Prowokacja na Majdanie dyskutowana w Parlamencie Europejskim

Sprawą strzałów na Majdanie w lutym 2014 r. zajęli się eurodeputowani. 22 marca w siedzibie Parlamentu Europejskiego odbyła się konferencja poświęcona tragicznym wydarzeniom w Kijowie przed czterema laty. Zaprezentowano podczas niej wyniki śledztw dziennikarskich przeprowadzonych przez Włocha Giana Micalessina i Anne Stephan z Izraela.

Z materiałów opracowanych przez dwójkę dziennikarzy wynika, że na Majdanie miała miejsce prowokacja dokonana przez działaczy „proeuropejskiej” opozycji wspartych przez byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwili i funkcjonariuszy amerykańskich służb specjalnych. Masakra na ulicach Kijowa, w wyniku której zginęło blisko sto osób, została wywołana przez dywersyjną akcję gruzińskich najemników, którzy strzelali równocześnie do protestującego tłumu i milicjantów.

Reportaż Giana Micalessina „Ukryta prawda o Ukrainie” wyemitowany został w listopadzie 2017 r. przez włoską telewizję Canale 5, ale eurodeputowani mieli możliwość obejrzeć go po raz pierwszy.

Spotkanie w Brukseli zorganizował eurodeputowany Bill Etheridge z brytyjskiej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP). Wzięli w nim udział działacze ruchów obrony praw człowieka, eurodeputowani David Coburn (UKIP) i Mirosław Mitrofanow reprezentujący mniejszość rosyjską na Łotwie oraz ukraińscy adwokaci Olga Prosjaniuk i Aleksandr Goroszinski. Goście z Ukrainy przedstawili raport na temat prześladowań i nacisków, jakie ukraińskie władze wywierają wobec prawników zajmujących się sprawą zabójstw na Majdanie.

W trakcie dyskusji padła idea powołania komisji w Parlamencie Europejskim, która miałaby nadzorować i koordynować dochodzenie w sprawie kijowskiej prowokacji. Prawdopodobnie w najbliższych dniach powstanie projekt rezolucji w tej sprawie, którego wstępnie poparcie bezpośrednio po prezentacji zapowiedziało kilku eurodeputowanych. – W efekcie debaty oczekujemy także podpisania rezolucji o konieczności przestrzegania praw człowieka na Ukrainie i niedopuszczalności nacisków na adwokatów – komentowała Olga Prosjaniuk.

JCK

Materiały zaprezentowane na konferencji:

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 2

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto chłop jag

Prowokacja na Majdanie

Prowokacja na Majdanie dyskutowana w Parlamencie Europejskim

Tę wiadomość można odczytać tak, że nie ma zgody między grandziarzami zza wielkiej wody a grandziarzami eurokołchozowymi - i tyle - tołażysze.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.