USA nakłada sankcje na rosyjskich potentatów

Departament Skarbu USA (Treasury) nałożył kolejne sankcje na Rosję. Tym razem są to rosyjscy potentaci biznesowi, którzy prowadzą biznesy w całym świecie, także w branży energetycznej.

Nowa lista zawiera
- siedem nazwisk, m.in. Oleg Deripaska, (aluminum, Rusal), Suleiman Kerimov, Viktor Vekselberg, Alexey Miller, Gazprom (wcześniej na listach znalazł się Igor Sechin Rosneft), Andrey Akimov, Gazprombank, Andrey Kostin, VTB, Kirill Shamalov - zięć Putina, Igor Rotenberg.
- 12 przedsiębiorstw, m.in. firma eksportu uzbrojenia Rosoboroneksport, z powodu dostaw broni do Syrii.
- 17 wysokich urzędników państwowych, m.in. Nikolai Patrushev, szef służb bezpieczeństwa Rosji, Alexander Torshin z banku centralnego,

Wszystko z "kręgu Putina". Zarzut: "rząd rosyjski działa dla nieproporcjonalnych korzyści oligarchów i elit państwowych". Dmitry Pieskow, rzecznik Kremla stwierdził, że "określenie 'oligarcha' jest niewłaściwe, czasy gdy w Rosji byli oligarchowie minęły, w Rosji nie ma oligarchów".

* * *

Список чиновников и бизнесменов:
1. Андрей Акимов, председатель правления Газпромбанка
2. Владимир Богданов
3. Олег Дерипаска
4. Алексей Дюмин
5. Михаил Фрадков, директор Российского института стратегических исследований
6. Сергей Фурсенко
7. Олег Говорун, начальник Управления Президента по социально-экономическому сотрудничеству с государствами – участниками СНГ, Республикой Абхазия и Республикой Южная Осетия
8. Сулейман Керимов
9. Владимир Колокольцев, министр внутренних дел РФ
10. Константин Косачев, председатель Комитета Совета Федерации по международным делам
11. Андрей Костин
12. Алексей Миллер
13. Николай Патрушев, секретарь Совета безопасности РФ
14. Владислав Резник
15. Игорь Ротенберг
16. Кирилл Шамалов
17. Евгений Школов, помощник президента РФ
18. Андрей Скоч, депутат Государственной думы РФ
19. Александр Торшин
20. Владимир Устинов
21. Тимур Валиулин, начальник Главного управления по противодействию экстремизму МВД РФ
22. Виктор Вексельберг
23. Александр Жаров, руководитель Федеральной службы по надзору в сфере связи, информационных технологий и массовых коммуникаций
24. Виктор Золотов, директор Федеральной службы войск национальной гвардии РФ

Список компаний:
1. Агрохолдинг Кубань
2. Базовый элемент
3. B-Finance Ltd
4. En+ Group Plc
5. Газ Групп
6. Газпром Бурение
7. Евросибэнерго
8. Лагода Менеджмент
9. ЭнПиВи Инжиниринг
10. Группа компаний Ренова
11. Рособоронэкспорт
12. Российская финансовая корпорация
13. Русские Машины
14. Русал

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Eowina

A wszystko zaczęło się w 2007 roku na Międzynarodowej

konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, gdzie Putin podważył amerykańskie racje w dominacji światowej. Tym samym podważył amerykańską wyjątkowość. Następnym było wystąpienie na sesji ONZ w 2015 roju, kiedy Putin wytykał klęski wojenne i zapytał: " Czy wy wiecie co wy robicie?"

oto mj

Już nawet pretekstu sensownego nie chce im się wymyślić...

"Rząd rosyjski działa dla nieproporcjonalnych korzyści oligarchów i elit państwowych"
Cóż to u diabła oznacza?
Od oceny pracy rządu rosyjskiego jest rosyjskie społeczeństwo i wybory, a nie jakiś zasmarkany ''kałboj''. Zwłaszcza że nie przypominam sobie aby Rosja wytykała, czy tym bardziej nakładała sankcje na kogoś z USA, bo rząd USA działa na korzyść jakichś ''elit'', i dlaczego tych, a nie tamtych.
No ale wiadomo o co chodzi... Podduszać kogo tylko można z kręgu Putina, włączając w to być może nawet sąsiadów bywających u niego na grillu i wódce, w nadziei na to, że ci w końcu pękną i od Putina się odwrócą... I postawią na jakiegoś np. Chodorkowskiego, czy inną pacynkę Zachodu.

oto BTadeusz

Robi się ponuro.

Zaczyna śmierdzieć drugim rządem londyńskim... Złoto już tam leży.

oto mj

To rzeczywiście skandal...

Jak można nie wierzyć na słowo tym ''dobrym''..?!
Nie mieści mi się to w głowie...
Jedyne wytłumaczenie to ''agent Putina''. Ot i co.

oto Robercik

Jest też niewielka grupa

Jest też niewielka grupa panów "obiektywnych" którzy głośno powtarzają, że prawdy nie da się ustalić, że sprawcą mógł być każdy itd. W porównaniu z jastrzębiami które wypowiedzą wojnę w ciemno, ci wyglądają na wielkich intelektualistów, bo w sprawie wojny tylko wstrzymują się od głosu :).
Oczywiście ci intelektualiści nie biorą pod uwagę całego kontekstu, nawet tak elementarnej rzeczy jak to, że ciężar dowodowy spoczywa na oskarżycielu....

oto Eowina

W CNN dyskutowano o sankcjach i ustalono, że sankcje

są po to aby zmienić zachowanie Rosjan, a głownie Putina, w sprawie Ukrainy, Krymu, Syrii, interwencji w wybory, tworzenia zagrożenia, praktyk handlowych i oczywiście zaprzestanie trucia szpiegów. Jak Putin przestanie to wszystko robić, to sankcje zostaną zniesione.
Pokazano każdego sankcjonowanego oligarchę, co produkuje i co sprzedaje, okazuje się, że są blisko Putina i to ich jest największy błąd.

Pojawiają się jednak pytania: co dalej? Bo jak dotąd to sankcje nie działają, a akcje na giełdach lecą w dół jak głupie. Szczególnie w związku z cłami, bo jeden z tych oligarchów, to w Rosji największy producent aluminium, inny od ropy, itp.

oto chłop jag

USA nakłada sankcje na

USA nakłada sankcje na rosyjskich potentatów

Co teraz zrobią rządzący Rosją w ramach symetrycznego odwetu - tołażysze?
Wniosek?
Może przyspieszą budowę rurociągu NS2- tołażysze?

oto Eowina

Tu jest rozmowa telefoniczna Juli Skripal z kuzynką

Wiktorią. Julia nieco speszona i widać, że nie chce zbyt dużo powiedzieć. Wiktoria koniecznie chce odwiedzić, ale Julia uprzedza ją, że raczej nie dadzą jej wizy, co okazało się prawdą. Wiktoria wizy nie dostała. Mówią po rosyjsku.

Oprócz tego OPCW, międzynarodowa organizacja specjalistyczna w sprawach zakazu rozpowszechniania broni chemicznej, dokonała kontroli w Rosji co do zachowania przepisów i norm międzynarodowych w sprawie tej broni.

oto Czesław

Sankcje i straty

Sankcje gospodarcze nakładane przez USA na Rosję mają przynieść straty Rosji a w jakim stopniu przyczyniają się do strat w USA?. Jeżeli sankcje gospodarcze nie naruszają zasad obowiązujących w podpisanych umowach międzynarodowych, to są dopuszczalne, wówczas to jest zwykła rywalizacja gospodarcza "wolnego rynku".

oto Skanderbeg

Ale odlot.

Jaki "wolny rynek"? Sankcje to działanie faktycznie wrogie. A ZMUSZANIE innych do przyłączenia się do sankcji? Dzisiaj do tego nie potrzeba żadnych dowodów na podparcie swoich tez. Wystarczy brutalna siła. Prostacka, acz skuteczna.

oto Czesław

Brutalna siła, co to oznacza

Według mnie "brutalna siła" to siła fizyczna, w tym rozpatrywanym przypadku to agresja wojskowa a poza tym, to rywalizacja i konkurencja dopuszcza działania broniące własnego rynku, chyba że są sprzeczne z obowiązującym prawem. St.Zj. w tym przypadku nikogo siła nie zmuszają do przyłączenia się do sankcji, każde państwo ma wolny wybór. Oczywiście tak w życiu jak i w polityce honor i uczciwość kosztują ale decyzja zależy od nas. Putinowska Rosja za swoją podmiotowość płaci wysoką cenę, mniejsze państwa zapłaciły by jeszcze większą, przykładem Kuba czy Korea Północna, ale powtarzam, to jest nasza decyzja.

oto Robercik

Wszadzenie do Guantanamo

Wszadzenie do Guantanamo Mateusza Piskorskiego to brutalna siła. Wtrącanie w rozmowach "wiemy gdzie są twoje dzieci", skrytobójstwa, łamanie karier itd. też. Tylko, że o tym się nie mówi, więc mamy fałszywy obraz rzeczywistości.
Sankcje, konfiskaty mienia, blokady głodowe - od tego można umrzeć. Nie jest brutalne?
https://m.

oto Eowina

@ Czesław. To nie jest żadna konkurencja.

w tym rozpatrywanym przypadku to agresja wojskowa a poza tym, to rywalizacja i konkurencja dopuszcza działania broniące własnego rynku,

Sankcje są przeciwko Rosji, ale również przeciwko sojusznikom. Wszyscy, czyli koalicjanci z Europy, którzy nie podporządkują się Ameryce w sprawie sankcji przeciwko Rosji, są karani. Kiedyś bank francuski musiał zapłacić karę $ 8.9 mld. za złamanie sankcji w sprawie Iranu i Kuby.
https://www.timesofisrael.com/french-bank-fined-8-...
Jest wiele takich przypadków. To jest działanie dyscyplinujące wszystkich. Nie wiem jak się skończy z Nord Stream 2, bo Gazprom jest objęty sankcjami.

oto Eowina

Maleńska bajka ekonomiczno-historyczna.

W w bardzo dawnych czasach, w latach 70-tych ubiegłego wieku, państwo Arabia Saudyjska była największym producentem ropy naftowej. A państwo USA było największym kupcem tejże ropy.

I przyszedł prezydent amerykański do saudyjskiego króla i mówi:
"Zróbmy interes, dobry dla nas dwóch. Ponieważ ja jestem największym kupcem, to ja dostarczam ci najwięcej pieniędzy, a ty jako największy producent, ty rządzisz ceną. Zróbmy tak, że ty będziesz sprzedawał ropę tylko w mojej walucie, czyli w dolarach. A ponieważ ty dyktujesz cenę, to wszyscy pomniejsi producenci musza się takiej cenie się podporządkować. Jak ty obniżysz cenę, to oni zbankrutują."
I jak się umówili tak i zrobili. Z każdą baryłką wydobytej ropy w kraju Saudów i nie tylko, maszyna drukowała dolary w kraju Jankesów. I żyli tak szczęśliwi długie lata, żyliby tak może do dzisiaj, ale na Dalekim Wschodzie obudził się chiński smok, który żyje pijąc dużo ropy. I ten smok zaczął pić ropę z różnych miejsc świata, ale najlepiej mu smakowała ropa saudyjska i tej pił najwięcej. I mowi smok do saudyjskiego króla:
" Ja piję najwięcej twojej ropy, a ty jej najwięcej produkujesz. A oprócz tego ja mam dużo złota. To ty zacznij ją sprzedawać w juanach, czyli mojej walucie."
I król saudyjski miota się i z rozpaczy skubie brodę. Bo musi słuchać i tych od dolarów i tych od juanów. Bo potrzebuje pieniędzy, bo jak każdy arabski król ma dużo żon, a żony lubią wydawać pieniądze.
A amerykański prezydent, który do tej pory lekceważył smoka, zaczyna organizować zastępy do wojny. Smok odbiera mu możliwości drukowania dolarów w takiej ilości jak kiedyś, bo oprócz Saudów inni producenci też muszą używać juana sprzedając ropę. Prezydent amerykański sprawdza szeregi sojusznicze. Na razie wysyła rycerzy na wstępne harce z rycerstwem rosyjskim, które jest w szeregach zbrojnych smoka.

oto ktos

o politycy usa

"usa" jest państwem poważnym ? poważnie traktowania Powinna być również Rosja ja rozumiem to tak: obaj przywódcy siadają do rozmów a nie rzuca się oskarżenia bez dowodów .. albo opowiada ze jak tu boleśnie ugodzić Putina sankcjami za podważanie demokracji liberalnej -:)) to świadczy o jakimś kryzysie ,deficycie intelektualnym przywódców zachodnich. Przywódcy zachodu nie są ludzmi poważnymi tylko mapetami za ich pleców pociągają za sznurki ponadnarodowe korporacje banki ,koncerny zbrojeniowe czy media i tak trzeba ich traktować jak mapety na sznurku o czym więc z nimi rozmawiać albo z trumpem który jest tylko żałosnym błaznem na usługach wall streat

oto Dziadek_Leo

@Eowina

Smok jeszcze postanowił kupować więcej ropy od rycerstwa rosyjskiego i od persa z Teheranu oczywiście za juany co bardzo zasmuciło króla. Cóż króla czeka "dobra zmiana".

oto Czesław

Sankcje przeciwko swoim sojusznikom

" Kiedyś bank francuski musiał zapłacić karę $ 8.9 mld. za złamanie sankcji w sprawie Iranu i Kuby" a to dlaczego Francuzi podpisali dobrowolnie taką umowę ze St.Zj. a dlaczego Francuzi nie dotrzymali umowy Rosji i nie sprzedali jej dwóch Misztali, oczywiście uczciwość kosztuje.

oto Eowina

Proszę nie kręcić! Ja piszę o sankcjach a nie umowach!

AFP — French bank BNP Paribas has agreed to pay US authorities a $8.9 billion fine to avoid being tried in court for dealing with US-blacklisted countries, including Iran, sources close to the matter told AFP. The deal forces BNP to plead guilty to the bank’s deals from 2002 to 2009 with countries that Washington has blacklisted like Cuba, Iran and Sudan.

Bank francuski BNP Paribas zgodził się zapłacić władzom USA $8.9 miliarda kary unikając rozprawy sądowej, za to, że prowadził biznes z krajami umieszczonymi na czarnych listach przez Stany Zjednoczone, w tym z Iranem. Bank przyznał się do winy, że w latach od 2002-2009 prowadził biznes z Kubą, Iranem i Sudanem

.
Jak Pan widzi, to akurat nie ma nic wspólnego z Rosją czy mistrelami.

oto Eowina

@ Czesław. Jest okazja na dobrowolną reakcję.

Prezydent Trump rozpoczyna "wojnę celną" z Chinami. Nakłada cła na towary importowane z Chin. W zasadzie większość państw importuje z Chin towary. I właśnie stąd wynika to, że prezydent szuka koalicji do wojny celnej.
Pamiętacie “coalition of the willing” Busha do wojny w Iraku? Dobrowolna koalicja do której Polska się zapisała. Otóż Trump buduje taką koalicję do wojny celnej z Chinami. Twierdzi, że to jest słuszna spraw i prawidłowa reakcja.

Larry Kudlow, said on Sunday a “coalition of the willing” – including Canada, much of Europe and Australia – was being formed to pressure China and that the US would demand that the World Trade Organization be stricter on Beijing.

Nawet już znaleziono chętnych do tej "koalicji"; Kanada, większość Europy, Australia i... nacisk na Światową Organizację Handlu (WTO).

oto Eowina

Rosja szykuje kontrsankcje dla USA.

Rosja szykuje kontrsankcje dla USA. Projekt jest w niższej izbie Dumy. Głownie chodzi o ograniczenie impoortu towarów z USA, a również ograniczenie Amerykanom dojścia i zakupu rosyjskich przedsiębiorstw produkcyjnych. Rosja stawia na własną produkcję i własne możliwości.
http://tass.com/economy/999658 http://tass.com/economy/999624
Jest spory popłoch w Boeingu, bo amerykańskie sankcje na działalność oligarchy Dripaskę mogą ograniczyć zakup rosyjskiego tytanu, niezbędnego w produkcji. Rosja jest największym eksporterem tytanu w świecie.
https://www.cnbc.com/2018/04/13/russia-could-stop-...

oto Krzysztof M

Jest spory popłoch w Boeingu,

Jest spory popłoch w Boeingu, bo amerykańskie sankcje na działalność oligarchy Dripaskę mogą ograniczyć zakup rosyjskiego tytanu, niezbędnego w produkcji. Rosja jest największym eksporterem tytanu w świecie.

A w okolicach Suwałk tytan sobie leży i czeka... A na kogo on czeka? :-)

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.