Brytyjczycy wycofują się z twierdzeń, że Nowiczok wyprodukowano w Rosji

Szef należącego do brytyjskiego rządu laboratorium w Porton Down, Gary Aitkenhead powiedział w rozmowie z telewizją Sky News, że naukowcy nie byli w stanie zidentyfikować źródła pochodzenia środka Nowiczok użytego do zamachu na Siergieja Skripala.

Aitkenhead przyznał, że w toku laboratoryjnego badania udało się jedynie ustalić, iż użyta w zamachu substancja to "wojskowy bojowy środek paraliżujący", który został zidentyfikowany jako Nowiczok.

- Nie zweryfikowaliśmy dokładnego źródła (jego pochodzenia), ale przekazaliśmy naukowe informacje rządowi, który opierając się na innych źródłach doszedł do wniosków, do których doszedł - powiedział szef Porton Down. Ustalenie źródła pochodzenia tego środka wymaga "innych informacji"; wskazał m.in. na aktywność służb wywiadowczych. Powiedział, że naukowcy byli jedynie w stanie potwierdzić, iż substancja wymaga "ekstremalnie wyrafinowanych metod, aby ją stworzyć - czegoś, co jest tylko w zasięgu aparatu państwowego".

Próba zabójstwa Skripala wywołała największy kryzys w relacjach Wielkiej Brytanii z Rosją od zakończenia zimnej wojny. Brytyjski rząd wydalił 23 rosyjskich dyplomatów z kraju, a kolejnych ponad 140 zostało poproszonych o opuszczenie terenu ponad 20 państw sojuszniczych, w tym Polski i Stanów Zjednoczonych.

* * *

Brytyjskie Foreign Office skasowało twitta, w którym twierdziło, że Nowiczok został wyprodukowany w Rosji.


Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 1

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Marek Bekier

Załóżmy optymistycznie, że za

Załóżmy optymistycznie, że za jakiś czas dowiemy się prawdy. Wśród licznych możliwości jest taka, że próby zabójstwa dokonał ktoś spoza Rosji i WB. Ktokolwiek by to był ma co najmniej dwie groźne cechy:
- zaawansowaną technologię i naukę;
- brak skrupułów w wyborze metod działania.
Czy "wymiana" dyplomatów w obie strony sprzyja rozwiązaniu?!
Moim zdaniem obie strony już wiedzą jaka jest prawda a to co obserwujemy to jakaś rzeczywistość zastępcza.

oto chłop jag

Brytyjczycy wycofują się z

Brytyjczycy wycofują się z twierdzeń, że Nowiczok wyprodukowano w Rosji

Czyli nie są tacy dobrzy jak sądzili wcześniej w podrabianiu Rosjan - tołażysze.
Wniosek?
Czy ich buta w takich okolicznościach zmaleje - tołażysze?

oto Kmieć

Podoba mi się poniższe zdanie:

"ekstremalnie wyrafinowanych metod, aby ją stworzyć - czegoś, co jest tylko w zasięgu aparatu państwowego".

Ciekaw jestem jak wielu potrafi zrozumieć jego znaczenie i wyciągnąć wnioski...

oto Marek Bekier

Dobrze postawiony problem ale

Dobrze postawiony problem ale wyciągnięcie wniosków nie jest już takie proste. Na mój rozum można śmiało założyć, że jest zaledwie kilka "aparatów państwowych" zdolnych stworzyć tej klasy truciznę. Oprócz Rosji prawdopodobnie jest to Wielka Brytania, USA, być może Izrael i Chiny. Być może ta lista jest nieco dłuższa ale to bez znaczenia bo trudno byłoby wykazać jakikolwiek interes któremuś z państw wydłużającej się listy. Problem jest gdzie indziej, a nawet dwa problemy:
1) nie koniecznie wyprodukował ten sam co użył;
2) sama sugestia, że użyto tego a nie innego środka może być jakąś wyrafinowaną prowokacją.

oto Eowina

A jest Pan pewien, że to była ta trucizna a nie inna?

Nikt poza Brytyjczykami jeszcze trucizny nie badał.
1. Nie jest wiadomo kiedy była podana: w kaszy na śniadanie, na klamce, w perfumach, w nawietrzaniu samochodu...
2. Skripalowie przez dwie godziny chodzili po sklepach zatruci, jedli, robili zakupy, kontaktowali się z kelnerami, dotykali towarów, sztućców, płacili pieniędzmi które mieli przy sobie i nic nikomu się nie stało, mimo kontaktów ...
3. Nie zaszkodziła lekarzom, ale policjantowi już owszem.
Gdyby to był ten militarny "nowiczok", to wszyscy powinni pożegnać ten świat, którzy się z nim zetknęli i to natychmiast. Niby co nadzwyczajnego w tym zatruciu jakie oni przechodzą, od zatrucia czymkolwiek, nawet jakimś lekarstwem?

oto Marek Bekier

Przecież z mojego punktu

Przecież z mojego punktu drugiego jasno wynika, że nie jestem pewien! Oczywiście podzielam też wątpliwości wyrażone przez Panią. Jednocześnie jestem skłonny uwierzyć, że o ile ktoś potrafi wyprodukować tak perfidną truciznę jak Nowiczok to potrafi ją również zaaplikować w taki sposób by zaszkodziła tylko wybranym. Pisząc krótko niczego nie jestem pewien w tej sprawie.

oto Eowina

A czym się ta perfidna trucizna odznacza?

perfidną truciznę jak Nowiczok

Taką trucizną może być szereg środków domowych, począwszy o środków czystości po nawozy sztuczne. Wszystkim się można podtruć, nawet lekarstwami.

oto Marek Bekier

Nie bardzo rozumiem o co Pani

Nie bardzo rozumiem o co Pani chodzi? Przecież sama Pani napisała jakie to zgubne skutki mogła mieć ta trucizna dla wszystkich, którzy się z nią zetknęli. Ponieważ te skutki były tylko dla szpiega, jego córki i jednego policjanta poddała Pani w wątpliwość czy to był Nowiczok. Ja te wątpliwości podzielam ale jednocześnie przypuszczam, że istnieją sposoby takiego użycia trucizny by ucierpieli tylko ci, którzy mieli ucierpieć. Wydawało mi się, że nikt do tej pory nie podważał, że Nowiczok jest trucizną dość szczególną?

oto dabdab

generalnie musiałaby to być

generalnie musiałaby to być trucizna dwuskładnikowa - jeden składnik podajemy np. dziś a drugi za kilka dni. A234 jest środkiem jednorodnym, podajesz jednorazowo i działa, efekt działania to zgon.

oto Marek Bekier

Proszę to rozwinąć. Ja jestem

Proszę to rozwinąć. Ja jestem dyletantem z broni chemicznej. Jeśli dobrze zrozumiałem to co Pan pisze to cały opis tego co się działo i nadal dzieje z otrutym ojcem i jego córką nie diabła nie da się dopasować do działania Nowiczoka?

oto Robercik

Jednocześnie jestem skłonny

Jednocześnie jestem skłonny uwierzyć, że o ile ktoś potrafi wyprodukować tak perfidną truciznę jak Nowiczok to potrafi ją również zaaplikować w taki sposób by zaszkodziła tylko wybranym.

To niepoprawne rozumowanie. Wielu potrafi produkować bomby wodorowe, ale nikt nie potrafi jej zaaplikować w obszar o zadanym kształcie. Bomba zawsze wybuchnie sferycznie niszcząc wszystko w epicentrum.
Z gazem bojowym sprawa łatwiejsza, ale powinna zapalić się lampka alarmowa w kwestii przesadnego komplikowania akcji. Ta kompilacja służy jedynie teatralności. A kto robi teatr?
Do śmiertelnego otrucia nadawałby się nawet cyjanek. Ogromna toksyczność gazów takich jak VX ma znaczenie wyłącznie w wojnie chemicznej kiedy to po prostu gaz dobywa się z głowic bomb i pocisków a one nie są wielkości cysterny.

Nowiczok potrafi wyprodukować co najmniej kilka państw na świecie, a każde z nich ma odpowiednią reputację. Co to wnosi?

oto dabdab

Kuzynka Skripczoków

Kuzynka Skripczoków poinformowała że tego feralnego dnia byli na rybie Fugu. Ponoć.

oto Krzych Adam

Hmm? Nowiczoki, Skripczoki, kazaczoki?

Ale ad meritum. Znaczy co? Jest gdzieś na swiecie takie laboratorium broni chemicznej gdzie w akwarium wyhodowano odmianę ryb fugu produkującą w swych tkankach "nowiczoka"? Ale jak ta ryba to świństwo rozsmarowała na klamce domu Siergieja Skripala?

oto Krzych Adam

Ja tu nieco ironizuję, ale chciałbym na coś zwrócić uwagę.

Co do tego co się przydarzyło Skripalom nic pewnego nie wiemy. Czy otruły ich te czy inne służby specjalne, a także czy otrucie rzeczywiście miało miejsce, a jeśli tak to czy był to "nowiczok". A może to wszystko tylko mistyfikacja.

Jedno natomiast wiemy na pewno. Angole zamordowali kota Skripalów, ślicznego persa:

kot

A także dwie świnki morskie też należące do Skripalów podobne do tej:

guinea pig

oto mmm777

Śmierć tych zwierząt jest istotnym sygnałem:

- gdyby dom obrabiała profesjonalna ekipa śledcza, to by się nimi zajęto - bo muszą mieć odpowiednie procedury.
A tu najwyraźniej takiej ekipy nie było... Dziwne, nie?
.
Żeby się tylko nie okazało, że Nowiczoka rozpoznał jakiś tamtejszy Binienda...

oto Robercik

Myślałem, że podał Pan link

Myślałem, że podał Pan link na twitta brytyjskiego MSZ dementującego poprzedniego twitta, ale to tylko link na gazetę. Wypowiedź MSZ to co innego niż gazeta powołująca się na informatorów. W dodatku styl tego artykułu nie jest najlepszy, na przykład:

Dziennik zastrzegł, że śledczy nie mają 100 proc. pewności na temat swoich ustaleń, ale mają informacje na temat położenia laboratorium

ciekawie wyglądają też takie fragmenty, również świadczące, że całość jest adresowana do mało wymagającego odbiorcy:

Jednocześnie brytyjskie media odnotowały niespodziewany spór pomiędzy Wielką Brytanią a Rosją o dostęp do zwierząt domowych, które należały do Skripala. Według nieoficjalnych doniesień mężczyzna mógł mieć dwa koty i dwie świnki morskie, a rosyjscy dyplomaci twierdzą, że ich przebadanie mogłoby wnieść nowe informacje do sprawy.

"Próbowaliśmy przesłuchać tego kota, ale odmówił odpowiedzi na nasze pytania" - ironizowało źródło "The Sun" w brytyjskim rządzie.

To nie jest ironizowanie, ale bezmyślny rechot. Jak przypuszczam tak silnie toksyczne substancje mogą zostawić ślad w organizmach przebywających obok ofiary, więc Rosjanie zwrócili uwagę by je przebadać. Śmieszkanie brytyjskich brukowców pokazuje jaki Brytyjczycy mają stosunek do całej sprawy.
Dobrze, że Rosja ma broń jądrową bo byłoby jak w 2003.

oto BTadeusz

I co?... przeproszą i odkręcą?

A Morawiecki i Duda?
Też przeproszą i odkręcą?

SYF.
Ale co ma wyrosnąć na gruzach "wieży" nr 7? (NY 9/11)

oto BTadeusz

Hmmm...:

W czwartek pełnomocnik rządu Niemiec ds. kontaktów z Rosją Gernot Erler powiedział, że Wielka Brytania musi udowodnić, że to Rosja ponosi odpowiedzialność za atak na Skripala, zwłaszcza odkąd brytyjskie laboratorium wojskowe w Porton Down we wtorek poinformowało, że nie jest w stanie stwierdzić, czy substancja wykorzystana w ataku została wyprodukowana w Rosji.

oto Eowina

Skripiel jest przytomny. Dochodzi do siebie.

O rosyjskim pochodzeniu "nowiczoka" podobno poinformowali szpiedzy. Ja pamiętam, że o BMR w Iraku też informowali szpiedzy. Były szkice, próbki i była wojna.

Widziałam wywiad z ojcem nieżyjącego już Litwinienki, a jak Brytyjczycy twierdzą, otrutego przez Rosjan polonem. Ojciec, który jest lekarzem, twierdzi, że nie jest prawdą, że otruto polonem. Twierdzi, że jest niemożliwe aby to mogli zrobić Rosjanie i obciąża CIA. Kiedy zapytano go, czemu nie sądził się z władzami brytyjskimi, kiedy ma przekonanie, że syn umarł z innego powodu niż polon, odpowiedział, że nie dali mu żadnych dokumentów ze szpitala. Nie miał dostępu do niczego.
Mowił, że mieszkał w Londynie 3 lata i uciekł do Rosji. Twierdzi, że Skripal też został otruty, bo chciał wrócić do Rosji.

oto Eowina

Siergiej Skripal "gwałtownie zdrowieje"!

Sergei Skripal no longer in critical condition and 'improving rapidly'
Na mój rozum, to nie wiem czemu oni zdrowieją. Teraz będą wywiady, fotografie, nawet zamówienia na książki, a najważniejsze:...kto będzie kontrolował to co Skripalowie mówią?
Gdzie będą mieszkać? W Rosji, czy w UK? A może w USA? Dla służb, to jest niebywały kłopot.
A moje pytanie jest takie? Czy oni byli zatruci, czy to tylko grali odpowiednie role?

oto Robercik

ziemniaczany morderca

A więc jedna z najbardziej toksycznych broni na świecie, nie była w stanie zabić Skripala, a na pewno nie była w stanie zabić szybko. Niesamowite.
Może to był po prostu surowy ziemniak? To by wskazywało na Białoruś.

oto Eowina

Wypowiadał się jakiś lekarz uzasadniając zdrowienie,

bo pierwotnie było, że wyzdrowienie nie będzie całkowite, pozostaną skutki, paraliże, itp.

Lekarz mówił, że szybka fachowa pomoc, dobra opieka sprawiła, że tak duży jest postęp. Nie było pytania, które zadają Rosjanie. Skąd wiedziano i skąd otrzymano antidotum na "nowoczika"? W końcu tego nie trzyma się w podręcznej apteczce.

oto Eowina

Skripielowie zdrowieją, czytają i rozmawiają.

Zaproponowano Skripielom zmianę nazwisk aby uniknąć nowego otrucia.

Intelligence officials at MI6 have had discussions with their counterparts in the CIA about resettling the victims of the Salisbury poisoning. “They will be offered new identities,” a senior Whitehall figure said.

Służby wywiadowcze MI6 razem z CIA dyskutują nad nadaniem ofiarom trucia nowych identyfikacji.

oto mmm777

À props fugu

“W większości przypadków śmierć następuje po upływie od 4 do 24 godzin, choć znany jest przypadek zgonu już po 17 minutach od spożycia neurotoksyny. Jeśli chory przeżyje 24 godziny, prawie zawsze wraca do pełnego zdrowia, choć bywa, że przez kilka dni pozostaje w śpiączce. Nie jest znana odtrutka na tetrodotoksynę, choć eksperymentuje się z przeciwciałami wiążącymi substancję. Leczenie polega na usunięciu pokarmu z żołądka, podaniu węgla aktywnego i podtrzymywaniu oddechu.”

oto Eowina

Dzisiaj we wszystkich wiadomościach dominuje

Syria, podają, że duża ilość martwych z powodu użycia trucizny - sarinu. Oskarżony jest Asad a obciążony Putin. Nawet prezydent Trump już się wypowiedział i oskarża Putina. Czasami pojawiają się głosy wątpliwych, że Asadowi ani Putinowi to nie byłoby do niczego niepotrzebne.
Inne głosy wskazują na nowego doradcę w Białym Domu, Johna Boltona, że jemu to może służyć.

W każdym razie wszyscy zgodnie przyznają, że wojna coraz bliżej, chyba, że "Putin podejdzie do stołu i poprosi o rozmowę".

oto mj

Dociskają Putina, oj dociskają...

Bardzo niebezpiecznie ''wolny świat'' się bawi.
Jak Trump wykorzysta tę kolejną żałosną prowokację do ''karania'' Syrii, co zresztą już zapowiedział, i jak tam zginą jacyś rosyjscy żołnierze - już nie jacyś bliżej nieokreśleni ''rosyjscy najemnicy'' jak niedawno, co było powodem niesłychanej radości przynajmniej w polskojęzycznych meNdiach, tylko żołnierze, to Putin może nie mieć już wyjścia i będzie musiał odpowiedzieć pięknym za nadobne...
Bo jak nie to w końcu wywiozą go na taczce z Kremla i w ten sposób ''wolny świat'' mimowolnie dopnie swego.
W Rosji też pewnie nie brak ''jastrzębi'', którzy mają już po daszek czapki tej gry do jednej bramki.

oto mj

To ''podejrzewają'' brzmi trochę dziwnie

Współczesne systemy wykrywania, identyfikowania, wczesnego ostrzegania chyba pozwalają na większy zasób informacji kto strzelał, czym i skąd, a nie że ktoś tam sobie coś ostrzelał i nikt nie wie kto, jedynie ''podejrzewa'' że może ten, a może tamten.
No i też trochę dziwnym jest że Izrael urządza sobie jakieś ''prywatne'' naloty w tym kolejnym gorącym okresie nawet bez informowania USA, które potem niby muszą się tłumaczyć że to nie oni...

oto Eowina

W BBC dano jasno do zrozumienia, chociaż nie zupełnie

wprost.
Trump chciał się z Syrii wycofać, chodzi o to aby Amerykanów w Syrii zatrzymać. Ponadto solą w oku jest w Syrii Iran.

Co do chemicznego ataku, to fachowiec w BBC mówi, że trudno w tym oskarżyć jednoznacznie Assada, bo użyty jest chlorek, który może być trucizną "domowej roboty". To nie jest sarin, czy inna trucizna "rządowa".
Trump zapowiada silną reakcję w ciągu 24-48 godzin.
Jakiś polityk amerykański namawia aby państwa Europy się włączyły w Syrii. ( bo Amerykanom Putin zagroził)

oto mj

Jasny gwint...

Może trzeba iść do Biedronki po kaszę, cukier i kartofle...

oto Kmieć

Tu dam, bo chyba pasuje.

Na poniższym kolażu mamy 3 zdjęcia z fotograficznej sesji zdjęciowej pod tytułem:
"Ofiara ataku chemicznego "animal Assada"
(Tożsamość głównej modelki nieznana, partnerujący jej modele ze znanej i cenionej grupy scenicznej pod nazwą: "Białe Hełmy"):

kolaż

P.S. Szanownego Admina proszę, by obrazek był widoczny bezpośrednio w komentarzu.

oto Eowina

Rosjanie piszą, że żaden lekarz z tej GOUTY nie

potwierdza aby jakieś było trucie. Nie ma żadnych zgłoszeń, ani żadnych ofiar w szpitalach.

oto Maciej Markisz

Szanowny Panie Kmieciu

Wydaje mi się, że Pan pudłuje... Wystarczy przejrzeć powszechnie dostępne zdjęcia - inne - dostępne w internecie. Czy ratownicy w białych hełmach, biorący udział w akcji odgruzowywania i ratowania bezpośrednio, osobiście dalej ofiarę, osobę ratowaną wiozą do szpitala lub w miejsce zbiórki?
Nie będę twierdził, że wiem, ale wydaje mi się, że facet na drugim zdjęciu - cały konsekwentnie na żółto - to medyk (albo ratownik innej służby). A już trzeci pan to pewnie cywil, wolontariusz, ale nie ratownik - po prostu dalej transportuje już dziecko. Warto też uczciwie dodać, że ratownik na pierwszym zdjęciu jest w towarzystwie kilku ratowanych dzieci, z czego dziewczynka podawana z rąk na ręce kolejnych ludzi - wygląda najgorzej i wygląda na potrzebującą natychmiastowego zbadania lekarskiego.
Trzymajmy się faktów, a nie dopowiedzeń i nad-interpretacji.

Ratownik w białym hełmie odchodzi bezpośrednio od/spod budynku. Kolejni są w oddaleniu. Nie widzę tu żadnej nieścisłości, błędu, dziwnej rzeczy.

oto Kmieć

Szanowny Maciej Markisz

Proszę sobie wpisać w wyszukiwarkę Youtube frazę "fake white helmets".
Może tez Pan wpisać to samo w google i przełączyć na wyszukane grafiki. Wyszukane artykuły też są ciekawe. Jest po prostu ogrom informacji udowadniających perfidię zachodnich kłamstw.

White Helmets to wynajęci propagandowi aktorzy na liście płac m.in. tzw. rządu UK.

A jak się Panu nie chce poszukać, to ja na to nic nie poradzę.

oto mj

Mniejsza o szczegóły i szczególiki zdjęć

Niech pan pomyśli przez chwilę logicznie - PO CO Assadowi jakieś ataki chemiczne..?
Żeby dać Ameryce pretekst do ''karania'' go?
Bo chyba wojna nie jest tam na takim etapie, że prezydent Syrii wraz ze świtą broni się już tylko we własnej kancelarii i wszystko mu jedno jakiej broni użyje i ile osób zabierze ze sobą na tamten świat.

oto Eowina

Na trzech zdjęciach jest ta sama dziewczynka, nawet

w tym samym stroju. Jest ona bohaterką szeregu filmików Białych Hełmów. Możliwe, że to ktoś z rodziny filmowców.
Białe Hełmy omal nie zostali nagrodzeni Oskarem za te filmy, a potem się wydało, że to są ustawki. Nawet się przyznali, kiedy zauważono, że jeden ze zmarlaków na noszach jest manekinem z wystawy sklepowej. Stąd teraz jest ostrożność z oceną ich twórczości.
W tym wypadku, kiedy chodzi o utrzymanie USA w Syrii, to wiadomo, że nie tylko Białe Hełmy w to są zaangażowane, więc sytuacja się komplikuje.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.