tragedii, miesięcznice, zawodowe płaczki.
Obrzydlistwo.

Ja bym ufundował Lechowi Kaczyńskiemu godny pomnik. Pan Prezydent byłby przedstawiony za biurkiem, z piórem w ręku i traktatem lizbońskim na biurku. Na 4 stronach cokołu byłyby symbole: UE, USA, Izraela, NATO. Napis froncie: Novus Ordo Mundi.
Pod nogami Kaczyńskiego sterta czaszek irackich dzieci - jako przypomnienie wkładu Lecha Kaczyńskiego we wciągnięcie Polski do tej haniebnej wojny.
Natomiast za Kaczyńskim stałyby 10 razy większe statuy Sorosa i Rockefellera poklepującego Prezydenta po plecach. To byłoby dobre ukazanie co Kaczyński potrafił, co mógł i czym w istocie był.

oto baba jag

jest jeszcze jeden ważny element

tego obelisku, a mianowicie towarzysz trockista Spinelli ojciec duchowy tego całego syfu.Bez tego gościa ten obelisk jest nieważny.Był bowiem Marks,Engels,Lenin i Stalin, to musi tu też być czterech

oto Eowina

A nie mówiłam? :)

Kilka dni temu na Facebooku pojawiło się wydarzenie o nazwie „Wyścig na Szczyt Pomnika Smoleńskiego”. „Kto pierwszy zdobędzie najsłynniejszy szczyt w kraju i odkryje się chwałą. Poczuj się jak Jaś Mela i zdobądź swój biegun” – czytamy w jego opisie. Wydarzenie szybko zyskało popularność wśród użytkowników portalu społecznościowego. Do tej pory zainteresowało się nim ponad 22 tysiące osób, a ponad 3400 zadeklarowało udział.

https://www.wprost.pl/kraj/10118371/wyscig-na-szcz...

oto Palimpsest

Pomnik wygląda jak ćwierć,

no może odprysk piramidy Chufu lub innego ziguratu. Każdemu według możliwości, że aspiracje i żądza władzy dorównują cheopsowym nie wątpię.

Ot obelisk skrojony na miarę.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.