Gdańsk cofa "dekomunizację"

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uchylił w czwartek zarządzenie zastępcze wojewody pomorskiego o zmianie nazw siedmiu ulic, w tym budzącą największe kontrowersje ul. Dąbrowszczaków, która obecnie nosi nazwę Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Zdaniem sądu, art. 165 konstytucji chroni samodzielność samorządu terytorialnego.

- Samodzielność jednostek samorządu terytorialnego podlega ochronie sądowej - cytował konstytucję sędzia Jacek Hyla.

Sąd nie oceniał też czy dotychczasowi patroni ulic są godni by zostać patronami ulic. Sędzia podkreślał też nie jest rolą sądu polemizowanie z faktami historycznymi.

- W tych sprawach nie mieliśmy do czynienia z powszechnie znanymi symbolami komunizmu, które byłyby łączone z ustrojem totalitarnym. To są postaci, których rola w historii może być przedmiotem debaty - podkreślał sędzia.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Czesław

Dziwne sądy

A co do nazwy ulic maja sądy, to jakaś parodia. Sąd jest od tego żeby ukarać złodzieja, oszusta, bandytę itp. Jeżeli sądy maja rządzić administracją w kraju to po co wybierać radnych, posłów, prezydentów itd ale niech potem taki sędzia będzie ukarany za swoje błędne decyzje.

oto mika

Tak trudno Panu zrozumieć?

@Czesław
Sąd administracyjny rozstrzygał skargę organu administracji samorządowej, dokładnie Rady Miasta Gdańsk na decyzję wojewody gdańskiego, który wbrew jej woli zmienił nazwy kilku ulic. Dziwne jest tylko to, że - w myśl uchwalonej przez PIS ustawy - nie wybierani przez mieszkańców rajcy miejscy mają decydować o nazwach ulic w swoim mieście, lecz funkcjonariusz rządu jakim jest wojewoda.

oto PKK

Dokładnie o to chodzi

Dziwne jest tylko to, że - w myśl uchwalonej przez PIS ustawy - nie wybierani przez mieszkańców rajcy miejscy mają decydować o nazwach ulic w swoim mieście, lecz funkcjonariusz rządu jakim jest wojewoda

Pozostaje mieć nadzieję, że wyrok zostanie podtrzymany w wyższej instancji. Nie z powodu sentymentu do przywróconych patronów, ale dlatego, że pozwoli uniknąć w przyszłości sytuacji, w której zmiany nazewnictwa staną się nieodłącznym elementem przejęcia władzy. Mieszkańcy nie lubią zamieszania. Tym bardziej, gdy widzą widzą absurd polegający na tym, że peryferyjna ul. Sołdka (o której wielu gdańszczan wcześniej w ogóle nie słyszało) promuje totalitaryzm, ale słynny statek-muzeum Sołdek, o wielokrotnie większej sile oddziaływania, pozostaje już "czysty". Posłowie z Trójmiasta nie popisali się.

PS: Analogiczna sytuacja miała też miejsce w Poznaniu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu podjął decyzję o umorzeniu zaskarżonego przez poznańską radę miasta zarządzenia wojewody wielkopolskiego, na mocy którego zdekomunizowano ulicę 23 Lutego.

(...)

Zdaniem wojewody wielkopolskiego ulica 23 Lutego upamiętniała wejście Armii Czerwonej do Poznania. Decyzja ta wzbudziła sprzeciw części miejskich radnych oraz samych mieszkańców Poznania.

- Mieszkańcy tego tak nie widzą. W wyzwoleniu miasta spod niemieckiej okupacji walczyło i zginęło wielu poznaniaków. I w ten sposób ta data funkcjonuje w ich świadomości - tłumaczył Onetowi Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta, który zaproponował skierowanie sprawy do sądu.

https://poznan.onet.pl/po-skardze-rady-miasta-sad-...

oto Krzych Adam

Sędzia opowiada banialuki.

- W tych sprawach nie mieliśmy do czynienia z powszechnie znanymi symbolami komunizmu, które byłyby łączone z ustrojem totalitarnym. To są postaci, których rola w historii może być przedmiotem debaty - podkreślał sędzia.

Bez nawet bliższego sprawdzania od razu można powiedzieć że postaci dwóch stachanowców Wincentego Pstrowskiego i Stanisława Sołdka czy GL-owca "Małego Franka" Franciszka Zubrzyckiego nie powinny mieć sobie poświęconych ulic w Polsce. Także Dąbrowszczacy - ''realizatorzy polityki stalinowskiej na Półwyspie Iberyjskim''. Albo komunista Marian Buczek przypadkowa ofiara zbrodniczego ostrzału cywilnej grupy uchodźców przez Niemców (rycerski Wehrmacht) we wrześniu 1939 roku.

Zatem nawet ktoś nie znający zawodowo najnowszej historii za przedmiot dalszych badań, a nawet być może debaty może co najwyżej uznać dwa przykłady: Leona Kruczkowskiego oraz Józefa Wassowskiego. BTW, nie mam najmniejszego pojęcia kim był Józef Wassowski (czy nie Wasowski?).

O zaproponowanych nowych patronach ulic wypowiadać się nie będe szerzej. Choćby z tego względu, że dla mnie postaci Feliksa Selmanowicza "Zagończyka" i Anny Walentynowicz na upamiętnienie jak najbardziej zasługują, ale już Lecha Kaczyńskiego zdecydowanie nie. Co do reszty zwyczajnie nie wiem.

oto Skanderbeg

Wasowski to trochę

"szemrana" postać. Mason, prezes Towarzystwa Przyjaźni Radzieckiej, ale zmarł już krótko po wojnie.
Ojciec Jerzego, tego z Kabaretu.
Ale o tym jednak powinny decydować środowiska lokalne, a nie władza centralna.

oto Krzych Adam

Dziękuję za uzupełnienie.

Pragnę jednakże zwrócić uwage na to że, jak to ja już mam, tradycyjnie nie zająłem sie całokształtem, a jedynie wycinkiem. A mianowicie absurdalnymi moim zdaniem słowami sędziego. Co do tego kto powinien o czym decydować nie mam opinii, a opinie moje ograniczam do rozważania jaki powinien być skutek by był on najwłaściwszy i najsłuszniejszy. Tak w ogóle to jestem zdania, że w tej sytuacji w jakiej jest obecnie nasz naród i jego kraj być może najlepszym rozwiązaniem byłoby coś podobnego do tego co zalecał podobno Kisiel. A mianowicie "wziąć za pysk, po to by potem zaprowadzić liberalizację". Nie mam na myśli oczywiście wprowadzania liberalizmu, a jedynie zliberalizowanie zaprowadzonego i utrzymywanego przez pewien okres stanu w którym władza na wszelakie sobiepaństwo i warcholstwo reaguje ostro ale rozumnie zaprowadzając porzadek. Ale jakby powiedział stary subiekt Rzecki - gdzież nam nawet marzyć o tem!

oto mika

@ Krzych Adam

Może Pan wyjaśnić czym zawinił Wincenty Pstrowski zwykły biedak z Kielecczyzny, który wyemigrował z kraju "za chlebem" do Belgii, a po Ii wojnie wrócił do Ojczyzny, gdzie się zaharował, choć mógł sobie wieść dostatnie życie na obcej ziemi ? Czym tym że dla totalnie zrujnowanego wojną kraju, dla jego mieszkańców - Polaków chciał wydobyć jak najwięcej bardzo wtedy potrzebnego węgla i jeszcze o zgrozo zachęcał do tego innych ? Ech...

oto Krzych Adam

Nie zawinił.

Ale ja też nie zawiniłem, a ulicy nigdzie w Polsce nie mam i nie będę miał. A nawet bardziej zasługuję bo stachanowszczyzny nie propagowałem.

oto chłop jag

Kto zadaniował

tegoż sędziego - tołażysze - i w jakim celu?
Wniosek?
Tzw. reforma sądownictwa musi mieć paliwo - tołażysze - bo te pięć dych zwinięte z kontuaru przez pana sędziego już nie wystarczy.

oto baba jag

Od kiedy

zamiast 17 stycznia zmuszono mnie do chodzenia po ulicy trockistów z KOR,od kiedy z każdej lodówki wyłazi na mnie naziol Piłsudski, bandyci wyklęci mają swoje ronda,a ilość ulic zdrajcy podpisującego traktat Lizboński rośnie jak grzyby po deszczu,zastanawiam się jak daleko jeszcze posunie się ten trockistowsko nazistowski twór.

"Urodził się w 1916 roku w podradomskiej wsi Oleksów, skąd w wieku dwóch lat przeniósł się wraz z rodziną do Nowego Dworu. Tu przed II wojną światową pracował w Stoczni Modlińskiej Państwowych Zakładów Inżynierii. Był także pracownikiem Płockiej Stoczni Rzecznej w Radziwiu. Po wojnie przeniósł się do Gdańska. W latach 1952–1956 był posłem na Sejm I kadencji z ramienia PZPR, od 1956 roku inżynierem okrętowcem. Został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi. Jego imieniem został nazwany pierwszy polski powojenny statek pełnomorski – rudowęglowiec typu B30 SS "Sołdek", zwodowany 6 listopada 1948."

Co im ten człowiek zawinił? Chociaż nie,zawinił, bo powinien wysadzić w powietrze tę komunistyczną stocznię i jeszcze pół komunistycznego Gdańska. Wtedy bez wątpienia byłby pisuarowym bohaterem.

oto Mark E.

baba jag @ 1 kwietnia, 5:15

zastanawiam się jak daleko jeszcze posunie się ten trockistowsko nazistowski twór

To baba jag jeszcze cały i zdrów?
Wszak jakiś czas temu przewidywał:

już niedługo pisobolszewia za moje poglądy wyrwie mi paznokcie

To baba jag pewnie rozczarowany, że jeszcze paznokci nie powyrywano - tak konstatuję, odpowiedzi na pytanie wcześniejsze kilkakrotnie zadane oczekując.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.