Pomnik Matki-Polki w Sejnach zdekomunizowany

W środę, dnia 21 marca, został zdemontowany Pomnik Matki-Polki stojący w parku, w centrum Sejn. Decyzja o jego rozebraniu została podjęta, ponieważ na bokach jego cokołu znajdowały się elementy propagujące Armię Czerwoną oraz Polskę Ludową, a mianowicie były to sylwetki czerwonoarmistów i orzeł bez korony.

Ten 10-metrowy obiekt został postawiony w roku 1970 z okazji 25-lecia PRL-u i nazywany był Pomnikiem Zwycięstwa bądź Wdzięczności. W roku 1982 monument przemianowano na Pomnik Matki-Polki. Niezależnie od tego jaką w poszczególnych latach pomnik w Sejnach nosił nazwę, na rzeźbie niezmiennie pozostały komunistyczne symbole, dlatego spotkał go taki, a nie inny los. Zdemontowany monument został ostatecznie przetransportowany na teren Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Sejnach, gdzie ma cierpliwie czekać na decyzję co się z nim dalej stanie.

Zadecydować o tym mają ponoć mieszkańcy miasta. Według wyrażanych przez nich opinii pomnik powinien był pozostać na swoim miejscu, ponieważ stanowił on dla wielu mieszkańców wartość sentymentalną. W opinii niektórych internautów wybrzmiewa, że „wystarczyło usunąć niektóre elementy czy napisy i pomnik zostawić, bo niszczenie swojej historii do niczego dobrego nie doprowadzi. Zwykli obywatele potrzebują innych działań i nie rozważają znaczenia kawałka betonu.”

pomnik dekomunizacja

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: -1

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Mar.Jan

paskudny ten pomnik wielce

Dobrze, że zlikwidują to betonowe truchło. Symbol nadętego bezguścia komuny...
Zamiast tego mozna by postawic gustowny pomnik (z marmuru nie z betonu!) komuś, kto się dobrze zasłuzył miejscowej spoleczności w ostatnich 1000 latach...

oto Krzych Adam

Oj, szkarada to rzeczywiście była.

Czy jednak szukanie takiego pretekstu by ten pomnik rozebrać jak sylwetki czerwonoarmistów i orzeł bez korony na jego podstawie jest właściwe nie jestem przekonany.

oto Skanderbeg

Szkarada, nie szkarada.

Jednak element historii. Jak Talibowie wysadzali posągi Buddy to był wrzask na cały świat.Tylko dlatego, że tamte pomniki były dużo starsze? A przecież nie wiele atrakcyjnego w otyłym łysym facecie. Oczywiście, się wyzłośliwiam.

oto wzl

A jeszcze lepiej

Zamiast tego mozna by postawic gustowny pomnik (z marmuru nie z betonu!)

A jeszcze lepiej z marmuru kararyjskiego.

"Carrara jest szczególnie znana w świecie z pobliskich kamieniołomów, w których od czasów etruskich wydobywa się marmur. tzw. marmur kararyjski. Stąd pochodzą białe marmury, których używał m.in. Michał Anioł, Filippo Brunelleschi i Giovanni Lorenzo Bernini do swych rzeźb. Miejscowa katedra jest obłożona marmurem i zwraca uwagę piękną rozetą. Przy tym samym placu co katedra znajduje się również dom, w którym zwykł zatrzymywać się Michał Anioł." - Wikipedia

Podobno któryś z papieży zapytał Michała Anioła, jak udało mu się wyrzeźbić posąg Dawida. Pewnie wielu kojarzy ten posąg, ale pewnie mało kto wie, że on ma 517 cm wysokości. Tak! 5 metrów! No więc Michał Anioł odpowiedział: To proste. Usunąłem wszystko, co nie było Dawidem.

oto mj

Nawet Matce - Polce nie przepuścili...

Bo ''na bokach cokołu'' strasznie nieprawomyślne rzeczy były... Więc całość - na gruz i do utwardzenia jakiejś żużlówki... A co..? Tylko pod / nad orłem w KORONIE Matka - Polka może być matą i Polką. Niech wszystkie obecne i przyszłe matki wbiją to sobie do głów, bo inaczej będą miały wbite gruszką do wyburzania, albo jeszcze czym gorszym!
Tak się zastanawiam czy boziu broń przed 1989 rokiem nie zdążono gdzieś w Polsce postawić pomnika Janowi Pawłowi II... Bo kto wie czy gdzieś na ''boku cokołu'' nie ma tam jakichś symboli dziś surowo zakazanych i karanych wyburzeniem.
KTO w takiej sytuacji podniesie rękę na monument Świętego..? No pytam się..! Jest że taki KTOŚ..?!
A ustawa to ustawa... Wyjątków chyba nie dopuszcza

oto belef 29 marca

Brak szacunku dla historii

Zaczęło się od rozbiórki pomników, a skończy na rozbiórce Polski, ot i tak to będzie wyglądać. Komus na tym zależy.

oto baba jag

rozbiórka już się kończy

bo obecna bolszewia, nie zaczęła od pomników a od miejsc pracy. A my siedzimy cicho ze strachu. Bo pisdzielce za to co robią powinny zawisnąć na latarniach. Są to zwykli bandyci.Jesteśmy terroryzowani przez tych chłoptasi i milczymy.

Als die Nazis die Kommunisten holten, habe ich geschwiegen; ich war ja kein Kommunist.
Als sie die Sozialdemokraten einsperrten, habe ich geschwiegen;
ich war ja kein Sozialdemokrat.
Als sie die Gewerkschafter holten, habe ich nicht protestiert;
ich war ja kein Gewerkschafter.
Als sie mich holten, gab es keinen mehr, der protestieren konnte.

Martin Niemöller

oto baba jag

depisdacja

tego kraju będzie długa i trudna. mam nadzieje ,że januszka pawełka wystrzelimy kiedyś w kosmos

oto chłop jag

Matka-Polka

kto to widział - tołażysze.
Wniosek?
Ten pomnik tylko by zaświadczał, że cały przemysł aborcyjny założony tutaj przez pupili szatana począwszy od pana, tołażysza Hitlera - nic nie robi - tołażysze.

oto Natalia Julia Nowak

Ciekawe, czy zdekomunizują

pomnik "Obrońcom Starachowic". Upamiętnia on wprawdzie bohaterów wojny obronnej 1939 roku, ale stojące przy nim działo przeciwlotnicze to radziecka armata imitująca przedwojennego boforsa.

oto Qba

To może jeszcze pomnik na

To może jeszcze pomnik na cześć powstańców sejneńskich? Nasz "strategiczny" sojusznik by się ucieszył.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.