Prezydent odmówił podpisania ustawy degradacyjnej

- Odmawiam podpisania tej ustawy i kieruję ją do ponownego rozpatrzenia przez Sejm. Nie jest to dla mnie łatwa decyzja - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas piątkowego briefingu.

- Długo się nad tą ustawą zastanawiałem, bo moje poglądy jeżeli chodzi o czasy słusznie minione, o ludzi którzy brali udział w poprzednim ustroju, są jednoznaczne. Byłem współtwórcą ustawy lustracyjnej, która działa do dzisiaj.

- Mam ogromne wątpliwości dot. ustawy degradacyjnej. Jeżeli chodzi o członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego - chyba oczywiste jest, że WRON, a zwłaszcza jej kierownictwo, to był związek przestępczy o charakterze zbrojnym. Tu dla mnie sprawa jest mało dyskusyjna. Ale przynajmniej część oficerów niższych rangą niż generałowie zostało wpisanych do WRON nie z własnej woli. Ci ludzie nie mieliby możliwości jakiegokolwiek odwołania. To z punktu widzenia państwa prawa jest niedopuszczalne. Udział chociażby generała Hermaszewskiego był tu żaden.

- Druga sprawa - prosiłem podczas prac nad tą ustawą, żeby zapisać, że osoby będą mogły się odwołać, żeby nie dla wszystkich ta decyzja była taka sama. Niestety nie uwzględniono mojego głosu. Rozwiązanie, jakie zostało zaproponowane odnośnie WRON, brak możliwości odwołania, zostałoby absolutnie zaskarżone do TK i prawdopodobnie do trybunałów europejskich. Nie mam co do tego wątpliwości. Nie mogę jako prezydent się z tym zgodzić - mówił.

- Ostatnia kwestia ma dla mnie przede wszystkim wymiar moralny. W Polsce jest przyjęta zasada - o zmarłych nie mówi się źle. Oczywiście mogą być czasem od tego wyjątki. Ta ustawa pozwala pozbawiać stopni także tych, którzy nie żyją. To jest kwestia do dyskusji. Natomiast niemoralne jest, że jeśli zmarły nie ma rodziny, to nikt nie będzie go reprezentował, nikt nie spróbuje znaleźć dokumentów, które mogłyby pokazać inne światło na daną osobę. Dlatego odmawiam podpisania tej ustawy i kieruję ją do ponownego rozpatrzenia przez Sejm. Nie jest to dla mnie łatwa decyzja - powiedział prezydent.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 1

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Skanderbeg

Czyli

Hermaszewski pozostanie generałem.

oto Obserwator

Bravo

Zgadzam się z prezydentem, degradacja po śmierci, dajmy spokój, to cuchnie średniowieczem.
Nigdy nie poważałem Jaruzelskiego, nazywałem go tak jak Reagan: ruski generał w polskim mundurze, ale był, historii nie da się wymazać.

oto Krzych Adam

Ja na przykład programowo się z prezydentem nie zgadzam.

I widzę dziś że słusznie nie wziąłem udziału w drugiej turze wyborów prezydenckich. Ale ta decyzja mnie cieszy.

Ja na swój stopień szeregowca tzw. ludowego wojska polskiego ciężko pracowałem przez ładne parę lat unikając poboru co w końcu doprowadziło do przeniesienia mnie do rezerwy bez odbycia służby wojskowej i to mimo tego, że przez cały ten okres miałem niekwestionowalną kategorię "A" przydatności do służby. Czyli cieszę się tym stopniem wojskowym uzyskanym jak najbardziej chwalebnie.

Nie cieszyłoby mnie posiadanie jako kolegów z tym samym stopniem wielu z tych panów. W tym szczególnie jednego czterogwiazdkowego generała i jednego trzygwiazdkowego.

oto MSzach

Degradowac powinien mieć

Degradowac powinien mieć możliwość tylko i wyłącznie sąd. Sąd urzekający sumieniem Ławnikow a nie relatywizmem prawnym sedziow. Np. za zdradę, za zbrodnie...
Jeżeli sąd to bez znaczenia czy degradacja jest za życia czy pośmiertna. Stopni daje finansowe profity rodzinie. Więc kanalia powinna moc być zdegradowany...

Tak więc ta ustawa to zwykły gniot. Była, jest I pewnie będzie. Pomimo odesłania do sejmu.

oto baba jag

Postawię hipotezę badawczą,

że ustawa niechcący uderzyła w swoich, oraz prokuratorów i sędziów wojskowych.Ci ludzie, typu towarzysz Piotrowicz najzagorzalszy bolszewik i dekomunizator, do samego końca towarzysz z PZPR, nie pozwolą na to by stała im się krzywda. A tu jeszcze można upiec dwie pieczenie i pokazać Adrianka głoszącego hasła. a w rzeczywistości towarzysz Adrianek po prostu po raz kolejny bełkocze bez ładu i składu.
A tak na marginesie to "hienizm" cmentarny bolszewii jest porażający.

dajmy spokój, to cuchnie średniowieczem

A jak czytam coś takiego to się zastanawiam czy ktoś kto to pisze zdaje sobie sprawę z tego co za brednie napisał.

oto Czesław

Rękę karaj nie miecz

a raczej głowę, jeżeli już, to powinno się zacząć od Komitetu Centralnego PZPR. Prawidłowy i klasyczny przykład to Norymberga a potem niektórych co pomniejszych zbrodniarzy nadgorliwców. A tak w ogóle to jest sprawa nielogiczna, ponieważ przy okrągłym stole zawarto porozumienie pomiędzy "grzeczną opozycją" a komunistami i teraz takie wrzaski, przecież nadal rządzi "grzeczna opozycja".

oto chłop jag

Mamy do czynienia

z wypełnianiem tzw. demokratury - treścią - tołażysze. Mówiąc ludzkim językiem - to mamy ustawkę - która ma sprawiać wrażenie, że część magdalenkowej żydokomuny co to aktualnie siorbie z koryta - żydokomuną nie jest - tołażysze.
Wniosek?
Tymczasem tzw. SLD szykują - faktycznie rządzący atrapą Polski - aby ten na powrót zasiadał w sejmowych ławach - tołażysze.

oto kujawa 31 marca

"Patrioci" w działaniu

Na całym świecie o degradacji oficerów decydują sądy, a nie jakichś Błaszczak lub inny jemu podobny. W Polsce jest odwrotnie, degradują, a potem zdegradowany /nie żyjący/ ma iść do sądu i udowodnić, że jego degradacja nie powinna dotyczyć, czego przykładem są generałowie WRON. Przecież ci degradowani nie żyli w świecie wirtualnym, żyli wśród społeczności, przecież można ich było postawić w stan oskarżenia, w czym był problem. Kaczyński z Kiszczakiem razem wódkę pili, a teraz "bohaterski" Kaczyński degraduje tego z kim pił. Paranoja. Tak wygląda "patriotyzm" po polsku.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.